Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Wykonywanie i organizacja rzemiosła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.7.40 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 1987 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

1.
Rzemiosłem w rozumieniu ustawy jest zawodowe wykonywanie we własnym imieniu przez osobę fizyczną lub osobę prawną, nie będącą jednostką gospodarki uspołecznionej, gospodarczej działalności wytwórczej i usługowej.
2.
Ustawa nie dotyczy:
1)
działalności handlowej i gastronomicznej,
2)
działalności wytwórczej z zakresu gospodarki rolnej, ogrodniczej, leśnej i hodowlanej,
3)
usług w dziedzinie przewozu i spedycji,
4)
usług w zakresie projektowania w budownictwie, z wyjątkiem świadczenia tych usług przez osoby wykonujące rzemiosło budowlane i posiadające pozwolenie na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie,
5)
usług z zakresu geodezji,
6)
publicznej działalności artystycznej i rozrywkowej,
7)
zakładów naukowych, pracy zawodowej nauczycieli i wychowawców,
8)
zakładów leczniczych, ambulatoriów, przychodni, poradni zdrowia,
9)
działalności wydawniczej, fonograficznej oraz poligraficznej, z wyjątkiem działalności w zakresie małej poligrafii dla celów handlowych i reklamowych,
10)
usług świadczonych w wykonywaniu wolnych zawodów,
11)
usług w zakresie pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw, usług biur pisania podań, biur tłumaczeń, przepisywania na maszynie i usług biurowych,
12)
usług hotelarskich,
13)
pracy nakładczej,
14)
działalności wytwórczej i usługowej prowadzonej osobiście przez artystów - plastyków i fotografików będących członkami związków twórców bądź posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka lub fotografika stwierdzone zaświadczeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki,
15)
wytwórczości ludowej i artystycznej.
3. 1
Ustawa nie dotyczy także, z wyjątkiem art. 13, działalności objętej przepisami o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.
4.
Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Rzemiosła, może określić w drodze rozporządzenia dalsze rodzaje działalności gospodarczej, których ustawa nie dotyczy.
5.
Minister Kultury i Sztuki, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Rzemiosła, określa w drodze rozporządzenia zakres i zasady wykonywania w rzemiośle małej poligrafii dla celów handlowych i reklamowych.

Organizacje rzemieślnicze samodzielnie opracowują plany działalności ujmowane szacunkowo w planach społeczno-gospodarczych.

1.
Rzemiosło może być wykonywane przez osobę fizyczną lub osobę prawną posiadającą odpowiednie uprawnienie wydane przez właściwy organ administracji państwowej.
2.
Uprawnienia do wykonywania rzemiosła wydaje się w formie:
1)
potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła,
2)
zezwolenia na wykonywanie rzemiosła.
3.
Uprawnienie wydaje się na rodzaj rzemiosła wskazany przez zainteresowaną osobę.
4.
Osoba występująca o wydanie uprawnienia obowiązana jest wskazać siedzibę zakładu rzemieślniczego, a także tytuł prawny do zajmowania potrzebnych w tym celu pomieszczeń lub terenu.
5.
Jeżeli z rodzaju wykonywanego rzemiosła wynikać może zagrożenie zdrowia lub życia albo istotnych interesów osób korzystających ze świadczeń lub zatrudnionych przez rzemieślnika pracowników, uprawnienie do wykonywania rzemiosła wydaje się jedynie osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
6.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami oraz Centralnym Związkiem Rzemiosła, określa w drodze rozporządzenia:
1)
zasady oznaczania rodzaju rzemiosła w wydawanych uprawnieniach,
2)
rodzaje rzemiosł, których wykonywanie wymaga kwalifikacji zawodowych, stwierdzonych dowodami, o których mowa w art. 7,
3)
zasady wykonywania usług kominiarskich oraz zasady i tryb wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.
7.
Wydanie uprawnienia do wykonywania rzemiosła osobie zatrudnionej w jednostce gospodarki uspołecznionej wymaga przedstawienia pisemnej zgody tej jednostki na uboczne wykonywanie określonego rzemiosła. Uprawnienie podlega cofnięciu w przypadku utraty zgody pracodawcy. Uprawnienia wydaje się wyłącznie na świadczenie usług dla ludności i rolnictwa, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach także na świadczenie innych usług oraz na wytwarzanie wyrobów.

Sprawy wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła w zakresie małej poligrafii dla celów handlowych i reklamowych oraz rejestrowania i kontroli zakładów usługowych i znajdujących się w nich urządzeń określają przepisy Prawa prasowego; w pozostałym zakresie do działalności tych zakładów stosuje się przepisy niniejszej ustawy.

1 Art. 1 ust. 3 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. zmieniającej ustawę o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz.U.85.3.12) z dniem 31 marca 1985 r.
2 Art. 31 dodany przez art. 55 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz.U.84.5.24) z dniem 1 lipca 1984 r.