Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wykonywanie nadzoru administracyjnego nad kolegiami do spraw wykroczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.63.724

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1999 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa tryb wykonywania nadzoru zwierzchniego, sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości, oraz nadzoru bezpośredniego, sprawowanego przez prezesów sądów rejonowych, nad administracyjną działalnością kolegiów do spraw wykroczeń, zwanych dalej "kolegiami".
§  2.
1.
Wykonywanie nadzoru odbywa się w szczególności przez:
1)
wizytacje obejmujące całokształt działalności administracyjnej kolegiów,
2)
lustracje obejmujące wyznaczoną problematykę,
3)
kontrole organizacji pracy sekretariatu kolegiów i prowadzenia biurowości,
4)
narady powizytacyjne i polustracyjne, a także konferencje szkoleniowe członków kolegiów, radców kolegiów oraz pracowników sekretariatu kolegiów,
5)
dokonywanie ocen działalności administracyjnej kolegium na podstawie danych statystycznych, wykazu spraw nie rozpoznanych mimo upływu 3 miesięcy od wpływu sprawy oraz badania skarg.
2.
W czasie wizytacji bada się w szczególności:
1)
sprawność postępowania przed kolegium, w tym przygotowanie posiedzeń,
2)
wykonywanie czynności w toku postępowania międzyinstancyjnego,
3)
sposób prowadzenia ksiąg i innych urządzeń ewidencyjnych,
4)
rzetelność sporządzania sprawozdań statystycznych.
§  3.
1.
Z przebiegu wizytacji i lustracji sporządza się sprawozdanie.
2.
Sprawozdanie z wizytacji powinno zawierać:
1)
określenie zakresu wizytacji,
2)
poczynione ustalenia oraz, w razie potrzeby, zalecany sposób usunięcia przyczyn stwierdzonych nieprawidłowości,
3)
ocenę pracy wizytowanego kolegium,
4)
wnioski końcowe i zalecenia powizytacyjne.
3.
Sprawozdanie z lustracji powinno zawierać dane dotyczące poczynionych ustaleń, ujawnionych uchybień i ich przyczyn oraz wskazanie podjętych w toku lustracji środków i wynikające z niej wnioski.
4.
Sprawozdanie z wizytacji lub lustracji w ciągu 14 dni od zakończenia wizytacji lub lustracji przedstawia się przewodniczącemu kolegium, który ma prawo zgłosić uwagi do sprawozdania w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
§  4.
Poczynione w toku wizytacji lub lustracji ustalenia wizytujący lub lustrujący omawia z zainteresowanymi członkami kolegium lub pracownikami sekretariatu kolegium, wysłuchując ich wyjaśnień. O istotniejszych spostrzeżeniach, wskazujących na potrzebę bezzwłocznego usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, informuje on przewodniczącego kolegium.
§  5.
Członkowie wizytowanego lub lustrowanego kolegium mogą zgłaszać prezesowi sądu rejonowego oraz za jego pośrednictwem Ministrowi Sprawiedliwości uwagi i wnioski co do przeprowadzonej wizytacji lub lustracji. O wynikach oceny tych uwag i wniosków zainteresowani członkowie kolegium powinni być zawiadomieni.
§  6.
1.
Prezes sądu rejonowego na podstawie sprawozdania z wizytacji lub lustracji wydaje przewodniczącemu kolegium zarządzenia i określa termin ich wykonania, a w razie potrzeby występuje do rady gminy o odwołanie członka kolegium lub podejmuje działania dyscyplinujące wobec pracowników sekretariatu kolegium.
2.
Jeżeli uzasadniają to wnioski powizytacyjne lub polustracyjne, w terminie jednego miesiąca od zakończenia wizytacji lub lustracji zwołuje się konferencję w celu omówienia wyników wizytacji lub lustracji, z udziałem przewodniczącego kolegium i jego zastępców, członków kolegium, radcy kolegium oraz pracowników sekretariatu kolegium.
3.
Odpis sprawozdania z wizytacji lub lustracji i wydanych zarządzeń powizytacyjnych lub polustracyjnych prezes sądu rejonowego przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości, jeżeli zachodzi potrzeba:
1)
wniesienia środka odwoławczego od prawomocnego orzeczenia,
2)
wystąpienia do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie przepisów, których stosowanie wywołuje rozbieżności w orzecznictwie,
3)
zawiadomienia właściwych organów o konieczności zmiany lub uchylenia przepisów sprzecznych z ustawą.
4.
Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, załącza się informację o zastosowanych środkach dyscyplinarnych.