Rozdział 14 - O obowiązku meldunkowym i o zebraniach kontrolnych. Do art. 94. - Wykonanie ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej, zmienionej i uzupełnionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 stycznia 1928 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.31.270

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1931 r.

Rozdział  XIV.

O obowiązku meldunkowym i o zebraniach kontrolnych.

Do art. 94.
§  474.
Osoby, wyszczególnione w art. 94 tudzież oficerowie rezerwy i pospolitego ruszenia (art. 3) podlegają obowiązkowi zameldowania i wymeldowania w następujących wypadkach:

1. w razie zmiany miejsca zamieszkania,

2. w wypadkach wyjazdu zagranicę oraz przyjazdu z zagranicy do kraju,

3. w razie zmiany adresu w obrębie tej samej miejscowości,

4. w wypadkach wyjazdu z miejsca zamieszkania na czasowy pobyt, trwający ponad 2 miesiące i powrotu z tego wyjazdu.

Sposób wykonania obowiązków wyżej przewidzianych j tryb postępowania urzędów meldunkowych określa rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o ewidencji i kontroli ruchu ludności, art. 14 pkt. 2 i art. 23 pkt. 2 i 3 (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 309) oraz przewidziane w niem rozporządzenie wykonawcze.

§  475.
Niezależnie od obowiązku, określonego w § 474, osoby wyżej wymienione obowiązane są w wypadkach:
a)
zmiany miejsca zamieszkania lub
b)
przyjazdu z zagranicy

zgłaszać się osobiście do właściwych urzędów meldunkowych w przeciągu 8 dni od chwili przybycia do nowego miejsca zamieszkania lub od chwili przyjazdu z zagranicy do jednej z miejscowości na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli ważne okoliczności uniemożliwiają dopełnienia obowiązku osobistego zgłoszenia się we właściwym urzędzie meldunkowym w wypadkach przewidzianych w poprzednim ustępie, obowiązek ten może być wykonany w określonym terminie w formie pisemnej.

Jako właściwy należy uważać urząd meldunkowy w nowem miejscu zamieszkania.

§  476.
Od obowiązku, określonego w § 475 są zwolnieni funkcjonariusze państwowi mianowani na stałe.
§  477.
Osoby wyszczególnione w § 474. które odbywają częste podróże zagranicę, a są znane właściwym władzom administracji ogólnej, mogą być przez te władze zwolnione od obowiązku każdorazowego zgłaszania się w urzędzie meldunkowym (§ 475) po przyjeździe z zagranicy, o ile zabezpieczą możliwość należytego i niezwłocznego doręczania im wszelkich rozkazów wojskowych, a możliwość tę udowodnią wymienionym władzom.

Zwolnień tych udzielają powiatowe władze administracji ogólnej, właściwe dla miejsca zamieszkania danej osoby.

§  478.
Dopełnienie obowiązku, przewidzianego w § 475, potwierdza urząd meldunkowy na wojskowym dokumencie osobistym. W wypadku, gdyby osoba meldująca się, dokumentu takiego nie mogła przedstawić, potwierdzenie o dokonaniu obowiązku meldunkowego udziela właściwy urząd w formie ustalonej ogólnemi przepisami meldunkowemi.
§  479.
Urzędy meldunkowe mają podawać do wiadomości właściwych powiatowych komendantów uzupełnień zapomocą kart meldunkowych zawiadomienia meldunkowe, uskutecznione w wypadkach przewidzianych w §§ 474 i 475 przez:
1)
oficerów rezerwy i pospolitego ruszenia,
2)
szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia,
3)
osoby zakwalifikowane do kategorji A, które nie odbyły jeszcze czynnej służby wojskowej,
4)
osoby urlopowane w myśl art. 72,
5)
osoby urlopowane z powodu czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej,
6)
osoby, wykluczone w myśl art. 9 od służby wojskowej.

Jako właściwą należy uważać tę P. K. U. do której meldujący się należy ewidencyjnie według wojskowego dokumentu osobistego.

§  480.
Osoby, wyszczególnione w art. 94 oraz oficerowie rezerwy i pospolitego ruszenia (art. 3), które wyjeżdżają zagranicę do krajów europejskich lub położonych poza Europą względnie które wyjeżdżają na obszar wolnego miasta Gdańska, są obowiązane zgłosić swój przyjazd do miejscowości zagranicznej we właściwym urzędzie konsularnym, zaś przyjazd do Gdańska-w Komisarjacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej na wolne miasto Gdańsk, ustnie lub pisemnie w terminie do 14 dni od daty przyjazdu.

Jeżeli w danem państwie zagranicznem niema przedstawicieli dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej, należy zawiadomienie o przybyciu przesłać w powyższym terminie listem poleconym do urzędu gminnego (meldunkowego) tej miejscowości, z której dana osoba wyjechała zagranicę.

§  481.
Osoby, przebywające zagranicą względnie na obszarze wolnego miasta Gdańska stale lub czasowo obowiązane są zawiadamiać właściwy urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej, a na obszarze wolnego miasta Gdańska - Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej na wolne miasto Gdańsk, o każdej zmianie miejsca zamieszkania (pobytu, adresu) w przeciągu 14 dni.

Osoby przebywające zagranicą i na obszarze wolnego miasta Gdańska podlegają za przekroczenie przepisów meldunkowych postanowieniom, wymienionym w § 321.

§  482.
Urzędy konsularne Rzeczypospolitej Polskiej (Komiszarz Generalny na wolne miasto Gdańsk) obowiązane są prowadzić księgi meldunkowe dla wpisywania zgłoszeń o zmianach miejsca zamieszkania (pobytu, adresu). Potwierdzenia o dokonaniu obowiązku meldunkowego mają być uskutecznione w taki sam sposób, jaki przewidziany jest dla urzędów meldunkowych w kraju w § 478.

O dokonanych zgłoszeniach urzędy konsularne Rzeczypospolitej Polskiej (Komisarz Generalny na wolne miasto Gdańsk) zawiadamiają:

a)
właściwe powiatowe władze administracji ogólnej, jeżeli zgłoszenia dokonały osoby czasowo przebywające zagranicą (na obszarze w. m. Gdańska), będące w wieku przedpoborowym, w wieku poborowym, które jeszcze nie stawały do poboru, osoby uznane przy poborze za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. B) oraz osoby w wieku pozapoborowym, które nie mają jeszcze ustalonego stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego;
b)
właściwe powiatowe komendy uzupełnień - jeżeli zgłoszenia uskutecznione zostały przez oficerów i szeregowych rezerwy lub pospolitego ruszenia, albo przez osoby zakwalifikowane do kategorji A" które nie odbyły jeszcze obowiązkowej czynnej służby wojskowej lub też przez osoby urlopowane w myśl art. 72 względnie urlopowane z powodu czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej tudzież przez osoby, wykluczone w myśl art. 9 od służby wojskowej.

Zawiadomienia powyższe mają być uskutecznione zapomocą kart meldunkowych.

Karty meldunkowe mają być przez urzędy konsularne Rzeczypospolitej Polskiej (Komisarza Generalnego R. P. na wolne miasto Gdańsk) przesyłane do wskazanych wyżej pod a) i b) władz zbiorowo w ostatnim dniu miesiąca za okres każdego miesiąca.

§  483.
Sposób prowadzenia przez urzędy konsularne ksiąg meldunkowych, wypełniania i wysyłania kart meldunkowych, prowadzenia potrzebnych skorowidzów tudzież wzory ksiąg i kart meldunkowych ustali instrukcja Ministra Spraw Zagranicznych, wydana w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  484.
Zgłoszenia meldunkowe wojskowe, dotyczące osób w wieku, przedpoborowym wykorzystują urzędy gminne (magistraty) dla uzupełnienia rejestrów i spisów poborowych. W ten sam sposób wykorzystują urzędy konsularne Rzeczypospolitej Polskiej (Komisarz Generalny na w. m. Gdańsk) zgłoszenia meldunkowe wojskowe osób w wieku przedpoborowym, zamieszkałych stale zagranicą względnie przebywających stale na obszarze wolnego miasta Gdańska.

Zgłoszenia meldunkowe dotyczące osób w wieku poborowym, które nie stawały jeszcze do poboru, względnie które przy poborze zakwalifikowane zostały do kategorji B, wykorzystują powiatowe władze administracji ogólnej dla uzupełnienia list poborowych.

Sposób wykorzystania kart meldunkowych przez władze wojskowe ustali instrukcja Ministra Spraw Wojskowych.

Do art. 95.

§  485.
Oficerowie i szeregowi rezerwy oraz pospolitego ruszenia, którzy nie uczynią zadość obowiązkowi osobistego zgłoszenia się w sprawach wojskowych na wezwanie władz wojskowych, pociągani będą do odpowiedzialności karnej za niewykonanie rozkazu w sprawach służbowych (art. 76 - 78 k. k. w.), a w wypadkach mniejszej wagi - do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Pozatem przysługuje powiatowemu komendantowi uzupełnień prawo przymusowego doprowadzenia powyżej wymienionych osób do władz wojskowych przez powiatowe władze administracij ogólnej.

Do art. 96.

§  486.
Zebrania kontrolne oficerów i szeregowych rezerwy oraz pospolitego ruszenia są wojskowemi czynnościami urzędowemi, których celem jest sprawdzenie ewidencji tudzież kontrola wojskowa nad oficerami i szeregowymi rezerwy oraz pospolitego ruszenia.

Zebrania kontrolne oficerów rezerwy i pospolitego ruszenia nazywają się raportami kontrolnemi.

§  487.
Minister Spraw Wojskowych ustala corocznie terminy zebrań (raportów) kontrolnych i określa kategorje oficerów oraz szeregowych rezerwy względnie pospolitego ruszenia, które tym zebraniom (raportom) podlegają.

Szczegółowe terminy rozpoczęcia i trwania zebrań kontrolnych wyznacza dowódca okręgu korpusu w porozumieniu z wojewodą przy jednoczesnem uwzględnieniu warunków miejscowych.

W niedziele i święta rzymsko-katolickie, jako też w czasie świat narodowych, zebrań kontrolnych urządzać nie należy. W okolicach zamieszkałych w większości przez obywateli wyznań grecko-katolickich, niekatolickich, lub niechrześcijańskich przez Państwo uznanych, zebrań kontrolnych nie należy dokonywać w najuroczystsze ich święta.

§  488.
Zebrania kontrolne odbywają się zasadniczo w siedzibach powiatowych władz administracji ogólnej.

Zebrania kontrolne mogą być przeprowadzone na wniosek właściwej władzy administracji ogólnej również w miejscowościach znajdujących się poza siedzibą tych władz pod warunkiem jednak, że władze administracji ogólnej zapewnią władzom wojskowym:

a)
bezpłatne przejazdy członków komisyj kontrolnych do miejsc położonych poza siedzibą powiatowych władz administracji ogólnej;
b)
odpowiedni bezpłatny lokal na zebrania kontrolne wraz z opałem, światłem i niezbędnym sprzętem biurowym;
c)
przejściowe kwatery dla członków komisyj.
§  489.
Zebrania kontrolne należy przeprowadzać zasadniczo w budynkach wojskowych, a w razie niemożności - w budynkach rządowych lub samorządowych, wyznaczonych przez powiatowe władze administracji ogólnej.

W razie niemożności uzyskania lokali w takich budynkach, mogą być dla zebrań kontrolnych użyte lokale w budynkach prywatnych, w pierwszym rządzie takie, których przejściowe zajęcie dla powyższych celów nie pociągnie za sobą świadczeń ze strony Skarbu Państwa.

W wypadku przeznaczenia na zebrania kontrolne budynków rządowych lub prywatnych, przygotowanie odpowiednich lokali z potrzebnym sprzętem biurowym, opałem i światłem jest obowiązkiem powiatowej władzy administracji ogólnej, z którą porozumiewa się w tej sprawie powiatowy komendant uzupełnień. Koszty zaopatrzenia tych lokali w opał i światło, jak również koszty ewentualnego najmu lokalu prywatnego ponoszą władze wojskowe.

§  490.
Powiatowy komendant uzupełnień sporządza co roku na mocy rozkazu, otrzymanego od dowódcy okręgu korpusu, plan zebrań kontrolnych na obszarze danej powiatowej komendy uzupełnień w porozumieniu z właściwą władzą administracji ogólnej i przedkłada go do zatwierdzenia dowódcy okręgu korpusu.
§  491.
Do zebrań kontrolnych przedstawiają szeregowych rezerwy względnie pospolitego ruszenia ich właściwi naczelnicy gmin.
§  492.
Sposób i miejsce odbywania raportów kontrolnych ustala każdorazowo Minister Spraw Wojskowych.
§  493.
Powołanie do zebrań kontrolnych (także dodatkowych) następuje zapomocą publicznych obwieszczeń władz wojskowych. Powołanie do raportów kontrolnych następuje zapomocą obwieszczeń lub imiennych kart powołania.

Powołanie do zebrań i raportów kontrolnych osób, zamieszkałych względnie przebywających na obszarze wolnego miasta Gdańska następuje zapomocą kart powołania, doręczanych przez Komisarjat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej na wolne miasto Gdańsk.

§  494.
Powołani do zebrań (raportów) kontrolnych mają zgłosić się w oznaczonym terminie i miejscu na koszt własny. Czynności, związane z zebraniami (raportami) kontrolnemi mają być w stosunku do wezwanych osób ukończone w tym samym dniu, w którym się one stawiły.

Do zebrań i raportów kontrolnych należy zgłosić się z książeczką wojskową (książeczką stanu służby oficerskiej) kartą mobilizacyjną i innemi posiadanemi dokumentami wojskowemi oraz z dowodami, uzasadniającemi konieczność poprawek w dokumentach wojskowych.

Oficerowie, powołani do raportów kontrolnych obowiązani są zgłosić się w umundurowaniu wojskowem (strój służbowy), z bronią boczną oraz oporządzeniem polowem (lornetką polową, torbą oficerską).

Osoby, które bez uzasadnionych przyczyn nie stawia się do zebrań (raportów) kontrolnych w oznaczonym terminie i miejscu, pociągnięte będą do odpowiedzialności karnej przed sądami wojskowemi (art. 76 k. k. w.), a w wypadkach mniejszej wagi do odpowiedzialności dyscyplinarnej w myśl wojskowych przepisów karnych (dyscyplinarnych).

§  495.
Powołani do zebrań (raportów) kontrolnych nie mogą rościć żadnej pretensji do Skarbu Państwa tytułem odszkodowania, bądź to z powodu zaniechania pracy, bądź też poniesienia pewnego uszczerbku w zarobku dziennym, skutkiem stawienia się na zebrania (raporty) kontrolne.
§  496.
Szeregowi rezerwy względnie pospolitego ruszenia, przebywający w czasie odbywania zebrań kontrolnych czasowo na terenie innej powiatowej komendy uzupełnień w celach zarobkowych lub na studjach, mogą się zgłosić do zebrań kontrolnych w miejscu odbywania tych zebrań, właściwem dla ich pobytu.
§  497.
Oficerowie rezerwy i pospolitego ruszenia w stopniu generała nie zgłaszają się osobiście do raportów kontrolnych, lecz zawiadamiają powiatowego komendanta uzupełnień o swym pobycie w obrębie danej powiatowej komendy uzupełnień.
§  498.
Od obowiązku stawienia się do zebrań (raportów) kontrolnych są zwolnieni z urzędu:
a)
posłowie do sejmu i senatorowie oraz ministrowie i wiceministrowie (podsekretarze stanu);
b)
zaliczeni do pospolitego ruszenia w myśl art. 55 oraz osoby należące do stanu duchownego (§ 238);
c)
oficerowie i szeregowi, którzy w danym roku odbywali czynną służbę wojskową lub ćwiczenia wojskowe;
d)
oficerowie i szeregowi, którzy w danym roku zgłosili się do służby w wojsku lub ćwiczeń wojskowych, jednak z powodu choroby lub wdrożenia postępowania rewizyjno-lekarskiego zostali z tej służby zwolnieni;
e)
znajdujący się w więzieniu śledczem lub karnem oraz umieszczeni w karnych zakładach poprawczych;
f)
oficerowie i szeregowi rezerwy względnie pospolitego ruszenia, którzy wyjechali zagranicę, o ile wyjazd nie nastąpił z naruszeniem obowiązujących przepisów.
§  499.
Osoby, wymienione w § 498 pkt. a), b), f) - są całkowicie zwolnione od obowiązku stawienia się do zebrań (raportów) kontrolnych w czasie pozostawania ich na właściwych stanowiskach służbowych względnie przebywania zagranicą, zaś wymienione w § 498 pkt. e) - na czas pozostawania w areszcie lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Osoby, powracające z zagranicy, których roczniki obowiązane były zgłosić się do zebrań kontrolnych, powinny obowiązek ten wykonać we właściwej powiatowej komendzie uzupełnień w ciągu miesiąca po terminie powrotu do kraju.

§  500.
Oficerowie i szeregowi rezerwy względnie pospolitego ruszenia mogą być zwolnieni od stawienia się w danym roku do zebrań (raportów) kontrolnych:
a)
w razie obłożnej choroby uniemożliwiającej stawienie się do zebrań (raportów) kontrolnych, stwierdzonej świadectwem lekarza powiatowego, a w razie niemożności uzyskania takiego świadectwa - świadectwem lekarza prywatnego, na którem naczelnik gminy powinien stwierdzić, że uzyskanie świadectwa lekarza powiatowego było niemożliwe;
b)
w razie ciężkiej choroby lub śmierci W rodzinie lub też z powodu innych nagłych niecierpiących zwłoki spraw rodzinnych lub osobistych, udowodnionych wiarygodnemi dokumentami oraz potwierdzeniem naczelnika gminy o prawdziwości podanych motywów;
c)
w razie konieczności odbycia podróży w okresie zebrań (raportów) kontrolnych, celem załatwienia spraw osobistych lub zawodowych, nie dających się odłożyć na inny termin, o ile okoliczność ta będzie udowodniona wiarygodnemi dokumentami oraz potwierdzeniem właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej o prawdziwości podanych motywów.

Prośby o zwolnienie od obowiązku stawienia się do zebrań (raportów) kontrolnych z dołączeniem wskazanych wyżej dokumentów należy wnosić do właściwej powiatowej komendy uzupełnień. Zwolnień tych udziela właściwy powiatowy komendant uzupełnień.

Oficerowie rezerwy i pospolitego ruszenia, powołani do raportów kontrolnych zapomocą imiennych kart powołania przez formacje wojskowe, wnoszą powyższe prośby do dowódcy formacji, który ich powołał. dowódca tej formacji załatwia te podania we własnym zakresie.

§  501.
W wypadkach, wymienionych w § 500 pkt. a), b), c) - o ile szeregowy rezerwy względnie pospolitego ruszenia z powodu krótkiego czasu nie mógł w porę wnieść prośby o zwolnienie od obowiązku stawienia się na zebrania kontrolne, powinien naczelnik gminy, przedstawiający szeregowych rezerwy względnie pospolitego ruszenia, przedłożyć oficerowi prowadzącemu zebrania kontrolne świadectwo względnie urzędowo potwierdzone dowody, usprawiedliwiające niemożność osobistego stawienia się danego szeregowego na zebrania kontrolne.

Oficer, prowadzący zebrania kontrolne, zatrzymuje przedłożone mu dowody, usprawiedliwiające niestawiennictwo i udziela zwolnienia.

Oficerowie rezerwy i pospolitego ruszenia składają w takich wypadkach najpóźniej w dniu raportu kontrolnego pisemny udokumentowany meldunek właściwemu powiatowemu komendantowi uzupełnień, a jeżeli powołani byli imiennemi kartami powołania do formacji wojskowej - dowódcy tej formacji.

§  502.
Zwolnieni od obowiązku stawienia się do zebrań (raportów) kontrolnych z przyczyn, wymienionych w § 500 pkt. a), b), c), są obowiązani zgłosić się do zebrań (raportów) kontrolnych we właściwej powiatowej komendzie uzupełnień w najbliższym czasie po ustaniu przyczyn, uniemożliwiających stawiennictwo we właściwym terminie.
§  503.
Oficerowie i szeregowi rezerwy względnie pospolitego ruszenia podlegają przez czas brania udziału w zebraniach (raportach) kontrolnych dyscyplinie wojskowej.
§  504.
Zebrania kontrolne mają być przeprowadzone gminami, przy zachowaniu kolejności zgłoszenia się poszczególnych gmin.

Stawienie się oficerów i szeregowych rezerwy lub pospolitego ruszenia do zebrań (raportów) kontrolnych należy wpisać do osobistych dokumentów wojskowych.

Oficer, prowadzący zebrania kontrolne, może w razie potrzeby zatrzymać osobiste dokumenty wojskowe szeregowych powołanych do zebrań kontrolnych, celem uskutecznienia odpowiednich uzupełnień przez powiatową komendę uzupełnień. W razie zatrzymania tych dokumentów lub też w wypadku, gdy szeregowy rezerwy względnie pospolitego ruszenia stawił się do zebrań kontrolnych bez osobistego dokumentu wojskowego, oficer prowadzący zebranie kontrolne wydaje danej osobie odpowiednie poświadczenie.

§  505.
Jeżeli obowiązani do zebrań kontrolnych nie byli obecni przy rozpoczęciu urzędowania i stawili się na nie dopiero w czasie jego trwania lub też po terminie im wyznaczonym, oficer prowadzący zebranie powinien ich mimo to poddać kontroli w dniu zgłoszenia się.

Osoby, które swego opóźnienia na zebrania kontrolne nie usprawiedliwią względnie których usprawiedliwienia oficer przeprowadzający zebrania kontrolne uzna za niewystarczające, mają być przez niego ukarane w myśl obowiązujących wojskowych przepisów dyscyplinarnych.

§  506.
Z oficerami i szeregowymi rezerwy względnie pospolitego ruszenia, którzy na zebraniach (raportach) kontrolnych zgłaszają ułomności fizyczne, powodujące niezdolność do służby w rezerwie względnie w pospolitem ruszeniu, należy postąpić w myśl § 393.
§  507.
Prośby i zażalenia wniesione przez oficerów rezerwy i pospolitego ruszenia podczas raportów kontrolnych załatwia osobiście oficer, prowadzący raporty kontrolne, o ile to leży w jego kompetencji, w przeciwnym razie przedkłada je właściwym władzom przełożonym.

Prośby lub zażalenia szeregowych rezerwy względnie pospolitego ruszenia, tak ustne jak i pisemne, które mają związek ze służbą wojskową, przyjmuje osobiście oficer, prowadzący zebrania kontrolne i przedkłada je do rozpatrzenia właściwemu powiatowemu komendantowi uzupełnień.

§  508.
Oficer prowadzący zebrania kontrolne ma w stosunku do szeregowych, wezwanych do zebrań kontrolnych, a obecnych na zebraniach, prawa dyscyplinarne dowódcy pododdziału.

Jeżeli jednak przysługujące mu prawo dyscyplinarne przyznaje za niski wymiar kary w stosunku do przewinienia, popełnionego przez szeregowego podczas zebrania kontrolnego, wówczas oficer prowadzący zebrania sporządza odpowiedni raport i przesyła go wraz z obwinionym do właściwego powiatowego komendanta uzupełnień, który wymierza mu karę dyscyplinarną wyższą, w granicach swych uprawnień dyscyplinarnych.

§  509.
Kary dyscyplinarne, nałożone na szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia za nieusprawiedliwione opóźnienie się na zebrania kontrolne oraz przewinienia popełnione w czasie trwania zebrań kontrolnych, należy wykonywać bezzwłocznie:
a)
w areszcie wojskowym, jeżeli zebrania kontrolne odbywają się w siedzibie garnizonu wojskowego;
b)
w areszcie cywilnym sądowym, jeżeli zebrania kontrolne odbywają się w miejscowościach, w których niema żadnego garnizonu wojskowego, w porozumieniu się z miejscowemi władzami sądowemi;
c)
w areszcie wojskowym najbliższego garnizonu wojskowego, jeżeli wykonanie kary w areszcie cywilnym napotyka na trudności, lub też jeżeli zebrania kontrolne odbywają się w miejscowościach, w których niema ani aresztu wojskowego, ani też cywilno-sądowego.

Koszt przejazdów oraz wyżywienia aresztantów ponosi władza wojskowa.

§  510.
Powiatowy komendant uzupełnień posiądą w stosunku do oficerów, obowiązanych do raportów kontrolnych, prawą dyscyplinarne dowódcy pułku.
§  511.
Na osoby, które dopuściły się w czasie zebrań (raportów) kontrolnych przestępstw karnych, oficer prowadzący zebrania (raporty) kontrolne względnie powiatowy komendant uzupełnień, przesyła doniesienie karne do właściwego prokuratora, zarządzając zależnie od okoliczności tymczasowe przytrzymanie obwinionego i odstawienie go wraz z doniesieniem do prokuratora.
§  512.
W razie aresztowania podczas zebrań (raportów) kontrolnych oficera lub szeregowego rezerwy (pospolitego ruszenia), który zatrudniony jest w służbie publicznej, w służbie kolei żelaznej i statków parowych, w państwowej lub innej służbie zdrowia, w publicznej albo prywatnej służbie leśnej, względnie który jest robotnikiem kopalń, kuźnic i walcowni - należy o aresztowaniu zawiadomić niezwłocznie bezpośredniego przełożonego danej osoby.
§  513.
Pracodawca nie może odmówić zwolnienia od zajęć pracownika, obowiązanego do stawienia się do zebrań (raportów) kontrolnych, ani nie może rozwiązać umowy o pracę z powodu niestawienia się pracownika do zajęć wskutek udania się na zebrania (raporty) kontrolne.
§  514.
Oficerowie i szeregowi rezerwy względnie pospolitego ruszenia, obowiązani w danym roku do zebrań (raportów) kontrolnych, którzy do tych zebrań (raportów) nie stawili się i od stawienia się nie byli zwolnieni, powinni się stawić na dodatkowe zebrania (raporty) kontrolne.
§  515.
oDdatkowe zebrania kontrolne odbywają się zawsze w siedzibie powiatowej komendy uzupełnień, w ten sam sposób jak zasadnicze zebrania.

Obecność przedstawiciela gminy przy dodatkowych zebraniach kontrolnych jest konieczna tylko wtedy, jeżeli do tych zebrań staje z jednej gminy więcej niż 10 osób.

§  516.
Po ukończeniu zebrań kontrolnych powiatowy komendant uzupełnień sporządza imienne wykazy szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia, którzy nie zgłosił się do zebrań (zasadniczych i dodatkowych). Wykazy te, sporządzone według gmin, przesyła powiatowy komendant uzupełnień niezwłocznie po ukończeniu akcji zebrań kontrolnych do powiatowych władz administracji ogólnej. Władze te są obowiązane narządzić na tej podstawie natychmiastowe poszukiwanie wymienionych osób, wyśledzonych dostawić do powiatowej komendy uzupełnień, zaś co do innych - nadesłać wyczerpujące wyjaśnienia z dołączeniem odpowiednich dowodów (np. metryka śmierci i t. d.).

Nazwiska oficerów rezerwy i pospolitego ruszenia, którzy nie zgłosili się do raportów kontrolnych w formacji wojskowej, podaje dowódcą formacji do wiadomości powiatowego komendanta uzupełnień, celem przymusowego dostawienia tych oficerów za pośrednictwem powiatowych władz administracji ogólnej i pociągnięcia ich do odpowiedzialności w myśl § 494 ustęp ostatni.