§ 8. - Wykonanie ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym w pierwszym okresie przejściowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.63.566

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1922 r.
§  8.
Z uwagi na to, że w b. Królestwie Polskiem aż do wprowadzenia ustawy monopolowej cygara i tabaka do zażywania stanowiły artykuły podlegające akcyzie po myśli rosyjskiej ustawy akcyzowej, przeto z chwilą objęcia tych wyrobów ustawą monopolową zarządza się:
1)
Do umów zawartych dni i 1 sierpnia 1922 r. z fabrykami tytoniowemi, wyrabiającemi także i cygara, lub tabakę, należy włączyć również, i te ostatnie wy roby.
2)
W pierwszym okresie t. j. do 31 października 1922 r. dopuszcza się dla fabryk w b. Królestwie Polskiem tylko 4 gatunki cygar, a mianowicie: gat. średni A, przedni B, przedni A i najprzedniejszy B, i tylko jeden gatunek tabaki do zażywania. Dla każdego gatunku cygar dopuszczone są 3 formaty i 3 nazwy, dla tabaki dwie nazwy.
3)
Opakowanie dla cygar pozostawia się jak dotychczas po 10, 25 i 50 sztuk, dla tabaki po 50 gr.
4)
Pozostałe dn. 31 lipca 1922 r. u fabrykantów zapasy dotychczasowych banderol cygarowych i tabacznych mają być przez izby skarbowe zbadane i ściągnięte, a następnie bezzwłocznie przekazane Głównemu Urzędowi Kasowemu Ministerstwa Skarbu celem przedruku na odpowiednie monopolowe opaski.
5)
Za ściągnięte z fabryk banderole należy fabrykom zwrócić uiszczoną za nie należytość w gotówce, lub zarachować na ich dobro przy następnym wykupnie opasek (w cenie 25% vide § 5).
6)
Jako tymczasowe opaski monopolowe cygarowe służyć będą w pierwszym okresie dotychczasowe banderole cygarowe po przedrukowaniu ich z oznaczeniem gatunku. Dla gatunku najprzedniejszego B użyje się banderol machorkowych, gatunku najprzedniejszego po przedrukowaniu ich napisem cygara.
7)
Jako tymczasowe opaski monopolowe dla tabaki do zażywania, służyć będą dotychczasowe banderole tabaczne, po przedrukowaniu na nich gatunku.
8)
Znajdujące się dnia 31 lipca 1922 r. u fabrykantów i sprzedawców zapasy gotowych cygar i tabaki do zażywania, opatrzonych dotychczasowemi banderolami, bez różnicy czy są krajowego lub zagranicznego pochodzenia, nie podlegają opłacie dodatkowej, winny być jednak rozsprzedane po dotychczasowej cenić najpóźniej do 31 października 1922 r. Pozostałe jeszcze w sprzedarzy po tym terminie powyższe wyroby należy traktować jak nieopodatkowane i dozwolić na ich sprzedaż jedynie pod warunkiem ponownego oklejenia normalnemi opaskami monopolowemi.
9)
Z dniem 1 listopada 1922 r. zastosowane będą co do warunków umowy także i dla fabrykantów cygarowych b. Królestwa Polskiego wszystkie inne postanowienia § 5 niniejszego rozporządzenia (z wyjątkiem ustępu 13).