§ 4. - Wykonanie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.3.20 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1964 r.
§  4.
1.
Wysokość opłaty przypadającej od każdego z zainteresowanych właścicieli gruntów, położonych w danej gromadzie (mieście, osiedlu), uzyskuje się przez pomnożenie ustalonej dla tej gromady (miasta, osiedla) stawki z 1 ha gruntów przez ilość hektarów tych gruntów, należących do poszczególnego właściciela, na które urządzenia wodnomelioracyjne wywierają dodatni wpływ.
2.
Jeżeli na obszarze nie objętym działalnością spółki wodnej wykonana była odbudowa drenowań, wysokość opłaty melioracyjnej, przypadającej od każdego z zainteresowanych właścicieli gruntów, uzyskuje się przez pomnożenie ustalonej dla danej gromady (miasta, osiedla) stawki z 1 ha gruntów przez ilość hektarów tych gruntów, należących do poszczególnego właściciela, które objęte są danym systemem drenarskim.
3.
W razie gdy melioracje wodne wykonane zostały w związku ze scaleniem gruntów, do wymiaru opłat przyjmuje się wyrażony w hektarach obszar tego gruntu, jaki zainteresowany właściciel uzyskał w wyniku scalenia.
4.
Jeżeli zainteresowany właściciel gruntu w czasie wykonywania robót melioracyjnych dostarczył materiał, robociznę lub świadczył usługi transportowe z własnej inicjatywy lub w ramach świadczeń obowiązkowych (art. 4 ust. 5), należną od niego opłatę melioracyjną zmniejsza się o wartość robocizny, materiału lub usług transportowych, chyba że na wniosek zainteresowanego za świadczenia te otrzymał zapłatę.
5.
Jeżeli zainteresowany właściciel gruntu w związku z wykonywaniem melioracji poniósł szkodę, opłatę melioracyjną obliczoną w sposób wskazany w ust. 1 i 2 zmniejsza się o wartość szkód, obliczonych z uwzględnieniem zasad ustalonych w art. 8 ust. 1-4 i 6.