§ 10. - Wykonanie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.3.20 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1964 r.
§  10.
1.
Opłaty melioracyjne za wykonanie przez Państwo melioracji półpodstawowych i szczegółowych mogą być przez prezydium gromadzkiej rady narodowej rozłożone na raty, płatne w terminach rocznych do dnia 30 października każdego roku kalendarzowego. Okres spłaty całości nie może przekraczać:
1)
za wykonanie urządzeń półpodstawowych, a wyjątkiem urządzeń do rolniczego wykorzystania ścieków 6 lat;
2)
za wykonanie urządzeń szczegółowych:
a)
za drenowanie nowe rurkowe o rozstawie sączków powyżej 13 m 10 lat,
b)
za drenowanie nowe rurkowe o rozstawie sączków 13 m i poniżej 13 m 15 lat,
c)
za odbudowę drenowań rurkowych 10 lat,
d)
za urządzenia deszczowni 10 lat,
e)
za budowę i odbudowę stawów rybnych 6 lat,
f)
za inne roboty, z wyjątkiem zagospodarowania łąk 6 lat;
3)
za wykonanie urządzeń melioracji półpodstawowych i szczegółowych rozprowadzających ścieki na terenach rolniczego ich wykorzystania 6 lat

- licząc od upływu dwuletniego okresu po ukończeniu robót melioracyjnych (§ 9).

2.
Organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej ustali dla poszczególnych gromad (miast, osiedli) ostateczne terminy uiszczenia całości opłat w ramach określonych w ust. 1.
3.
W razie uiszczenia całej należności z tytułu opłat melioracyjnych do dnia 30 października tego roku kalendarzowego, w którym upływa dwuletni okres od ukończenia robót (§ 9) - wysokość opłat obniża się o 10%.
4.
W razie przedterminowego uiszczenia jednorazowo co najmniej 50% wszystkich rat, których terminy płatności jeszcze nie zapadły - wysokość sumy tych rat obniża się o 6%.
5.
Ulgi określone w ust. 3 i 4 stosuje się również w przypadku zaliczenia na poczet opłat melioracyjnych odszkodowania za grunt wywłaszczony stosownie do przepisów art. 12 oraz w przypadku zaliczenia wartości świadczeń w naturze na poczet opłat melioracyjnych.