Rozdział 4 - Organizacja samorządu nie uspołecznionego handlu i usług. - Wykonywanie handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.43.193 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1984 r.

Rozdział  4

Organizacja samorządu nie uspołecznionego handlu i usług.

1.
Samorządnymi społeczno-zawodowymi organizacjami osób prowadzących działalność gospodarczą są zrzeszenia prywatnego handlu i usług oraz zrzeszenia transportu prywatnego, zwane dalej "zrzeszeniami", jak również Naczelna Rada Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług oraz Naczelna Rada Zrzeszeń Transportu Prywatnego, zwane dalej "Naczelnymi Radami".
2.
Zrzeszenia, o których mowa w ust. 1, należą odpowiednio do Naczelnej Rady Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług, bądź Naczelnej Rady Zrzeszeń Transportu Prywatnego.
3.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek należenia do zrzeszenia, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa.
4.
Przepisy ust. 1 i 3 dotyczą również osób prowadzących inną niż określona w art. 1 ust. 1 działalność gospodarczą na podstawie uprawnień wydanych z mocy odrębnych przepisów i nie stanowiącą rzemiosła.
5.
Nie mają obowiązku należenia do zrzeszeń osoby, które:
1)
z tytułu równoczesnego wykonywania rzemiosła należą do organizacji rzemieślniczej,
2)
uzyskały uprawnienie na prowadzenie zakładu sztucznego wylęgu drobiu.
6.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług może w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zwolnić inne osoby niż określone w ust. 5 od obowiązku należenia do zrzeszeń prywatnego handlu i usług.
1.
Zrzeszenie obejmuje swym zasięgiem obszar województwa lub kilku województw, gdy jest to uzasadnione małą liczbą członków na danym obszarze.
2.
Zasady tworzenia, łączenia i likwidacji oraz sprawowania nadzoru nad działalnością:
1)
zrzeszeń prywatnego handlu i usług, w drodze rozporządzenia, określa Minister Handlu Wewnętrznego i Usług po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług,
2)
zrzeszeń transportu prywatnego, w drodze rozporządzenia, określa Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Zrzeszeń Transportu Prywatnego.
3.
Zrzeszenia posiadają osobowość prawną.

Do zadań zrzeszeń należy:

1)
współdziałanie z organami administracji państwowej w sprawach dotyczących działalności członków zrzeszeń oraz reprezentowanie interesów członków wobec tych organów,
2)
inicjowanie usprawnień technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych,
3)
prowadzenie szkolenia społeczno-obywatelskiego i zawodowego członków zrzeszenia, wydawanie opinii o kwalifikacjach zawodowych członków i osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień,
4)
prowadzenie działalności gospodarczej i socjalnej, zakładanie i prowadzenie kas oraz funduszów zapomogowo-pożyczkowych dla aktualnych i byłych członków,
5)
organizowanie akcji społecznych wśród członków,
6)
udzielanie członkom porad i informacji w zakresie prowadzonej przez nich działalności,
7)
wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczegółowych oraz uchwał Naczelnej Rady.
1.
Organami zrzeszeń są:
1)
zebranie delegatów,
2)
zarząd i jego prezydium,
3)
komisja rewizyjna,
4)
sąd koleżeński.
2.
Zasady powoływania, zakres i tryb działania oraz gospodarkę finansową zrzeszeń i ich organów, jak również prawa i obowiązki członków - określają statuty uchwalone przez zebranie delegatów i zatwierdzone przez Naczelną Radę.
1.
Członkowie zrzeszenia podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądem koleżeńskim za naruszenie:
1)
statutowych obowiązków członka zrzeszenia,
2)
zasad etyki zawodowej lub rzetelnego wykonywania działalności gospodarczej.
2.
Sąd koleżeński może orzekać kary:
1)
upomnienia,
2)
nagany,
3)
pozbawienia na okres 1 roku prawa do korzystania z określonych świadczeń zrzeszenia, przewidzianych w statucie,
4)
pozbawienia na określony czas prawa wybieralności do organów zrzeszenia.
3.
W uzasadnionych wypadkach sąd koleżeński, niezależnie od orzeczenia kary, może wystąpić z wnioskiem o cofnięcie uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej.
4.
Od orzeczenia sądu koleżeńskiego służy odwołanie do odwoławczego sądu koleżeńskiego przy Naczelnej Radzie, w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia.
5.
Właściwość, zasady i tryb postępowania przed sądami koleżeńskimi określa regulamin wydany przez Naczelną Radę.
1.
Członkowie zrzeszeń są obowiązani do uiszczania składek członkowskich na pokrycie kosztów działalności zrzeszeń i Naczelnej Rady. Wysokość składek ustalają Naczelne Rady w porozumieniu z właściwymi zrzeszeniami.
2.
Składki członkowskie podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
1.
Naczelna Rada jest centralną organizacją społeczno-zawodową osób prowadzących działalność gospodarczą.
2.
Naczelna Rada posiada osobowość prawną.
3.
Członkami Naczelnej Rady są zrzeszenia.
4.
Do zadań Naczelnej Rady należy:
1)
reprezentowanie interesów członków wobec organów władzy i administracji państwowej oraz organizacji gospodarczych i społecznych,
2)
współdziałanie z organami administracji państwowej w sprawach działalności członków zrzeszeń,
3)
prowadzenie działalności szkoleniowej wśród członków oraz pracowników zrzeszeń i Naczelnej Rady,
4)
prowadzenie akcji socjalnej, domów wypoczynkowych oraz innych form samopomocy,
5)
organizowanie zrzeszeń oraz koordynowanie i kontrola ich działalności,
6)
udzielanie porad i informacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej,
7)
ustalanie regulaminów sądów koleżeńskich oraz innych organów zrzeszeń i Naczelnej Rady,
8)
wykonywanie innych zadań, wynikających z przepisów szczególnych.
5.
Naczelna Rada może w wypadkach naruszenia przez organy zrzeszenia przepisów prawa, statutu lub uchwał Naczelnej Rady zawieszać wykonanie lub uchylać uchwały tych organów oraz zawieszać działalność zarządu zrzeszenia lub jego prezydium bądź obu organów łącznie.
6.
W razie zawieszenia działalności prezydium zarządu zrzeszenia, zarząd zrzeszenia ma obowiązek w ciągu miesiąca wybrać nowe prezydium z grona swoich członków.
7.
Naczelna Rada zawieszając działalność zarządu i jego prezydium ustanawia, do czasu wyboru nowego zarządu i jego prezydium, zarząd komisaryczny, któremu przysługują wszystkie statutowe uprawnienia zawieszonego zarządu i jego prezydium.
8.
W wypadkach określonych w ust. 7 zarząd komisaryczny zwołuje najpóźniej w ciągu 3 miesięcy nadzwyczajny zjazd delegatów w celu wyboru nowego zarządu i jego prezydium.
1.
Organami Naczelnej Rady są:
1)
zjazd delegatów,
2)
zarząd i jego prezydium,
3)
komisja rewizyjna,
4)
odwoławczy sąd koleżeński jako organ drugiej instancji.
2.
Zasady powoływania, zakres i tryb działania oraz gospodarkę finansową Naczelnych Rad i ich organów określają statuty uchwalone przez zjazdy delegatów i zatwierdzone przez ministrów sprawujących nadzór nad działalnością tych organizacji.

Zrzeszenia i Naczelna Rada są następcami prawnymi organizacji prywatnego handlu i usług, działających na podstawie przepisów wydanych z mocy art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164).

Nadzór zwierzchni nad zrzeszeniami prywatnego handlu i usług oraz nad Naczelną Radą Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług sprawuje Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, a nad zrzeszeniami transportu prywatnego i Naczelną Radą Zrzeszeń Transportu Prywatnego - Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.