§ 9. - Wykonanie ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym w pierwszym okresie przejściowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.63.566

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1922 r.
§  9.
Z uwagi na to, że w dzielnicy pruskiej przechodzi się z systemu akcyzowego do monopolowego przyczem zysk monopolowy pobiera się w postaci podwyższonego do 80% dotychczasowego podatku wartościowego (Wertzoll) od surowca tytoniowego przeznaczonego do fabrykacji cygar, tytoniu grubo krajanego, tabaki do zażywania i tytoniu do żucia, zarządza się co następuje:
1)
Izby skarbowe w Poznaniu i Grudziądzu prze prowadzą zbadanie znajdujących się dnia 31 lipca 1922 r. w fabrykach powyższych wyrobów tytoniowych, zapasy surowca, od którego opłacono już celną opłatę Wartościową (Wertzoll) tudzież zapasy gotowych wyrobów wyprodukowanych z takiegoż surowca jako to: cygar, cygaretek, tytoniu grubo krajanego, tabaki do zażywania i tytoniu do żucia.

Przy badaniu powyższem należy skonstantowane ewentualnie zapasy surogatów tytoniowych urzędownie ubezpieczyć i po myśli artykułu 4 ustawy monopolowej wezwać fabrykę do usunięcia tegoż surogatu z fabryki w terminie określonym, jako niedozwolonego do przeróbki surowca.

2)
Od zbadanych jak powyżej zapasów surowca tytoniowego, podlegającego opłacie celnej wartościowej ściągną izby skarbowe dodatkową opłatę wartościową (Wertzoll) w tej samej wysokości w jakiej ona według zapisków kontrolnych od tegoż surowca już poprzednio została ściągniętą, tak, by łączna kwota podatku już uiszczonego wraz z dopłatą wy nosiła 80% ceny fakturowej. Taką samą dopłatę ściągnąć też należy od gotowych wyrobów, wymienionych w ustępie 1 a znalezionych u fabrykantów. Przy obliczeniu tej dopłaty należy co do jakości użytego surowca przyjąć przeciętną jego cenę.

Przypadająca do ściągnięcia od fabrykanta dodatkowa opłata wartościowa od surowca i od wyrobów gotowych może mu być pokredytowana z terminem płatności do 30 września 1922 r.

3)
znajdujące się dnia 31 lipca 1922 r. na zapasie:
a)
u sprzedawców i fabrykantów:

papierosy i tytonie cienko krajane, opatrzone dotychczasowemi banderolami,

b)
u sprzedawców:

cygara, cygaretki, tytoń grubo krajany, tabaka do zażywania i tytoń do żucia, nieopatrzone żadnemi opaskami monopolowemi, nie podlegają opłacie dodatkowej, winny być jednak rozsprzedane po dotychczasowej cenie w terminie najpóźniej do 31 października 1922 r. Pozostałe jeszcze w sprzedaży po tym terminie powyższe wyroby należy traktować jak nieopodatkowane i dozwalać na ich sprzedaż jedynie pod warunkiem ponownego oklejenia normalnemi opaskami monopolowemi, a to bez względu na to, na obszarze jakiej dzielnicy wyroby te znajdować się jeszcze będą w sprzedaży.

4)
Postępowanie w sprawie zapasu banderol dotychczasowych wychodzących z użycia z dn. 1 sierpnia 1922 r. opisano w § 5 ustęp 10 niniejszego rozporządzenia.