Rozdział 3 - Szeregowi rezerwy i pospolitego ruszenia. Część ogólna. Do art. 50 . - Wykonanie ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego, zmienionej i uzupełnionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 kwietnia 1927 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.71.643

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1928 r.

Rozdział  III.

Szeregowi rezerwy i pospolitego ruszenia.

Część ogólna.

Do art. 50.

§  107.
Podział szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia na rodzaje służby wojskowej odpowiada podziałowi szeregowych służby czynnej.
§  108.
Przeniesienia szeregowych, pozostających w rezerwie lub pospolitem ruszeniu, z jednego rodzaju służby wojskowej do innego, jako też przeniesienia z jednej formacji do innej w obrębie tego samego rodzaju służby wojskowej, przeprowadza właściwy powiatowy komendant uzupełnień na podstawie obowiązujących instrukcyj i rozkazów.

W czasie powołania do służby wojskowej (ćwiczenia, mobilizacja i t. p.) zasady przenoszenia szeregowych służby czynnej dotyczą również szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia.

Do art. 51.

§  109.
Wypadki, w których poborowi uznani przy poborze za zdolnych do czynnej służby wojskowej (kategorji A), mimo niepowołania do służby czynnej mogą być przeniesieni do rezerwy przez Ministra Spraw Wojskowych, ustala ustawa o powszechnym obowiązku wojskowym.

Do art. 52.

§  110.
Pod powołaniem szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia do służby wojskowej w znaczeniu art. 52 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego należy rozumieć powołanie na ćwiczenia wojskowe, na dodatkowe ćwiczenia wojskowe, mobilizację ogólną i częściową, następnie powołanie do służby wojskowej, jeżeli bezpieczeństwo Państwa tego wymaga, a wreszcie na zebrania kontrolne (art. 77, 81, 84, 96 ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym).
§  111.
Chwilą powołania do służby wojskowej jest dla szeregowego rezerwy i pospolitego ruszenia dzień, na który został powołany doręczoną mu w sposób przepisany kartą powołania, wydaną przez właściwego powiatowego komendanta uzupełnień, lub dzień podany w obwieszczeniach; chwilą zwolnienia zaś ze służby wojskowej jest dzień, w którym został skreślony ze stanu faktycznego wojska, lub dzień wydania zarządzenia właściwej władzy, którem został uwolniony od stawiennictwa nakazanego mu kartą powołania, lub obwieszczeniem.
§  112.
Szeregowi rezerwy i pospolitego ruszenia podlegają przepisom Kodeksu Karnego Wojskowego od dnia, na który zostali powołani celem pełnienia służby w wojsku, o ile Kodeks Karny Wojskowy co do niektórych przestępstw nie postanawia inaczej.

Do art. 53.

§  113.
Szeregowi rezerwy i pospolitego ruszenia od dnia, na który zostali powołani do służby wojskowej w myśl § 110 niniejszego rozporządzenia, nie mają prawa wybierania do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej. Niewolno im brać w tym czasie udziału w zjazdach, zebraniach, odczytach, wiecach i żadnych innych akcjach, mających cele polityczne.

Do art. 54.

§  114.
Szeregowy rezerwy lub pospolitego ruszenia, wybrany przed powołaniem na ćwiczenia w rezerwie, lub do służby wojskowej na posła do Sejmu lub Senatu, zostanie przez właściwego powiatowego komendanta uzupełnień zwolniony od powołania na podstawie listu wierzytelnego, wydanego przez komisję wyborczą, w myśl ordynacji wyborczej, lub na podstawie legitymacji poselskiej wydanej przez biuro Sejmu lub Senatu.

Na tej podstawie powiatowy komendant uzupełnień unieważnia jego przydział mobilizacyjny w myśl obowiązujących przepisów i poucza go równocześnie o jego obowiązku meldunkowym, wynikającym z § 116 niniejszego rozporządzenia.

§  115.
Jeżeli wybór na posła do Sejmu lub Senatu nastąpi w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, następuje natychmiastowe zwolnienie szeregowego rezerwy lub pospolitego ruszenia. Szeregowy taki przez czas sprawowania mandatu nie otrzymuje przydziału mobilizacyjnego i nie może być powołany do ćwiczeń wojskowych względnie do służby wojskowej.
§  116.
Z chwilą wygaśnięcia mandatu poselskiego szeregowy rezerwy lub pospolitego ruszenia jest obowiązany zawiadomić o tem w ciągu 14 dni właściwego powiatowego komendanta uzupełnień.
§  117.
Szeregowy rezerwy lub pospolitego ruszenia nie jest obowiązany do dodatkowego odbycia tych ćwiczeń, od których został zwolniony w czasie sprawowania mandatu poselskiego.

Do art. 55.

§  118.
Wyjazdy zagranicę szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia uregulowane są w rozporządzeniu wykonawczem do ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.

Do art. 56.

§  119.
Szeregowym rezerwy i pospolitego ruszenia przed faktycznem zgłoszeniem się do służby wojskowej nie wolno nosić munduru wojskowego ani jego części z oznakami wojskowemi (orzełek, naszywki oznaczające stopień wojskowy, łapki, guziki typu wojskowego i t. p.).

Awansowanie szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia.

Do art. 57.

§  120.
Szeregowi rezerwy mogą być awansowani przy zachowaniu ogólnych postanowień art. 30 - 49 włącznie ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego pod warunkiem nienagannego sprawowania się na następujących zasadach:
1)
na starszego szeregowca mogą być awansowani ci szeregowcy, którzy w czasie ćwiczeń wykażą dostateczną znajomość służby i wzorową karność;
2)
na kaprala mogą być awansowani ci starsi szeregowcy, którzy ukończyli w czasie obowiązkowej służby czynnej szkołę podoficerską lub kurs wojskowy, albo też złożyli egzamin fachowy, a którzy w czasie ćwiczeń wykażą się wzorową karnością i opanowaniem istoty wyszkolenia danego rodzaju broni lub służby w zakresie, wymaganym od podoficera w stopniu kaprala;
3)
na plutonowego mogą być awansowani ci kaprale, którzy w czasie ćwiczeń wykażą się wzorową karnością i bardzo dobrem opanowaniem istoty wyszkolenia danego rodzaju broni lub służby w zakresie wymaganym od podoficera w stopniu plutonowego.

Dalsze awanse ponad stopień plutonowego w rezerwie w czasie pokoju nie są przewidziane.

Awans następuje z dniem zwolnienia z ćwiczeń.

§  121.
W razie powołania szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia do czynnej służby wojskowej wskutek mobilizacji, odnoszą się do nich ogólne przepisy o awansowaniu szeregowych służby czynnej.

Mianowanie podoficerami zawodowymi.

Do art. 58 - 59.

§  122.
Warunki i sposób, w jaki szeregowi rezerwy mogą być mianowani podoficerami zawodowymi, określają przepisy §§ 141 - 146 niniejszego rozporządzenia.