§ 28. - Wykonanie ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.31.209

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.
§  28.
1.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w § 26, oraz uczestnicząc w wykonywaniu czynności przez władze podatkowe, lustratorzy społeczni podlegają tym samym obowiązkom i korzystają z tych samych uprawnień, co urzędnicy skarbowi.
2.
Wszystkie władze, urzędy i instytucje obowiązane są udzielać pomocy lustratorom społecznym.
3.
Wszystkie osoby na żądanie lustratora społecznego są obowiązane udzielać mu wyjaśnień przy wykonywaniu jego czynności.
4.
Lustrator społeczny jest obowiązany - na żądanie - okazać legitymację wystawioną przez radę narodową, przez którą został powołany, stwierdzającą jego uprawnienia i określającą okręg, na którego terenie ma prawo działać; w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 2 zdanie drugie, legitymacja powinna zawierać ponadto poświadczenie urzędu skarbowego (rewizyjnego), określające okręg urzędu, na którego terenie - na podstawie decyzji dyrektora izby skarbowej - lustrator społeczny ma prawo wykonywać swe czynności.
5.
Lustrator społeczny obowiązany jest sporządzić protokół podpisany przez niego i osoby biorące udział w czynności w każdym przypadku dokonania czynności, określonej w § 26 ust. 1 pkt 2) i 3). W innych przypadkach wystarcza raport, podpisany przez lustratora społecznego lub zaznaczenie obecności lustratora społecznego i omówienie dokonanych przez niego czynności w protokóle sporządzonym przez urzędnika skarbowego i podpisanym również przez lustratora społecznego.

Do art. 11 ust. 3 i 4.