§ 5. - Wykonanie ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia osób wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.64.589

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 1928 r.
§  5.
Niezależnie od potrąceń uskutecznianych na zasadzie orzeczeń sądowych, lub też zarządzeń władz administracyjnych (cywilnych lub wojskowych) może płatnik na wezwanie dowódcy (komendanta) jednostki administracyjnej uskuteczniać potrącenia do wysokości 20% uposażenia (pkt. d) art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia osób wojskowych (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 312) celem zabezpieczenia roszczeń instytucyj kredytowych, opartych na dobrowolnem obciążeniu uposażenia przez oficera, względnie zawodowego szeregowego, z tytułu zaciągniętej pożyczki, o ile wykazanem zostanie:
a)
że pożyczka została zaciągnięta w instytucji kredytowej przez oficera, względnie zawodowego szeregowego, za wiedzą i zgodą przełożonego,
b)
że dłużnik dobrowolnie zezwala, by płatnik dokonywał potrąceń z jego uposażenia, celem zaspokojenia tej wierzytelności.

Udowodnienie powyższych okoliczności ciąży na wierzycielu (instytucji kredytowej), który okoliczności powyższe powinien dowodnie wykazać a to co do zgody przełożonej władzy, pismem oryginalnem tej władzy, zaopatrzonem podpisem przełożonego i okrągłą pieczęcią, zaś w przedmiocie oświadczenia dłużnika co do dobrowolnego zezwolenia na potrącenie - pismem opatrzonem uwierzytelnionym podpisem dłużnika.

Autentyczność podpisu' dłużnika może stwierdzić sąd, notarjusz, albo przełożona władza dłużnika.