Rozdział 3 - Międzynarodowe loty niehandlowe z Polski i do Polski oraz loty tranzytowe - Wykonywanie lotów międzynarodowych oraz stały pobyt polskich statków powietrznych za granicą i obcych statków powietrznych w Polsce.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.14.49

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1994 r.

Rozdział  3

Międzynarodowe loty niehandlowe z Polski i do Polski oraz loty tranzytowe

§  13.
1.
Bez potrzeby uzyskiwania odrębnego zezwolenia mogą być wykonywane:
1)
międzynarodowe loty niehandlowe polskich cywilnych statków powietrznych,
2)
międzynarodowe nieregularne loty niehandlowe obcych cywilnych statków powietrznych państw stron Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 35, poz. 212 i 214 z późniejszymi zmianami),
3)
międzynarodowe regularne loty obcych cywilnych statków powietrznych przewoźników lotniczych państw stron Układu o tranzycie międzynarodowych służb powietrznych, podpisanego w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 35, poz. 213 i 214),
4)
inne międzynarodowe loty niehandlowe z Polski i do Polski oraz loty tranzytowe obcych cywilnych statków powietrznych, jeżeli ich wykonywanie bez odrębnego zezwolenia jest przewidziane wyraźnym postanowieniem umowy międzynarodowej.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się wyłącznie:
1)
do lotów wykonywanych przy wykorzystaniu dróg lotniczych i polskich lotnisk udostępnionych do ruchu międzynarodowego, ze stałą kontrolą graniczną i celną, pod warunkiem złożenia planu lotu, oraz
2)
do lotów wykonywanych przy wykorzystaniu międzynarodowych tras lotniczych i polskich lotnisk, z czasową kontrolą graniczną i celną, pod warunkiem zgłoszenia lotu i złożenia planu lotów w terminach i trybie określonym zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu lotniczego.
§  14.
1.
W wypadkach nie objętych przepisami § 13 międzynarodowe loty niehandlowe z Polski i do Polski oraz tranzytowe cywilnych statków powietrznych przez polską przestrzeń powietrzną wymagają zezwolenia udzielonego przez Ministra lub z jego upoważnienia przez polski organ ruchu lotniczego, po uzgodnieniu z właściwymi organami wojskowymi oraz innymi zainteresowanymi organami warunków wykonania lotu oraz możliwości skorzystania, w razie potrzeby, z lotniska wojskowego.
2.
Wniosek o zezwolenie powinien być zgłoszony organowi ruchu lotniczego w terminie nie krótszym niż 2 dni robocze przed przekroczeniem granicy polskiej przestrzeni powietrznej przy wlocie statku powietrznego w polską przestrzeń powietrzną oraz przed odlotem z polskiej przestrzeni powietrznej poprzedzającym opuszczenie polskiej przestrzeni powietrznej.
3.
W zezwoleniu mogą być zastrzeżone warunki i ograniczenia jego wykorzystania.
4.
Decyzja o udzieleniu zezwolenia lub jego odmowie powinna być podana do wiadomości zainteresowanego w miarę możliwości niezwłocznie, nie później jednak niż 2 godziny przed planowanym rozpoczęciem lotu.