Rozdział 9 - O kontyngensie. Do art. 72 i 73. - Wykonanie ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej, zmienionej i uzupełnionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 stycznia 1928 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.31.270

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1931 r.

Rozdział  IX.

O kontyngensie.

Do art. 72 i 73.
§  353.
Osoby, urlopowane w myśl art. 72, mogą być w czasie trwania urlopu powołane do odbycia dalszego okresu czynnej służby wojskowej w granicach, przewidzianych w art. 4 pkt. 1 a), b), c), jednak najdalej do końca tego roku kalendarzowego, w którym kończą 25 lat życia.

Minister Spraw Wojskowych może zarządzić przeniesienie do rezerwy szeregowych, którym na podstawie art. 72 skrócony został czas czynnej służby wojskowej, przewidziany w art. 4 pkt. 1 a), b), c).

§  354.
Zaliczenie do ponadkontyngentowych może nastąpić najpóźniej w następnym roku kalendarzowym po zakwalifikowaniu poborowego do kategorji A, a jeżeli korzystał z odroczenia służby wojskowej - w następnym roku po wygaśnięciu odroczenia.
§  355.
Ponadkontyngentowych, którzy zostali powołani do czynnej służby wojskowej, przenosi się do rezerwy po upływie ustawowego czasu służby czynnej, licząc od dnia ich wcielenia, albo w terminie wcześniejszym ustalonym przez Ministra Spraw Wojskowych.

Ponadkontyngentowi, niepowołani do czynnej służby wojskowej zostają przeniesieni do rezerwy zasadniczo z ich właściwym rocznikiem poborowym.

Poborowi, którzy zostali zakwalifikowani do kategorji A w okresie poboru innego rocznika i zaliczeni będą do ponadkontyngentowych, o ile nie mogli być powołani do czynnej służby wojskowej, przechodzą do rezerwy bez wyszkolenia z tym rocznikiem, z którym stawali do poboru.

Zaliczenia do ponadkontyngentowych dokonują powiatowi komendanci uzupełnień w sposób i w terminie, ustalonym przez Ministra Spraw Wojskowych.

Zaliczonym do ponadkontyngentowych powiatowy komendant uzupełnień wydaje dokument, stwierdzający ich stosunek do służby wojskowej.