§ 182. - Wykonanie ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.77.539

Akt utracił moc
Wersja od: 21 października 1926 r.
§  182.
1)
Podoficerowie zawodowi, o ile nie nabyli praw emerytalnych i nie zostają przeniesieni w stan spoczynku, mogą być przeniesieni do rezerwy lub pospolitego ruszania przed terminem, na jaki zobowiązali się do służby zawodowej, na podstawie własnej prośby, jeżeli zostanie w drodze wyjątku uwzględniona przez dowódcę formacji, posiadającego uprawnienia co najmniej dowódcy pułku.

Podstawą uwzględnienia takiej prośby może być:

a)
stan zdrowia,
b)
warunki rodzinne i majątkowe.

Ze wzglądu na stan zdrowia mogą być przeniesieni do rezerwy lub pospolitego ruszenia podoficerowie broni (służb), uznani w myśl sanitarnych przepisów rewizyjnych dla wojskowych zawodowych za zdolnych tylko do służby pozalinjowej.

Warunki rodzinne i majątkowe mogą być urządzone, jeżeli podoficer zawodowy udowodni, że wymigają one rzeczywiście zwolnienia go z czynnej służby i że inaczej nie mogą być uregulowane.

Przy uwzględnianiu próśb należy kierować się osobistemi kwalifikacjami danego podoficera zawodowego, interesem służby, faktycznym startem podoficerów zawodowych w danej formacji i możności uzupełnienia.

2)
Podoficerowie zawodowi mogą, być również przeniesieni do rezerwy lub pospolitego ruszenia o ile nabyli praw emerytalnych i nie zostają. przeniesieni w stan spoczynku, wskutek upływu terminu, do jakiego zobowiązali się, jeżeli nie nastąpili przedłużenie służby zawodowej w myśl art. 65 lub 72 ustawy.

W obu przypadkach przeniesienie do rezerwy lub pospolitego ruszeni i następuje na podstawia decyzji dowódcy formacji, posiadającego uprawnienia co najmniej dowódcy pułku, w której podoficer zawodowy posiada stałą przynależność służbową. Fakt przeniesienia do rezerwy lub pospolitego roszenia winien być umieszczony w rozkazie, wydanym przez uprawnionego dowódcę, z zaznaczeniem, czy przeniesienie nastąpiło w drodze wyjątku na własną prośbę, czy wskutek upływu terminu zobowiązania i z oznaczeniem dnia, od którego następuje zwolnienie z czynnej służby zawodowej.