Część 2 - Rejestracja poborowych. Do art. 15 . - Wykonanie ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.20.131

Akt utracił moc
Wersja od: 14 stycznia 1949 r.

CZĘŚĆ  II.

Rejestracja poborowych.

Do art. 15.
§  57.
(1)
Urzędnicy stanu cywilnego i prowadzący metryki przesyłają do dnia 1 lipca wyciągi z metryk urodzenia (chrztu) mężczyzn oraz wyciągi z metryk zmarłych mężczyzn, według wzorów Nr 1 i 2, zarządom gmin (naczelnikom urzędów okręgowych) właściwym ze względu na miejsce urodzenia lub śmierci osoby, której wyciąg dotyczy. Jeżeli miejsce śmierci nie pokrywa się z miejscem urodzenia, należy o śmierci zawiadomić również zarząd gminy (naczelnika urzędu okręgowego) miejsca urodzenia zmarłej osoby, przytaczając w zawiadomieniu wszystkie dane zawarte w wyciągu metrykalnym.
(2)
W przypadku zniszczenia lub zaginięcia ksiąg metrykalnych, urzędnicy stanu cywilnego i prowadzący metryki są obowiązani wystąpić do urzędów i instytucyj otrzymujących wtóropisy tych ksiąg, z żądaniem sporządzenia i przesłania gminom wyciągów metrykalnych, stosownie do przepisu ust. (1).
§  58.
(1)
Zarządy gmin (naczelnicy urzędów okręgowych), które otrzymały wyciągi metrykalne, przeprowadzają dochodzenia celem stwierdzenia miejsca zamieszkania osób zamieszczonych w wyciągu z metryk urodzonych, a nie zamieszkałych w danej gminie i przesyłają otrzymane wyciągi lub odpisy z tych wyciągów do zarządów gmin (naczelników urzędów okręgowych) miejsca zamieszkania tych osób niezwłocznie po stwierdzeniu ich adresów.
(2)
W razie nieustalenia miejsca zamieszkania, wyciągi lub odpisy z wyciągów metrykalnych powinny być niezwłocznie po ukończeniu dochodzenia przesłane do zarządów gmin (naczelników urzędów okręgowych) właściwych dla miejsca pobytu, jeżeli ustalono miejsce pobytu poszukiwanych osób.

Do art. 16 i 17.

§  59.
(1)
Rejestrację dla celów poboru przeprowadzają:
a)
zarządy gmin w stosunku do wszystkich osób, które w myśl art. 16 i 19 podlegają obowiązkowi rejestracji, jeżeli osoby te mają w kraju miejsce zamieszkania lub pobytu;
b)
Komisarz Generalny R.P. w Gdańsku - w stosunku do obywateli polskich stale zamieszkałych na obszarze w. m. Gdańska oraz czasowo tam przebywających, jeżeli w kraju nie mają one miejsca zamieszkania;
c)
urzędy konsularne R.P. - w stosunku do obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą (§§ 13 i 14).
(2)
W razie upoważnienia przez wojewodę śląskiego naczelników urzędów okręgowych do wykonywania czynności związanych z rejestracją poborowych (art. 17 ust. (2)) przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczące rejestracji poborowych, odnoszące się do zarządu gminy, stosuje się odpowiednio do naczelników urzędów okręgowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
§  60.
(1)
Akcja pierwszej rejestracji poborowych rozpoczyna się najpóźniej z dniem 15 sierpnia każdego roku wezwaniem wszystkich mężczyzn, którzy w danym roku ukończyli lub ukończą 17 lat życia, do zgłoszenia się celem wpisania ich do rejestru poborowych.
(2)
Urzędy konsularne R.P. wzywają ponadto do rejestracji tych wszystkich mężczyzn, którzy dotychczas zamieszkując stale za granicą, z jakiegokolwiek powodu nie uczynili zadość obowiązkowi rejestracji.
§  61.
(1)
Zarządy gmin wzywają do rejestracji w drodze publicznych ogłoszeń lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.
(2)
W wezwaniu należy dokładnie określić dzień stawienia się do rejestracji oraz czas i miejsce zgłoszenia się (lokal, datę, godzinę) ; dzień stawienia się do rejestracji powinien być wyznaczony na miesiąc wrzesień. Ponadto w wezwaniu należy wymienić rodzaje dowodów, które należy przedstawić przy zgłoszeniu oraz wskazać rygory karne z powodu niedopełnienia obowiązku rejestracji.
§  62.
(1)
Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku oraz urzędy konsularne R.P. wzywają do rejestracji w drodze ogłoszeń w prasie miejscowej albo drogą obwieszczeń rozplakatowanych w lokalu urzędowym komisariatu lub urzędu konsularnego R.P., w lokalach instytucyj i stowarzyszeń polskich za granicą, albo też w inny sposób zapewniający jak najszersze rozpowszechnienie wezwania.
(2)
W wezwaniu należy podać:
a)
że mężczyźni, podlegający rejestracji (§ 60), obowiązani są zgłosić się osobiście w ciągu miesiąca września w danym urzędzie (podać nazwę urzędu, miejscowość, adres lokalu, godziny przyjęć) z dokumentami stwierdzającymi tożsamość osoby, datę i miejsce urodzenia (metryka), miejsce zamieszkania w kraju (paszport, dowód osobisty itp.) oraz wykształcenie;
b)
że w razie niemożności osobistego zgłoszenia się należy obowiązek rejestracji wykonać w drodze pisemnego zgłoszenia; sposób pisemnego zgłoszenia należy opisać szczegółowo;
c)
że do osób podlegających rejestracji, które nie uczynią zadość obowiązkowi rejestracji w wyznaczonym terminie i nie usprawiedliwią niezgłoszenia, stosowane będą rygory polegające na odmowie ulg i ułatwień związanych z pobytem tych osób za granicą (na obszarze w. m. Gdańska), a nawet utrata obywatelstwa polskiego w myśl art. 114 ust. (1) lit. c), - a w razie powrotu do kraju kary przewidziane w art. 170.
§  63.
(1)
Osoby podlegające rejestracji w kraju powinny zgłosić się do rejestracji w gminie miejsca zamieszkania.
(2)
Jeżeli osoba podlegająca w kraju rejestracji nie ma miejsca zamieszkania, powinna zgłosić się do rejestracji w gminie miejsca pobytu.
(3)
Osoby podlegające rejestracji, które w okresie przeprowadzania rejestracji pozostają w zakładach karnych (poprawczych, wychowawczych) lub w zakładach dla umysłowo chorych, zgłaszają do rejestracji właściwym zarządom gmin do dnia 30 września kierownicy (zarządcy) tych zakładów. Zgłoszenia do rejestracji wymienionych osób mają być sporządzane według wzoru Nr 3.
§  64.
(1)
Obywatele polscy stale zamieszkali na obszarze w. m. Gdańska lub też przebywający tam czasowo, jeżeli w kraju nie mają miejsca zamieszkania, powinni zgłosić się do rejestracji w Komisariacie Generalnym R.P. w Gdańsku.
(2)
Obywatele polscy stale zamieszkali za granicą powinni zgłosić się do rejestracji w miejscowo właściwym urzędzie konsularnym R.P.
§  65.
(1)
Z dniem 1 września rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do rejestracji.
(2)
Zgłoszenia osób podlegających rejestracji mają być oparte na dokumentach stwierdzających datę i miejsce urodzenia zgłaszającego się oraz miejsce jego zamieszkania. Jeżeli zachodzą wątpliwości co do tożsamości zgłaszającego się należy zażądać od niego przedstawienia dowodów stwierdzających tożsamość osoby.
(3)
W razie braku dokumentów stwierdzających dane wymienione w ust. (2) należy zgłoszenie przyjąć na podstawie ustnych oświadczeń zgłaszającego się, które należy sprawdzić dodatkowo.
§  66.
(1)
Osoby, posiadające w kraju miejsce zamieszkania, tudzież osoby, stale zamieszkałe na obszarze w. m. Gdańska lub za granicą, mogą dokonać zgłoszenia do rejestracji w drodze pisemnej. Również w drodze pisemnej mogą dokonać zgłoszenia do rejestracji osoby, które w okresie rejestracji czasowo przebywają za granicą lub na obszarze w. m. Gdańska.
(2)
Pisemne zgłoszenie ma być dokonane u tej władzy, która jest właściwą do przyjęcia zgłoszenia ustnego (§§ 63 i 64).
§  67.
(1)
W zgłoszeniu pisemnym należy podać w sposób dokładny i czytelny: a) imię i nazwisko, b) datę i miejsce urodzenia, c) imiona rodziców (czy żyją oraz nazwisko panieńskie matki), d) miejsce zamieszkania rodziców, e) miejsce zamieszkania zgłaszającego się, a jeżeli nie pokrywa się ono z miejscem pobytu, również miejsce pobytu (dokładny adres), f) wyznanie, g) stan cywilny, h) zawód i wykształcenie, i) dane o karalności sądowej, j) ułomności lub wady fizyczne. Do zgłoszenia pisemnego należy załączyć dokumenty wymienione w § 65 ust. (2).
(2)
Osoby stale zamieszkałe za granicą (poza obszarem w. m. Gdańska) poza danymi wymienionymi w ust. (1) powinny podać ponadto w zgłoszeniu pisemnym: a) ostanie miejsce zamieszkania w kraju (miejscowość, gmina, powiat), b) język macierzysty, c) narodowość, d) datę przybycia za granicę i za jakimi dokumentami, e) czy w kraju nastąpiło wymeldowanie się na wyjazd za granicę, f) na jak długo dana osoba przyjechała za granicę i w jakim celu. Do pisemnego zgłoszenia mają być dołączone: metryka urodzenia oraz dowód stwierdzający ostatnie miejsce zamieszkania w kraju (paszport, dowód osobisty itp.), a w przypadku niewykonania obowiązku meldunkowego w urzędzie konsularnym R.P. do terminu rejestracji - także potwierdzenie o wymeldowaniu się na wyjazd za granicę, otrzymane w kraju.
§  68.
(1)
Zgłaszającym się wydają władze, które przyjęły zgłoszenie, zaświadczenie o dokonanej rejestracji według wzoru Nr 4.
(2)
Osobom, które dokonały zgłoszenia pisemnie, zaświadczenie o dokonanej rejestracji przesyła się na ich koszt, zwracając równocześnie nadesłane dokumenty osobiste.
§  69.
(1)
Przyjmowanie zgłoszeń do rejestracji ma być zakończone do dnia 30 września.
(2)
Zgłoszenia do rejestracji uczynione po tym terminie należy przyjmować, z zachowaniem trybu określonego w § 71 ust. (3).

Do art. 18.

§  70.
Na podstawie wyciągów metrykalnych (art. 15), zgłoszeń do rejestracji (art. 16), wykazów kierowników zakładów karnych (wychowawczych, poprawczych), oraz zakładów dla umysłowo chorych (§ 63 ust. (3)), danych zawartych w rejestrze mieszkańców gminy oraz innych posiadanych przez władzę danych (np. listy ochotników, dane z urzędów konsularnych itp.), zarządy gmin sporządzają rejestr poborowych w jednym egzemplarzu według ustalonego wzoru (art. 18 ust. (2)).
§  71.
(1)
Do rejestru poborowych zarząd gminy wpisuje wszystkich mężczyzn, podlegających obowiązkowi rejestracji w myśl art. 16, którzy:
a)
posiadają w gminie miejsce zamieszkania;
b)
przebywają w gminie, a nie mają w kraju miejsca zamieszkania, lub których miejsce zamieszkania nie jest wiadome;
c)
urodzili się w gminie, a których miejsce zamieszkania lub pobytu w kraju nie jest wiadome.
(2)
Do rejestru poborowych wpisać należy również mężczyzn zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego z tytułu ubiegania się o obce obywatelstwo. Wpis powinien nastąpić z urzędu. Nazwiska tych osób podają zarządom gmin powiatowe władze administracji ogólnej (§ 34 ust. (3)).
(3)
Do rejestru poborowych należy wpisać również zgłaszających się po terminie wyznaczonym do rejestracji z wymienieniem w rejestrze przyczyn opóźnienia. Opóźnionych wpisuje się ponadto do osobnego wykazu. Wykaz ten przesyłają zarządy gmin powiatowej władzy administracji ogólnej, celem pociągnięcia opóźnionych do odpowiedzialności karnej.
§  72.
(1)
Zarządy gmin, które z tytułu miejsca zamieszkania lub pobytu w gminie zapisały do rejestru poborowych osoby urodzone w innej gminie, powinny już w czasie przyjmowania zgłoszeń, a najpóźniej w trzy dni po sporządzeniu rejestru, przystąpić do zawiadomienia o tym zarządów gmin właściwych dla miejsca urodzenia tych osób.
(2)
Zawiadomienia te powinny być ukończone do dnia 31 grudnia danego roku.
(3)
Zarząd gminy miejsca urodzenia, po otrzymaniu zawiadomienia, wykreśla daną osobę w swoim rejestrze oraz zawiadamia o miejscu zamieszkania (pobytu) tej osoby wydział prowadzący rejestr mieszkańców gminy.
§  73.
(1)
Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku zakłada rejestr poborowych tylko na podstawie zgłoszeń do rejestracji, wpisując do tego rejestru:
a)
obywateli polskich stale zamieszkałych na obszarze w. m. Gdańska;
b)
obywateli polskich przebywających czasowo na obszarze w. m. Gdańska, którzy w kraju nie posiadają miejsca zamieszkania.
(2)
Urzędy konsularne R.P. zakładają rejestr poborowych tylko na podstawie zgłoszeń do rejestracji. Do rejestru poborowych wpisuje się tylko tych obywateli polskich, którzy stale zamieszkują za granicą w okręgu danego konsulatu R.P.
§  74.
(1)
Po dniu 30 września przystępują zarządy gmin oraz Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku do wyśledzenia miejsca zamieszkania tych osób, które z tytułu miejsca pobytu (a w kraju również z tytułu miejsca urodzenia) zostały wpisane do rejestru poborowych.
(2)
Wyniki dochodzeń należy wpisać do rejestru poborowych.
§  75.
(1)
W razie ustalenia miejsca zamieszkania - zarząd gminy skreśla poszukiwaną osobę we własnym rejestrze, przekazując dane potrzebne dla rejestracji zarządowi gminy miejsca zamieszkania, który wciąga tę osobę do swego rejestru poborowych. Podobnie postępuje Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku w stosunku do tych osób, które zostały wciągnięte do rejestru z tytułu czasowego pobytu na obszarze w. m. Gdańska. Skreślenie z rejestru poborowych może nastąpić dopiero po otrzymaniu z nowej gminy potwierdzenia o zapisaniu danej osoby do swego rejestru.
(2)
Osoby zmarłe należy skreślać z rejestru na podstawie wyciągu z metryk osób zmarłych, nadesłanego w myśl art. 15 i 160 przez urzędy stanu cywilnego i prowadzących metryki, a jeżeli zgon danej osoby nastąpił za granicą - również na podstawie zaświadczeń wystawionych przez urząd konsularny R.P.
§  76.
(1)
Po dniu 30 września urzędy konsularne R.P. sprawdzą wszystkie wpisy i wyjaśnią w drodze korespondencji z interesowanymi osobami lub z władzami w kraju wszystkie wątpliwości co do niewiadomych lub niejasnych danych dotyczących poszczególnych osób. Najpóźniej do końca grudnia danego roku urzędy konsularne R.P. zawiadamiają o wpisaniu poszczególnych osób do rejestru zarządy gmin, właściwe dla miejsca ostatniego zamieszkania w kraju. Jeżeli zarejestrowany nie ma miejsca zamieszkania w kraju, lub miejsce to nie jest ustalone, należy o wpisaniu do rejestru zawiadomić zarząd gminy miejsca urodzenia w kraju.
(2)
Wpisy dotyczące osób, których miejsce urodzenia w kraju nie zostało ustalone, tudzież wpisy osób, których miejsce urodzenia położone jest poza granicami Państwa Polskiego, należy w rejestrze utrzymać.
§  77.
(1)
W razie zmiany przez zarejestrowanego miejsca zamieszkania za granicą i wyjazdu do okręgu innego urzędu konsularnego R.P., urząd konsularny R.P. właściwy dla nowego miejsca zamieszkania wpisuje daną osobę do swego rejestru (właściwego rocznika) i zawiadamia o tym urząd konsularny R.P. poprzedniego miejsca zamieszkania, który na tej podstawie skreśla ją ze swego rejestru.
(2)
W razie wyjazdu zarejestrowanego na stałe do kraju urząd konsularny R.P. skreśla go z rejestru po przyjęciu wymeldowania się na wyjazd.
(3)
Poza tym podlegają skreśleniu z rejestru na podstawie odpowiednich dokumentów osoby:
a)
które posiadają lub uzyskały obcą przynależność państwową,
b)
które zmarły,
c)
które udowodniły przynależność do innego rocznika.

Do art. 19.

§  78.
Ponowna rejestracja ma na celu sprawdzenie danych zawartych w rejestrze poborowych, tudzież uzupełnienie tego rejestru przez zarejestrowanie tych wszystkich osób, które z jakichkolwiek powodów nie uczyniły w ogóle zadość obowiązkowi rejestracji (art. 20).
§  79.
(1)
Obowiązek zgłoszenia się do ponownej rejestracji obejmuje:
a)
mężczyzn mających w kraju miejsce zamieszkania lub pobytu;
b)
obywateli polskich przebywających czasowo za granicą (którzy nie mają miejsca stałego zamieszkania za granicą w rozumieniu § 13 i 14);
c)
obywateli polskich stale zamieszkałych na obszarze w. m. Gdańska lub też przebywających tam czasowo, jeżeli nie posiadają w kraju miejsca zamieszkania.
(2)
Obywatele polscy stale zamieszkali za granicą są wolni od obowiązku ponownej rejestracji (art. 19 ust. (2)). Rejestr poborowych założony na podstawie pierwszej rejestracji przez urzędy konsularne R.P. jest podstawą do uregulowania stosunku poborowego do służby wojskowej, oraz podstawą urzędowania dla konsularnych komisyj poborowych w razie zarządzenia przez Ministra Spraw Wojskowych poboru za granicą.
§  80.
(1)
Najpóźniej do dnia 15 września każdego roku zarządy gmin oraz Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku przystępują do ponownej rejestracji, wzywając do osobistego zgłoszenia się celem zapisania do rejestru poborowych:
a)
mężczyzn, którzy w danym roku ukończyli lub ukończą 20 lat życia;
b)
mężczyzn należących do roczników starszych, do 60 roku życia, którzy w ogóle nie zgłaszali się do rejestracji ani też nie są zapisani w listach poborowych.
(2)
Wezwanie do ponownej rejestracji następuje w drodze publicznych ogłoszeń lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie, a przez Komisariat Generalny R.P. - w sposób określony w § 62 ust. (1).
(3)
Wezwania do zgłoszeń mają być wyznaczone na dni w ciągu miesięcy października i listopada.
(4)
W wezwaniu należy określić dokładnie miejsce i termin zgłoszenia się (lokal, dzień i godzinę) ; ponadto w wezwaniu należy podać, że podlegający ponownej rejestracji powinni zgłaszać się z posiadanymi dokumentami stwierdzającymi tożsamość osoby, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania i wyznanie oraz przynieść z sobą zaświadczenie o poprzedniej rejestracji. W wezwaniu należy wskazać również na rygory karne w razie niezgłoszenia się w terminie do ponownej rejestracji (art. 170).
§  81.
(1)
Osoby podlegające ponownej rejestracji w kraju powinny zgłosić się w zarządzie gminy właściwej dla miejsca ich zamieszkania.
(2)
Osoby, które nie mają w kraju miejsca zamieszkania, mają zgłosić się do ponownej rejestracji w zarządzie gminy właściwej dla ich miejsca pobytu.
(3)
Osoby podlegające ponownej rejestracji, pozostające w okresie przyjmowania zgłoszeń w zakładach karnych (poprawczych, wychowawczych) lub w zakładach dla umysłowo chorych, zgłaszają zarządom gmin do dnia 30 listopada danego roku kierownicy (zarządcy) tych zakładów. Zgłoszenia mają być sporządzone w formie wykazów według wzoru Nr 3.
§  82.
(1)
Obywatele polscy zamieszkali stale na obszarze w. m. Gdańska lub też przebywający tam czasowo, jeżeli nie posiadają w kraju miejsca zamieszkania, - zgłaszają się do ponownej rejestracji w Komisariacie Generalnym R.P. w Gdańsku.
(2)
Osoby przebywające czasowo na obszarze w. m. Gdańska, a które posiadają w kraju miejsce zamieszkania, mają zgłosić się do ponownej rejestracji w zarządzie gminy właściwym dla miejsca ich zamieszkania w kraju.
§  83.
(1)
Do ponownej rejestracji należy zgłosić się osobiście we właściwym zarządzie gminy (Komisariacie Generalnym R.P. w Gdańsku) w dniu i godzinie wyznaczonych w wezwaniu.
(2)
Osoby podlegające ponownej rejestracji, mające miejsce zamieszkania w kraju lub na obszarze w. m. Gdańska, mogą zgłosić się do ponownej rejestracji pisemnie w terminie do dnia 30 listopada w sposób przewidziany w § 67 ust. (1) dla pierwszej rejestracji. Do pisemnego zgłoszenia należy załączyć dokumenty, wymienione w § 80 ust. (4) oraz zaświadczenie o dopełnieniu obowiązku pierwszej rejestracji.
(3)
Zarząd gminy (Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku), otrzymujący pisemne zgłoszenie, może wezwać daną osobę do osobistego zgłoszenia się celem wyjaśnienia powstałych wątpliwości.
§  84.
Osoby, przebywające poza miejscem zamieszkania w okresie przeprowadzania ponownej rejestracji, mogą wypełnić obowiązek zgłoszenia się bądź to w drodze przesłania pisemnego zgłoszenia, bądź też w drodze osobistego zgłoszenia się w zarządzie gminy miejsca pobytu. W tym przypadku zarząd gminy miejsca pobytu, przyjmujący zgłoszenie osobiste, powinien wpisać osobę zgłaszającą się do oddzielnego formularza rejestru poborowych, a wyciąg z tego formularza przesłać do zarządu gminy miejsca zamieszkania zgłaszającego się, który wpisuje daną osobę do rejestru poborowych.
§  85.
(1)
Przyjmowanie zgłoszeń do ponownej rejestracji powinno być zakończone z dniem 30 listopada.
(2)
Do zgłaszających się po tym terminie należy stosować przepis § 69 ust. (2) i 71 ust. (3).
§  86.
(1)
Osobom, które zgłosiły się do ponownej rejestracji, należy wydać zaświadczenie o zgłoszeniu się do ponownej rejestracji poborowych wedle wzoru Nr 5, odbierając zaświadczenia o zgłoszeniu się do pierwszej rejestracji poborowych.
(2)
Zaświadczenie o ponownej rejestracji wydają władze, które przyjęły zgłoszenie. W przypadku wymienionym w § 84 zdanie drugie wydaje zaświadczenie zarząd gminy miejsca zamieszkania po wpisaniu danej osoby do rejestru poborowych na podstawie otrzymanego formularza rejestru od zarządu gminy, w której nastąpiło zgłoszenie. Zaświadczenia te będą przesyłane dla doręczenia za pośrednictwem zarządu gminy miejsca pobytu danej osoby.
(3)
Osobom, które dokonały zgłoszenia do ponownej rejestracji pisemnie, należy przesłać zaświadczenie na ich koszt zwracając równocześnie nadesłane dokumenty.
§  87.
(1)
Na podstawie wyników ponownej rejestracji zarządy gmin oraz Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku poprawiają i uzupełniają rejestr poborowych oraz sporządzają drugi egzemplarz rejestru poborowych jako czystopis.
(2)
Drugiego egzemplarza rejestru poborowych (czystopisu) nie sporządzają:
a)
zarząd miejski m.st. Warszawy oraz zarządy miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych (art. 22 ust. (1) lit. a));
b)
zarządy gmin, którym powiatowa władza administracji ogólnej udzieliła upoważnienia do sporządzenia list poborowych (art. 22 ust. (2)).
(3)
W razie upoważnienia przez powiatową władzę administracji ogólnej naczelników urzędów okręgowych do wykonywania czynności związanych ze sporządzeniem listy poborowych (art. 22 ust. (2)) przepisy rozporządzenia niniejszego, dotyczące sporządzania tych list przez zarządy gmin, stosuje się odpowiednio do naczelników urzędów okręgowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego.
§  88.
(1)
Akcja poprawiania i uzupełniania rejestru poborowych na podstawie wyników ponownej rejestracji powinna być ukończona najdalej do końca grudnia.
(2)
W przypadkach, gdy okaże się potrzeba dodatkowego wpisania do rejestru (opóźnieni, uchylający się itp.) po terminie wymienionym w ust. (1), należy rejestr poborowych odpowiednio uzupełnić.

Do art. 21.

§  89.
(1)
Najpóźniej z dniem 1 stycznia każdego roku mają zarządy gmin w drodze publicznych ogłoszeń lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie podać do publicznej wiadomości termin, miejsce i lokal wyłożenia rejestru poborowych do wglądu.
(2)
W ogłoszeniach należy wskazać, że o mylnym lub niewłaściwym wpisie powinien każdy donieść zarządowi gminy (naczelnikowi urzędu okręgowego).
§  90.
(1)
Sprostowania i uzupełnienia rejestru poborowych mogą być prowadzone przez zarząd gminy tylko na podstawie przedstawionych niewątpliwych dowodów.
(2)
Jeżeli wpisany do rejestru poborowych kwestionuje swą przynależność do rocznika poborowego bez poparcia odpowiednimi dokumentami (metryką urodzenia, wyciągiem z ksiąg metrykalnych) zarząd gminy wpisu nie poprawia, lecz zgłoszenie o sprostowaniu wpisu uwidacznia w rejestrze poborowych.

Do art. 22.

§  91.
(1)
Celem sporządzenia list poborowych przesyłają do dnia 15 stycznia każdego roku zarządy gmin - z wyjątkiem wskazanych w § 87 ust. (2) - drugi egzemplarz rejestru poborowych po zaopatrzeniu go podpisem przełożonego gminy i pieczęcią urzędową do powiatowej władzy administracji ogólnej wraz z wyciągami z metryk urodzenia i śmierci oraz aktami, dotyczącymi wpisów wątpliwych.
(2)
Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku przesyła do dnia 15 stycznia rejestr poborowych Komisarzowi Rządu w Gdyni.
§  92.
(1)
Powiatowa władza administracji ogólnej po otrzymaniu rejestru poborowych poprawia dostrzeżone omyłki, rozstrzyga zgłoszone przez zarządy gmin wątpliwości co do wpisów dokonanych w rejestrze poborowych oraz przeprowadza potrzebne dochodzenia; o dokonanych poprawkach zawiadamia powiatowa władza administracji ogólnej zarząd gminy, celem poczynienia analogicznych poprawek w egzemplarzu rejestru poborowych, znajdującym się w gminie.
(2)
Czynności wymienione w ust. (1) dotyczące poprawek lub uzupełnień w rejestrze poborowych przeprowadzają również: zarząd miejski m.st. Warszawy, Komisariat Rządu w Gdyni, zarządy miast, wydzielonych z powiatowych związków samorządowych (art. 22 ust. (1) lit. a)), oraz zarządy gmin (naczelnicy urzędów okręgowych), którym powiatowa władza administracji ogólnej powierzyła sporządzenie list poborowych (art. 22 ust. (2)).
§  93.
(1)
Do listy poborowych wpisuje się wszystkie żyjące osoby umieszczone w rejestrze poborowych oraz wszystkie tyczące się ich dane osobiste.
(2)
Do listy poborowych należy wpisać z urzędu osoby zwolnione od powszechnego obowiązku wojskowego z tytułu ubiegania się o obce obywatelstwo - na podstawie zawiadomienia otrzymanego od powiatowej władzy administracji ogólnej w myśl § 34 ust. (3).
§  94.
(1)
Listę poborowych sporządza się wedle rocznika poborowego (art. 40 ust. (4)) oddzielnie dla każdego powiatu, w kolejności gmin wchodzących w skład powiatu, oraz w porządku alfabetycznym w obrębie gmin.
(2)
W miastach podzielonych na rejony komisariatów i posterunków policji, sporządza się listy poborowych oddzielnie dla każdego rejonu.
(3)
Komisarz Rządu w Gdyni sporządza odrębną listę poborowych dla osób umieszczonych w rejestrze poborowych nadesłanym przez Komisariat Generalny R.P. w Gdańsku.
§  95.
(1)
Lista poborowych ma być sporządzona w jednym egzemplarzu według ustalonego wzoru (art. 22 ust. (3)).
(2)
Listy poborowych sporządzają:
a)
powiatowe władze administracji ogólnej;
b)
zarząd miejski m.st. Warszawy oraz zarządy miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych (art. 22 ust. (1) lit. a)).
(3)
Listy poborowych mogą sporządzać również zarządy miast nie wydzielonych z powiatowych związków samorządowych oraz zarządy gmin wiejskich, jeżeli powiatowa władza administracji ogólnej w myśl art. 22 ust. (2) przekazała tym zarządom sporządzenie list poborowych.

Do art. 23.

§  96.
(1)
Listy poborowych mają być zestawione najpóźniej do końca marca.
(2)
Zarządy gmin, którym powierzono sporządzanie list poborowych w myśl art. 22 ust. (2), powinny przesłać te listy powiatowym władzom administracji ogólnej niezwłocznie po ich sporządzeniu, najpóźniej jednak do dnia 31 marca.
§  97.
(1)
Po zamknięciu list poborowych wszelkie uzupełnienia i zmiany w tych listach mogą być dokonane - wyjąwszy przypadki wymienione w art. 47 ust. (2) - tylko przez powiatowe władze administracji ogólnej lub władze samorządowe, posiadające uprawnienia powiatowej władzy administracji ogólnej.
(2)
Powody uzasadniające zmiany mają być omówione treściwie w liście poborowych.
(3)
Skreślenia pierwotnego wpisu mają być dokonane w sposób umożliwiający jego odczytanie.
§  98.
(1)
W razie kwestionowania przez poborowego przynależności do danego rocznika bez poparcia tego wymaganymi dokumentami (metryką urodzenia, wyciągiem z ksiąg metrykalnych) powiatowa władza administracji ogólnej przeprowadza dochodzenie, celem usunięcia powstałych wątpliwości.
(2)
Gdy przeprowadzone dochodzenie nie daje dostatecznych podstaw do niewątpliwego ustalenia roku urodzenia, wpis do danego rocznika należy utrzymać, czyniąc odpowiedni wpis w liście poborowych; ustalenia wieku dokona komisja poborowa w myśl przepisów rozporządzenia niniejszego.
§  99.
(1)
Skreślenie poborowego z listy poborowych następuje w razie:
a)
stwierdzenia, że poborowy należy do innego rocznika; w tym przypadku należy poborowego skreślić z listy poborowych mylnego rocznika i wpisać do listy rocznika właściwego;
b)
wpisania poborowego do listy poborowych innego powiatu;
c)
zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego z powodów wskazanych w art. 10 ust. (1);
d)
stwierdzenia śmierci poborowego lub uznania go za zmarłego.
(2)
Wypadek śmierci należy przyjąć za stwierdzony:
a)
jeżeli zgon poborowego wpisany został do ksiąg metrykalnych (rejestrów stanu cywilnego) w kraju lub za granicą i udowodniony będzie odpowiednim dokumentem;
b)
jeżeli zgon poborowego za granicą został wykazany urzędowym stwierdzeniem tego faktu przez urząd konsularny R.P.