§ 3. - Wykonywanie handlu oraz niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.42.222

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1987 r.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, powinna mieć:
1)
kwalifikacje osobiste:
a)
pełną zdolność do czynności prawnych,
b)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia handlu artykułami spożywczymi lub gastronomii - odpowiednie warunki zdrowia stwierdzone przez zakład społecznej służby zdrowia,
2)
kwalifikacje zawodowe:
a)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia gastronomii lub handlu artykułami rolno-spożywczymi - znajomość podstawowych przepisów sanitarnych,
b)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia usług biurowych - świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej,
c)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia biura tłumaczeń - dyplom ukończenia wyższych studiów filologicznych w zakresie danego języka obcego lub inny dowód potwierdzający znajomość obcego języka,
d)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia usług pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw - świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej,
e)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia handlu artykułami przemysłowymi lub usług handlowych - świadectwo ukończenia co najmniej zasadniczej szkoły handlowej, średniej ekonomicznej lub technicznej o kierunku zgodnym z rodzajem wykonywanej działalności w połączeniu z dowodem odbycia co najmniej rocznej praktyki w zawodzie,
f)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia sklepu zoologicznego - świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej oraz odbyte przeszkolenie specjalistyczne, potwierdzone zdanym egzaminem z zakresu fizjologii, żywienia, pielęgnacji i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
2.
Znajomość przepisów sanitarnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), powinna być potwierdzona świadectwem szkolnym, świadectwem ukończenia nauki zawodu, świadectwem ukończenia szkolenia przyzakładowego lub kursowego.
3. 1
Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. a) i e) nie stosuje się do osób wykonujących rzemiosło, ubiegających się o wydanie uprawnienia na prowadzenie sprzedaży wyrobów własnych.
4. 2
Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. e) i ust. 2 nie stosuje się do osób, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
5. 3
W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ administracji państwowej właściwy do wydania uprawnienia może - po zasięgnięciu opinii zrzeszenia prywatnego handlu i usług - zwolnić osoby zamierzające prowadzić działalność w zakresie handlu wewnętrznego od obowiązku przedstawienia dowodów ukończenia nauki zawodu lub wymaganego okresu praktyki w zawodzie, jeżeli w inny sposób wykażą one posiadanie wiadomości niezbędnych do prowadzenia tej działalności.
6. 4
Osoba fizyczna ubiegająca się o wydanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej może być zwolniona od obowiązku przedłożenia dowodów posiadania kwalifikacji zawodowych, jeżeli ustanowi kierownika przedsiębiorstwa do kierowania tą działalnością, a osoba ustanowiona będzie spełniać warunki określone w ust. 1 i 2.
1 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
2 § 3 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
3 § 3 ust. 5 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) i c) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
4 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.