Rozdział 3 - Egzaminy. - Wykonanie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o biurach pisania podań oraz zakaz udzielania porad prawnych i prowadzenia cudzych spraw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.75.544

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 1948 r.

III.

Egzaminy.

§  4.
Egzamin, określony w art. 3 ust. 1 pkt. e), składa się przed komisją, powoływaną przez starostę w miarę potrzeby.
§  5.
Komisja składa się ze starosty lub zastępcy starosty, jako przewodniczącego, oraz delegata prezesa sądu okręgowego i delegata inspektora szkolnego.
§  6.
(1)
Egzamin jest piśmienny i ustny.
(2)
Przedmiotem egzaminu w zakresie wymaganej w myśl art. 3 ust. 1 pkt. e) znajomości prawa mogą być tylko wiadomości elementarne.
§  7.
(1)
Komisja decyduje większością głosów.
(2)
Z wyniku egzaminu komisja sporządza protokół, stwierdzając w nim, że kandydat egzamin złożył lub go nie złożył; zdanie co do tego każdego z członków komisji ma być uwidocznione w protokóle.
(3)
Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  8.
W razie niepomyślnego wyniku, egzamin może być powtórzony jeszcze dwukrotnie w co najmniej sześciomiesięcznych odstępach czasu.
§  9.
W razie pomyślnego wyniku egzaminu, starosta wydaje egzaminowanemu na jego żądanie świadectwo, stwierdzające złożenie egzaminu.
§  10.
Egzaminowi mogą być poddane jedynie osoby, którym starosta zgadza się udzielić zezwolenia na prowadzenie biura pisania podań lub na kierownictwo takiem biurem (§ 14); co do biur pisania podań do władz administracyjnych i sądowych wymagane jest uprzednie uzyskanie zgody prezesa sądu okręgowego (art. 2 ust. 2).
§  11.
(1)
Starosta zwalnia od obowiązku składania egzaminu osoby, które:
a)
ukończyły studja na jednej z wyższych uczelni z przepisanemi w Polsce egzaminami, albo
b)
posiadają świadectwa o odbytych studjach, egzaminach lub pracy, dla których ukończenia, złożenia lub wykonywania niezbędne było posiadanie wiadomości, określonych w art. 3 ust. 1 pkt. e), albo
c)
udowodnią, że bezpośrednio przed złożeniem prośby o udzielenie pozwolenia na prowadzenie biura pisania podań (art. 2) co najmniej w ciągu 8 lat nieprzerwanie takie biuro prowadziły, albo
d)
posiadały pozwolenie, wydane na podstawie art. 2.
(2)
Osoby, wymienione w ust. 1 pkt. c), mogą być jednak poddane egzaminowi w zakresie językowym, jeżeli starosta poweźmie wątpliwości, czy odpowiadają one pod tym względem wymaganiom, określonym w art. 3 ust. 1 pkt. e).
§  12.
Komisja, wymieniona w § 4 może, na zasadzie posiadanych przez kandydata świadectw o odbytych przez niego studjach, egzaminach lub pracy, nie poddawać go egzaminowi w zakresie, co do którego uzna, że kandydat posiada wymagane wiadomości; zwolnienie to ma być uwidocznione w protokóle.