Rozdział 6 - Szeregowi uczniowie szkół wojskowych. Do art. 105 . - Wykonanie ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego, zmienionej i uzupełnionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 kwietnia 1927 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.71.643

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1928 r.

Rozdział  VI.

Szeregowi uczniowie szkół wojskowych.

Do art. 105.
§  197.
Do typu szkoły oficerskiej zalicza się szkoły kształcące kandydatów na oficerów zawodowych, a mianowicie:
a)
Szkołę Podchorążych Piechoty,
b)
Szkołę Podchorążych Kawalerji,
c)
Szkołę Podchorążych Artylerji,
d)
Szkołę Podchorążych Lotnictwa,
e)
Szkolę Podchorążych Inżynierji,
f)
Szkołę Podchorążych Sanitarnych.

Dla zepewnienia jednolitych podstaw wyszkolenia kandydatów na oficerów zawodowych pierwszy rok nauki szkół podchorążych piechoty, kawalerji, artylerji, lotnictwa i inżynierji odbywa się wspólnie dla tych szkół w Szkole Podchorążych Piechoty pod nazwą "Kursu unitarnego w Szkole Podchorążych Piechoty".

§  198.
Do typu szkoły oficerskiej dla podoficerów zalicza się Szkołę Podchorążych dla Podoficerów.
§  199.
W razie utworzenia nowych szkół wojskowych, zostaną one zaszeregowane do poszczególnych typów odrębnemi rozporządzeniami Ministra Spraw Wojskowych.
§  200.
Cele, zadania i czas trwania poszczególnych szkół wojskowych określają specjalne rozkazy Ministra Spraw Wojskowych.
§  201.
Zaliczenie szeregowego ucznia do stanu faktycznego szkoły następuje z chwilą zgłoszenia się jego w danej szkole na zasadzie faktu przyjęcia względnie faktu przydzielenia do danej szkoły. Zaliczenie do stanu faktycznego szkoły winno być stwierdzone w rozkazie dziennym danej szkoły.

Do art. 106.

§  202.
a) Kandydatom do Szkół Podchorążych Piechoty, Kawalerji, Artylerji, Lotnictwa i Inżynierji, przechodzącym kurs unitarny w Szkole Podchorążych Piechoty - nadaje tytuł podchorążego komendant Szkoły Podchorążych Piechoty, po ukończeniu przez szeregowego ucznia z pomyślnym wynikiem okresu szkoły rekruta.
b)
Kandydatom do Szkół Podchorążych Piechoty, Kawalerji, Artylerji, Lotnictwa i Inżynierji, przyjętym do wymienionych szkół na podstawie ukończenia przez nich szkół podchorążych rezerwy oraz kandydatom do Szkoły podchorążych dla Podoficerów - nadają tytuł podchorążego komendanci tych szkół równocześnie z zaliczeniem szeregowego ucznia do stanu faktycznego danej szkoły.
c)
Szeregowym uczniom Szkoły Podchorążych Sanitarnych - nadaje tytuł podchorążego komendant szkoły po ukończeniu przez szeregowego ucznia z pomyślnym wynikiem okresu szkoły rekruta.
d)
Nadanie tytułu podchorążego jest ogłaszane w rozkazie dziennym szkoły i odnotowane w ewidencji szeregowego ucznia.

Do art. 107.

§  203.
Warunki przyjęcia do poszczególnych szkół wojskowych, jak również warunki przenoszenia uczniów z jednej szkoły do drugiej, ustalają do czasu unormowania ich rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.

Do art. 108.

§  204.
Szeregowi uczniowie otrzymują specjalne oznaki szkolne związane ze stopniem zaawansowania się w nauce, niezależnie od posiadanych ewentualnie rzeczywistych (tytularnych) stopni wojskowych.

Z oznakami szkolnemi wiążą się i specjalne tytuły szkolne.

Oznaki i sposób tytułowania szeregowych uczniów ustalają do czasu unormowania ich rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.

Szeregowi uczniowie szkół wojskowych typu szkoły oficerskiej pod względem pobierania żołdu zostają przyrównani do szeregowych pełniących obowiązkową służbę wojskową i otrzymują:

a)
w 1-szym roku nauki-

1) przed uzyskaniem tytułu podchorążego-żołd szeregowca;

2) począwszy od chwili uzyskania tytułu podchorążego - żołd plutonowego niezawodowego;

b)
w 2-gim roku nauki otrzymują żołd sierżanta niezawodowego;
c)
w 3-cim roku nauki i latach następnych otrzymują żołd starszego sierżanta niezawodowego.

W wypadku, gdy uposażenie, wynikające z posiadanego przed wstąpieniem do szkoły rzeczywistego stopnia wojskowego danego szeregowego ucznia, jest mniejsze od żołdu przewidzianego dla danego rocznika szkoły - otrzymuje on żołd przewidziany dla danego rocznika szkoły.

W wypadku, gdy uposażenie, wynikające z posiadanego przed wstąpieniem do szkoły rzeczywistego stopnia wojskowego danego szeregowego ucznia, jest większe od żołdu przewidzianego dla danego rocznika szkoły - pobiera on uposażenie związane z posiadaniem wspomnianego wyżej rzeczywistego stopnia wojskowego.

Szeregowi uczniowie szkół wojskowych typu oficerskiej szkoły dla podoficerów, o ile w chwili wstąpienia do szkoły byli podoficerami zawodowymi - otrzymują w czasie pobytu w szkole uposażenie związane z posiadanym stopniem wojskowym.

Szeregowi uczniowie szkół wojskowych typu oficerskiej szkoły dla podoficerów, o ile w chwili wstąpienia do szkoły byli podoficerami niezawodowymi - otrzymują w czasie pobytu w szkole uposażenie, jak szeregowi uczniowie szkół wojskowych typu szkoły oficerskiej.

Do art. 111.

§  205.
Przeniesienie szeregowego ucznia wybranego na posła do Sejmu lub do Senatu Rzeczypospolitej do kategorii szeregowych rezerwy zarządza Minister Spraw Wojskowych (organ przez niego upoważniony) na podstawie listu wierzytelnego, wydanego przez biuro Sejmu lub Senatu, przyczem czas pobytu w szkole oraz czas służby wojskowej przed wstąpieniem do szkoły zalicza mu się na poczet powszechnego obowiązku wojskowego w służbie czynnej.

Przed załatwieniem formalności przeniesienia komendant szkoły zarządza natychmiastowe czasowe urlopowanie danego szeregowego ucznia.

W razie zrzeczenia się lub wygaśnięcia mandatu zainteresowany może być ponownie przyjęty do szkoły wojskowej, o ile do tego czasu nie utracił wymaganych warunków.

Z chwilą zrzeczenia się lub wygaśnięcia mandatu szeregowy podlega wszystkim obowiązkom, wynikającym z ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym i otrzymuje przydział mobilizacyjny na ogólnych zasadach, o ile nie został ponownie przyjęty do szkoły wojskowej.

O wygaśnięciu mandatu dany szeregowy jest obowiązany w ciągu 14 dni zawiadomić właściwego powiatowego komendanta uzupełnień, o czem komendant szkoły winien danego ucznia przed urlopowaniem pouczyć.

§  206.
Do szeregowych uczniów szkoły wojskowej typu szkoły oficerskiej dla podoficerów stosują się przepisy §§ 173 - 175 niniejszego rozporządzenia, przyczem:
1)
przeniesienia do kategorji podoficerów zawodowych i w stan nieczynny zarządza Minister Spraw Wojskowych (organ przez niego upoważniony), zaś komendant szkoły winien danego szeregowego ucznia jeszcze przed załatwieniem tych formalności czasowo urlopować;
2)
czas pobytu w szkole zostaje zaliczony na poczet zobowiązania, złożonego przed wstąpieniem do szkoły;
3)
w razie zrzeczenia się, lub wygaśnięcia mandatu zainteresowany może być ponownie przyjęty do szkoły, o ile do tego czasu nie utracił wymaganych warunków;
4)
komendant szkoły winien danego szeregowego ucznia przed urlopowaniem pouczyć o jego obowiązkach i prawach, wynikających z §§ 174 i 175 niniejszego rozporządzenia.

Do art. 112.

§  207.
Urlopy szeregowych uczniów dzielą się na:
a)
urlopy wakacyjne,
b)
urlopy świąteczne,
c)
urlopy okolicznościowe,
d)
urlopy lecznicze.
§  208.
Urlopy wakacyjne udzielane są szeregowym uczniom w przerwach między jednym rokiem szkolnym i drugim, w terminach i na okres czasu, przewidziany programem nauki szkolnej oraz praktyki w pułkach.
§  209.
Urlopy świąteczne udzielane są w okresach przerw w nauce w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Czas trwania, tych urlopów określają rozkazy Ministra Spraw Wojskowych.
§  210.
Szeregowi uczniowie szkół wojskowych zasadniczo nie korzystają z prawa do urlopów okolicznościowych. W wyjątkowych jednak wypadkach (pilne sprawy osobiste, śmierć lub ciężka choroba w rodzinie, sprawy majątkowe) mogą szeregowi uczniowie szkół wojskowych otrzymać urlop okolicznościowy, nie dłużej jednak jak na 7 dni, nie wliczając w to dni podróży.
§  211.
Urlopy lecznicze udzielane są szeregowym uczniom szkół wojskowych na tych samych zasadach, co szeregowym służby czynnej (§§ 59 - 68 niniejszego rozporządzenia).
§  212.
Prawo do udzielania urlopów szeregowym uczniom przysługuje;
1)
przełożonym, posiadającym uprawnienia dowódcy bataljonu - do 4 dni (nie wliczając dni podróży),
2)
komendantom szkół - w pełnym rozmiarze, wskazanym w niniejszych przepisach.
§  213.
Wszelkie inne przepisy urlopowe dla szeregowych uczniów szkół wojskowych są te same, jak dla szeregowych służby czynnej (przepisy wykonawcze do art. 23 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego), z tem, że czas trwania urlopów leczniczych nie może przewyższać 4 tygodni w ciągu jednego roku szkolnego oraz z tem, że co do wyjazdu podczas urlopu na teren w. m. Gdańska stosują się do nich te same przepisy, jakie stosuje się do podoficerów zawodowych (§ 157 niniejszego rozporządzenia).

Do art. 113.

§  214.
Szeregowi uczniowie szkół wojskowych podporządkowani są ogólnym wymaganiom dyscypliny wojskowej przy zastosowaniu jednak odrębnych przepisów dyscyplinarnych. Przepisy te ustalają do czasu unormowania ich rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.

Do art. 114.

§  215.
Szeregowi uczniowie szkół wojskowych typu szkół oficerskich są kształceni na koszt Skarbu Państwa, otrzymując prócz nauki całkowite utrzymanie i żołd.

Szczegółowe obowiązki i prawa szeregowych uczniów, wynikające z tytułu kształcenia się w szkołach wojskowych, ustalają do czasu ich unormowania rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.

Do art. 115 - 118.

§  216.
Opuszczenie przez szeregowego ucznia szkoły wojskowej przed jej ukończeniem może nastąpić:
a)
na skutek zwolnienia,
b)
na skutek wydalenia.

Zwolnienie jest to skreślenie z listy szeregowych uczniów szkoły, nie noszące charakteru karnego.

Wydalenie jest to skreślenie z listy szeregowych uczniów o charakterze karnym.

§  217.
Zwolnienie szeregowego ucznia ze szkoły może nastąpić:
a)
na prośbę ucznia, w razie zaś jego niepełnoletności - na prośbę jego rodziców, względnie opiekunów, o ile nie stoi to w sprzeczności z interesem służby;
b)
na mocy orzeczenia wojskowo-lekarskiego, stwierdzającego nieprzydatność do zawodowej służby wojskowej wogóle lub do danego rodzaju służby w szczególności;
c)
z powodu braku odpowiednich uzdolnień umysłowych, względnie braku ogólnych kwalifikacyj na oficera zawodowego.
§  218.
Wydalenie szeregowego ucznia ze szkoły może nastąpić:
1)
z powodu:
a)
niedostatecznych postępów w nauce, wynikających ze złej woli,
b)
ujemnych cech jego charakteru,
c)
okoliczności, wynikających z przesłanek wychowawczych;
2)
na zasadzie prawomocnego wyroku sądu, orzekającego w stosunku do szeregowego ucznia karę pozbawienia wolności inną, niż kara aresztu lub twierdzy.
§  219.
Z chwilą opuszczenia szkoły wojskowej zarówno w drodze zwolnienia, jak i wydalenia szeregowy uczeń zostaje skreślony ze stanu faktycznego uczniów szkoły, wychodzi automatycznie z grupy szeregowych uczniów, oraz traci prawo do tytułu kadeta-podchorążego, względnie podchorążego, może natomiast uzyskać tytuł i uprawnienia podchorążego rezerwy z wyjątkiem, jeżeli wydalenie nastąpiło na podstawie § 218 punkt 2 niniejszego rozporządzenia, a to:
1)
o ile przerwie swe studja wojskowe przed ukończeniem unitarnego kursu w Szkole Podchorążych Piechoty, lub analogicznego okresu wyszkolenia w Szkole Podchorążych Sanitarnych - po ukończeniu z pomyślnym wynikiem szkoły podchorążych rezerwy, w wypadku przyznania mu prawa do służby skróconej;
2)
o ile przerwie swe studja wojskowe po ukończeniu unitarnego kursu w Szkole Podchorążych Piechoty, lub analogicznego okresu wyszkolenia w Szkole Podchorążych Sanitarnych - na podstawie wniosku Rady Pedagogicznej, stwierdzającego uzyskanie przez zainteresowanego odpowiednich kwalifikacyj, zarówno pod względem wyszkolenia, jak i charakteru (wniosek ten winien być dołączony do wniosku na zwolnienie względnie wydalenie ucznia);
3)
sposób nadawania tytułu podchorążego rezerwy oraz ewentualnie stopnia wojskowego szeregowym uczniom zwolnionym, lub wydalonym ze szkoły regulują specjalne rozkazy Ministra Spraw Wojskowych.
§  220.
Zaliczenie całkowite lub częściowe czasu pobytu w szkołach przygotowawczych i oficerskich na poczet obowiązkowej służby wojskowej, lub na poczet zobowiązania złożonego w myśl art. 64, względnie 65 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego może być dokonane przez Ministra Spraw Wojskowych jedynie w wyjątkowych wypadkach i to tylko wtedy, gdy szeregowy uczeń opuszcza szkołę w drodze zwolnienia. Wydaleni o zaliczenie to ubiegać się nie mogą.
§  221.
Szczegółowy sposób i przebieg zwalniania i wydalania, jak również określenie stosunku zwolnionych i wydalonych do służby wojskowej, wreszcie sposób odbywania tejże - ustalają do czasu unormowania ich rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.
§  222.
Przepisy §§ 215 - 220 mają również odpowiednie zastosowanie do szeregowych uczniów szkół wojskowych typu szkoły oficerskiej dla podoficerów.

Do art. 119.

§  223.
Wymiar i warunki odsługiwania przez absolwentów szkół wojskowych w wojskowej służbie zawodowej czasu pobytu ich w szkole wojskowej ustalają do czasu unormowania ich rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.
§  224.
Obowiązki i prawa uczniów szkół dla małoletnich ustalają do czasu unormowania ich rozporządzeniem Ministra Spraw Wojskowych - specjalne rozkazy tegoż Ministra.