Oddział 3 - Stemplowanie kart do gry. - Wykonanie ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. (Dz.Ust. Nr 101, poz. 666) w przedmiocie opłaty stemplowej od kart do gry.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.104.690

Akt utracił moc
Wersja od: 28 marca 1923 r.

3.

Stemplowanie kart do gry.

(art. 3 i 7 ustawy).
§  13. 4
Grzędami powołanemi do stemplowania kart do gry są: 1 urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Warszawie, 11 urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Łodzi, urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie, Kasa Skarbowa A we Lwowie, oraz urząd skarbowy podatków pośrednich (akcyzowy) w Poznaniu.
§  14.
Banderole (art. 3 ustawy) drukowane są na białym papierze "pelure", w wymiarze 2x21,4 cm. w kolorze ciemno niebieskim (indigo).

Rysunek banderoli składa się z trzech CZĘŚCI, oddzielonych od siebie pionowemi rzędami drobnych kółeczek (fryzik pionowy).

Środkowa część banderoli, dłuższa od bocznych, stanowi prostokąt, pośrodku którego widnieje w ośmioboku godło Państwa; trzy boki ośmioboku po prawej i trzy po lewej złożone są z drobnych kółeczek. Na lewo od ośmioboku umieszczony jest napis BANDEROLA DO, na prawo napis KART DO GRY. Nad temi napisami i pod niemi umieszczone są winietki, osnute na stylizowanych motywach roślinnych.

Obie boczne części banderoli są jednakowe. Stanowią one prostokąty, których tło tworzą: kwadraciki z punktami w środku, ujęte w formę ornamentu przestrzennego, utworzonego z linji nachylonych do obramowania pod kątem 45°, a przebiegających równolegle do siebie i przecinających się prostopadle. Każdy kąt prostokąta bocznego wypełniony jest motywem rokokowym. Pośrodku widnieje wolny od tła owal, otoczony obramowaniem, złożonem z typowych rokokowych muszli stylizowanych, otaczających białe tło, wypełnione wachlarzowato ułożonemi trzema, zachodzącemi jedna na drugą, kartami do gry (as pikowy, as kierowy i as treflowy).

Cała banderola jest otoczona wązką ramką, złożoną z gęstych kresek, prostopadłych do konturu banderoli. Odcinki takiej samej ramki umieszczone są na zewnątrz obu boków pionowych prostokąta środkowego. Bok pionowy każdego z prostokątów bocznych, zwrócony ku środkowej części banderoli, składa się z wąskiej smugi, wolnej od tła i z odcinka, wyżej określonego, a umieszczonego na zewnątrz tej smugi.

§  15. 5
Wytwórca kart do gry otrzymuje banderole bezpłatnie z kasy skarbowej. W tym celu składa zamówienie w dwóch egzemplarzach, według załączonego wzoru 2. Wytwórca ma każde zamówienie przed złożeniem go kasie skarbowej zaopatrzyć w numer kolejny, oraz przedstawić je urzędowi powołanemu do stemplowania (§ 13), który na jednym egzemplarzu umieści klauzulę: "Wydać" oraz datę, podpis naczelnika urzędu lub jego zastępcy i pieczęć urzędu.

Ten egzemplarz zatrzyma kasa skarbowa celem usprawiedliwienia rozchodu, drugi zaś egzemplarz zwróci wytwórcy, po uprzedniem umieszczeniu klauzuli "Wydano" oraz daty podpisu i pieczęci.

Sumy talji ostemplowanych (kol. 7 księgi produkcji) muszą się zgadzać z sumą banderol zużytych. Nieusprawiedliwiony ubytek banderol będzie karany w myśl art. 12 ustawy.

§  16.
Przed przedłożeniem do ostemplowania należy każdą talję należycie opakowaną (§ 11) zamknąć banderolą i zaopatrzyć dwukrotnie pieczęcią wytwórcy: raz na jednej z kart (§ 18) przy pomocy okrągłego otworu (§ 11, część druga, ustęp c), drugi raz w ten sposób, aby część pieczęci znajdowała się na banderoli, a część na opakowaniu.

Banderolę należy nalepić na opakowaniu wzdłuż w ten sposób, aby jej część środkowa zamykała opakowanie, a końce zbliżały się jak najbardziej do okrągłych otworów. Zbędne końcowe części banderoli można odciąć.

Talje nieodpowiadające powyższym wymogom nie będą stemplowane.

§  17.
Stemplowanie kart do gry odbywa się przez wytłoczenie znaku stemplowego na jednej karcie talji. Nadto urząd stemplujący umieszcza na talji swą pieczęć urzędową w ten sposób, że część pieczęci znajduje się na banderoli, a część na opakowaniu.

Znak stemplowy ma kształt okrągłej pieczęci, mierzącej 18 mm. w średnicy, składającej się z okrągłego pola środkowego barwy czerwonej, na którem znajduje się biały orzeł, wykonany według wzoru pieczęci dla władz i urzędów państwowych (nr. 3) ustanowionego ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Ust. № 69, poz. 416) i z pola zewnętrznego, zamkniętego dwoma kołami współśrodkowemi, w którem umieszczone są: u góry napis: "STEMPEL OD KART DO GRY", u dołu gwiazdka pięcioramienna między dwiema strzałkami. Barwa kół, napisu, gwiazdki i strzałek jest niebieska.

§  18.
Do ostemplowania przeznacza się asa kierowego, a w braku tegoż innego asa. W braku asów należy ostemplować tę kartę, na której uwidoczniona jest firma wytwórcy (część pierwsza § 11).
§  19. 6
Przed stemplowaniem kart do gry należy złożyć kasie skarbowej deklaracją, sporządzoną wedle wzoru 3 i wpłacić kwotę w niej podaną.

Wytwórca ma każdą deklarację zaopatrzyć w numer kolejny.

Kasa zatrzymuje deklarację jako dowód przychodowy i wydaje płatnikowi pokwitowanie z uiszczenia opłaty stemplowej celem okazana funkcjonariuszowi, któremu poruczona jest płynność stemplowania. Urząd stwierdza dokonane ostemplowanie na pokwitowaniu, poczem zwraca je stronie wraz z kartami ostemplowanemi.

4 § 13:

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia z dnia 31 października 1920 r. rozciągającego moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 6 lipca 1920 w przedmiocie opłaty stemplowej od kart do gry na b. dzielnicę pruską. (Dz.U.20.104.691) z dniem 15 listopada 1920 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1922 r. (Dz.U.22.74.674) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1922 r. (Dz.U.22.74.674) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1923 r.

5 § 15 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1922 r. (Dz.U.22.74.674) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 1922 r.
6 § 19 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1922 r. (Dz.U.22.74.674) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 września 1922 r.