Rozdział 5 - Stały pobyt polskich statków powietrznych za granicą i obcych cywilnych statków powietrznych w Polsce - Wykonywanie lotów międzynarodowych oraz stały pobyt polskich statków powietrznych za granicą i obcych statków powietrznych w Polsce.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.14.49

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1994 r.

Rozdział  5

Stały pobyt polskich statków powietrznych za granicą i obcych cywilnych statków powietrznych w Polsce

§  20.
1.
Polski cywilny statek powietrzny może stale przebywać za granicą za zezwoleniem polskiego organu państwowego nadzoru lotniczego.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, należy przedstawić wniosek zawierający następujące dane:
1)
imię, nazwisko i adres lub nazwę i siedzibę właściciela i użytkownika statku powietrznego w Polsce oraz adres kontaktowy za granicą,
2)
typ i znak rozpoznawczy statku powietrznego,
3)
państwo zamierzonego pobytu statku powietrznego i lotnisko stałego pobytu statku powietrznego,
4)
cel stałego pobytu statku powietrznego za granicą.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
świadectwo rejestracji i świadectwo sprawności technicznej statku powietrznego,
2)
koncesję i polskie świadectwo kwalifikacji, jeżeli celem pobytu statku powietrznego za granicą jest prowadzenie działalności gospodarczej przez polski podmiot gospodarczy.
4.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, traci ważność, jeżeli wygasła ważność świadectwa sprawności technicznej statku.
§  21.
1.
Obcy cywilny statek powietrzny może przebywać stale w Polsce za zezwoleniem polskiego organu państwowego nadzoru lotniczego.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, należy przedstawić wniosek zawierający następujące dane:
1)
imię, nazwisko, adres oraz obywatelstwo albo przynależność państwową, siedzibę właściciela i użytkownika obcego cywilnego statku powietrznego,
2)
typ i znak rejestracyjny statku powietrznego,
3)
lotnisko stałego pobytu obcego cywilnego statku powietrznego w Polsce,
4)
cel pobytu statku powietrznego w Polsce.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dowód obywatelstwa (przynależności państwowej) właściciela i użytkownika statku powietrznego,
2)
świadectwo rejestracji i świadectwo sprawności technicznej statku powietrznego, wystawione przez państwo rejestracji,
3)
polisę ubezpieczeniową lub certyfikator ubezpieczeniowy, stwierdzające ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z eksploatacją statku powietrznego,
4)
koncesję oraz polskie świadectwo kwalifikacji, jeżeli statek powietrzny ma być używany do transportu lotniczego lub wykonywania innych usług lotniczych.
4.
Jeżeli właścicielem lub użytkownikiem statku powietrznego jest osoba prawna, oprócz nazwy i siedziby tej osoby prawnej należy wymienić imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania lub pobytu w Polsce oraz obywatelstwo osób działających w imieniu danej osoby.
5.
Właściciel lub użytkownik obcego cywilnego statku powietrznego jest obowiązany zawiadomić polski organ państwowego nadzoru lotniczego o każdej zmianie lotniska stałego pobytu w Polsce oraz o wyprowadzeniu statku powietrznego za granicę na stałe.
6.
Zawiadomienia powinny być dokonane nie później niż 14 dni przed zmianą lotniska stałego postoju lub przed wyprowadzeniem obcego statku powietrznego za granicę na stałe.
§  22.
Przepisów § 20 i 21 nie stosuje się do polskich cywilnych statków powietrznych przebywających za granicą oraz do obcych cywilnych statków powietrznych przebywających w Polsce w związku z wykonywaniem międzynarodowych lotów handlowych zgodnie z przepisami rozdziału 2.