Wykonywanie działalności usługowej przez emerytów i rencistów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.13.87

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1979 r.
w sprawie wykonywania działalności usługowej przez emerytów i rencistów. *

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20) i art. 65 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 6, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i Nr 53, poz. 341, z 1973 r. Nr 38, poz. 225, z 1974 r. Nr 21, poz. 116 i 117, Nr 47, poz. 280 i Nr 50, poz. 321, z 1975 r. Nr 45, poz. 232, z 1976 r. Nr 40, poz. 235 i z 1977 r. Nr 11, poz. 43) zarządza się, co następuje:
1.
Osoby pobierające emerytury lub renty mogą wykonywać na własny rachunek działalność usługową dla ludności na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Rodzaje działalności usługowej, o której mowa w ust. 1, zawiera wykaz rodzajów usług wykonywanych przez emerytów lub rencistów, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Działalność, o której mowa w § 1, powinna być wykonywana osobiście przez emeryta lub rencistę, bez zatrudnienia pracowników, w zajmowanym przez niego lokalu mieszkalnym lub w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę.
1.
Do wykonywania usług, o których mowa w części I wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wymagane jest posiadanie przez emeryta lub rencistę odpowiednich kwalifikacji zawodowych.
2.
Dowodami posiadania kwalifikacji zawodowych są:
1)
świadectwo ukończenia wyższej lub średniej szkoły technicznej albo artystycznej, której program obejmuje wiadomości niezbędne do wykonywania danych usług, wraz z zaświadczeniem stwierdzającym co najmniej roczną praktykę w zawodzie,
2)
dyplom mistrza w rzemiośle obejmującym dany rodzaj usług lub świadectwo czeladnicze w rzemiośle obejmującym dany rodzaj usług, łącznie z zaświadczeniem o odbyciu co najmniej rocznej praktyki w zawodzie,
3)
dokument stwierdzający posiadanie tytułu robotnika wykwalifikowanego w danym rodzaju usług, łącznie z zaświadczeniem stwierdzającym co najmniej roczną praktykę w zawodzie,
4)
dokumenty stwierdzające co najmniej pięcioletnią praktykę w wykonywaniu prac wchodzących w zakres danego rodzaju usług.
3.
Wykonywanie usług wymienionych w części II wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia nie wymaga wykazania się przez emeryta lub rencistę dowodami posiadania kwalifikacji zawodowych.
1.
Działalność, o której mowa w § 1, może być wykonywana po zgłoszeniu jej terenowemu organowi administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, i po uzyskaniu zaświadczenia tego organu, stwierdzającego prawo wykonywania tej działalności na warunkach określonych w rozporządzeniu.
2.
Lokal mieszkalny, w którym emeryt lub rencista będzie wykonywać działalność usługową, powinien być oznaczony na zewnątrz w sposób widoczny. W oznaczeniu tym należy uwidocznić dokładnie i czytelnie imię i nazwisko osoby świadczącej usługi oraz rodzaj świadczonych usług.
Wykonywanie przez emeryta lub rencistę działalności usługowej na warunkach określonych w rozporządzeniu nie powoduje zawieszenia prawa do emerytury lub renty.
W § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1977 r. w sprawie zawieszania prawa do emerytury lub renty (Dz. U. Nr 11, poz. 46) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w ust. 4 po wyrazach "zwolnień podatkowych" dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem ust. 4a",
2)
po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Nie powoduje zawieszenia prawa do świadczeń prowadzenie przez emeryta lub rencistę żłobka lub przedszkola, najwyżej dla 4 dzieci, w zajmowanym przez niego lokalu mieszkalnym."

Do działalności usługowej, o której mowa w § 1, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ RODZAJÓW USŁUG WYKONYWANYCH PRZEZ EMERYTÓW I RENCISTÓW

I.

Usługi, do których wykonywania wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych:

1) naprawa urządzeń chłodniczych,

2) naprawa maszyn,

3) usługi optyczne,

4) naprawa zegarów,

5) naprawa instalacji elektrycznych w pojazdach mechanicznych,

6) naprawa przedmiotów elektrotechnicznych,

7) naprawa odbiorników telewizyjnych i radiowych,

8) naprawa i konserwacja łodzi, kajaków i innego sprzętu pływającego oraz sprzętu sportowego,

9) usługi kuchmistrzowskie,

10) naprawa i strojenie instrumentów muzycznych: lutniczych, dętych, perkusyjnych, harmoniowych i fortepianowych, instrumentów elektrycznych i elektronicznych,

11) usługi ortopedyczne,

12) naprawa parasoli,

13) usługi z zakresu konserwacji oraz naprawy przedmiotów artystycznych i zabytkowych,

14) usługi budowlane: murarskie, ciesielskie, dekarskie, malarskie, zduńskie, instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania, instalatorstwa elektrycznego i gazowego.

II.

Usługi, do których wykonywania nie jest wymagane posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych:

1) naprawa naczyń blaszanych i innych przedmiotów z blachy,

2) naprawa zamków, rowerów, prostego sprzętu gospodarstwa domowego, dorabianie kluczy, ostrzenie noży, nożyczek, cążek i innych,

3) naprawa prostych narzędzi rolniczych i innych,

4) szklenie okien i obrazów,

5) odświeżanie i naprawa mebli, z wyjątkiem artystycznych i zabytkowych,

6) haftowanie, mereżkowanie, okrętkowanie bielizny osobistej, stołowej, pościelowej oraz odzieży,

7) usługowe wytwarzanie wyrobów na drutach i szydełkach,

8) repasacja pończoch, dekatyzacja, obciąganie guzików itp.,

9) naprawa odzieży i bielizny,

10) szycie odzieży lekkiej,

11) naprawa obuwia,

12) wszywanie zamków błyskawicznych,

13) naprawa waliz, toreb, pasków, galanterii skórzanej lub skóropodobnej,

14) naprawa wiecznych piór, długopisów i ołówków automatycznych,

15) cyklinowanie podłóg,

16) usługi w zakresie utrzymania i pielęgnacji zwierząt,

17) urządzanie i utrzymywanie zieleńców,

18) pranie oraz prasowanie bielizny i firanek,

19) sprzątanie wnętrz,

20) ważenie osób.

* Z dniem 1 stycznia 1983 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie sprzecznym z ustawą z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.82.40.267), zgodnie z art. 130 ust. 2 powołanej ustawy - zob. też art. 130 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.