§ 139. - Wykonanie ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.77.539

Akt utracił moc
Wersja od: 21 października 1926 r.
§  139.
Podoficer zawodowy przestają być podoficerem zawodowym:
I)
Wskutek przeniesienia do rezerwy lub pospolitego ruszenia na podstawie art. 98 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych i przepisów niniejszego rozporządzenia.

II) Gdy wskutek prawomocnego wyroku sądowego następuje degradacja lub wydalenie z wojska.

W razie degradacji następuje przeniesienie do rezerwy lub pospolitego ruszenia w myśl ogólnych zasad, z tem, że podoficer zdegradowany nie może, otrzymać przydziału mobilizacyjnego do tej formacji, w której został zdegradowany.

III) Wskutek degradacji w myśl przepisów dyscyplinarnych dla wojska.

O degradacji - na podstawie postępowania ostrzegawczego - rozstrzyga komisja dyscyplinarna, w której skład wchodzą: jako przewodniczący dowódca formacji, a jako członkowie dwaj oficerowie, wyznaczeni przez dowódcę formacji, z których jeden-o ile możności-bezpośredni przełożony danego podoficera zawodowego.

Komisją zwołuje każdorazowo dowódca formacji. Obrady komisji są tajne, a decyzje jej, powzięte zwyczajną większością głosów, powinny być ujęte w krótki protokół, zawierający treść ostatecznej decyzji bez podawania szczegółów obrad.

Po degradacji następują przeniesienie do rezerwy lub pospolitego ruszenia na ogólnych zasadach z tem, że podoficer zdegradowany nie może otrzymać przydziału mobilizacyjnego do tej formacji, w której był zdegradowany.

Pozatem komisja dyscyplinarna na wniosek dowódcy formacji może orzekać o przeniesieniu podoficera zawodowego do rezerwy (pospolitego ruszenia) bez stosowania postępowania ostrzegawczego i bez degradacji.

IV) Wskutek całkowitego zwolnienia lub wyłączenia od powszechnego obowiązku służby wojskowej w myśl art. 8 i punktów 2, 3 i 4 art. 79 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.

Do art. 69.