§ 44. - Wykonanie ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie podatku przemysłowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.67.522

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1924 r.
§  44.
Za spółdzielnie, działające na zasadzie, ustawy z dnia 29 października 1920 r. (Dz. U. R. P. z r. 1920, Nr. 111, poz. 733) uważa się te spółdzielnie, które powstały i zarejestrowały w sądzie swe statuty na podstawie art. 5 tejże ustawy, po dniu 1 stycznia 1921 r. t. j. po dniu wejścia w życie ustawy, tudzież te dawniej istniejące zrzeszenia, które odpowiadają warunkom, określonym w art. 117 rzeczonej ustawy i - zgodnie z wymaganiami tegoż artykułu - statuty swe uzgodniły z przepisami ustawy. Dowodem uzgodnienia może być bądź odpis statutu, uzupełniony dowodem zarejestrowania, bądź też wyciąg z rejestru sądowego, stwierdzający to uzgodnienie.

Statut spółdzielni zawierać winien oznaczenie tych funduszów, które nie mogą w żadnym razie ulec podziałowi między członków, oraz zawierać przepis, że nadpłaty i zwroty, przypadające na nie członków, będą zaliczane do jednego z tych właśnie funduszów.

Za "nadpłaty i zwroty" uważa się tę część zysku rocznego, którą - w myśl uchwały walnego zgromadzenia - przeznacza się do podziału między członków (poza dywidendą od udziałów) na zasadach, oznaczonych w statucie zgodnie z wymaganiami ustępu 3 art. 57 ustawy o spółdzielniach.

Spółdzielniom, które w statutach swych nie zawierają przepisów, wymaganych w ustępie 1, art. 95 ustawy o podatku przemysłowym (niepodzielność funduszów i obowiązek przelewania do nich nadpłat i zwrotów, przypadających na nieczłonków) - przysługują oznaczone w tymże artykule ulgi, o ile odpowiednia zmiana statutu zostanie przez nie dokonana przed upływem 1923 roku.