Wykonanie ustawy o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobry w przedsiębiorstwach obrotu towarowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.70.446

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 8 grudnia 1959 r.
w sprawie wykonania ustawy o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego (Dz. U. Nr 36, poz. 223) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 17 czerwca 1959 r. o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego (Dz. U. Nr 36, poz. 223).
Jeżeli większość pracowników należących do personelu sprzedającego sklepu wyraża zgodę na przyjęcie na siebie odpowiedzialności wspólnej, przedsiębiorstwo może niezwłocznie zawrzeć z nimi umowę o odpowiedzialności wspólnej, o ile pozostałym pracownikom przydzieli pracę równorzędną w tej samej miejscowości.
1.
Umowa o odpowiedzialności wspólnej powinna w szczególności określać:
1)
imienny skład personelu przyjmującego na siebie odpowiedzialność wspólną (art. 2 § 1 ustawy),
2)
części, w jakich pracownicy odpowiadają za niedobory (art. 2 § 4 ustawy),
3)
rodzaj pracy (stanowisko, funkcja) pracowników ponoszących odpowiedzialność wspólną.
2.
Ustala się wzór umowy o odpowiedzialności wspólnej; wzór ten stanowi załącznik do niniejszego rozporządzenia.
1.
Pracownik, który powrócił do pracy po rozpoczęciu inwentaryzacji zarządzonej w związku z jego nieobecnością w pracy (art. 6 ustawy), może być zatrudniony w sklepie dopiero od dnia przeprowadzenia najbliższej inwentaryzacji z jego udziałem. Wcześniejsze zatrudnienie go w sklepie może nastąpić tylko z zachowaniem wymagań i na warunkach określonych w art. 5 § 2 ustawy. Według zasady odpowiedzialności wspólnej pracownik ten odpowiada dopiero od dnia przeprowadzenia najbliższej inwentaryzacji z jego udziałem.
2.
Pracownikowi, który nie został zatrudniony na warunkach określonych w ust. 1, przedsiębiorstwo powinno przydzielić na czas do najbliższej inwentaryzacji inną pracę równorzędną w tej samej miejscowości.
3.
Jeżeli inwentaryzacja zostanie przeprowadzona przed upływem 35 dni nieobecności pracownika w pracy, odpowiedzialność wspólna nieobecnego pracownika trwa tylko do dnia zakończenia tej inwentaryzacji.
1.
W razie wypowiedzenia przez pracownika umowy o odpowiedzialności wspólnej (art. 7 § 1 ustawy) należy przed upływem okresu wypowiedzenia przystąpić do przeprowadzenia inwentaryzacji.
2.
Jeżeli w czasie od przeprowadzenia inwentaryzacji do wyliczenia sklep był czynny, należy w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia odstąpienia od umowy, określonego w art. 7 § 2 ustawy, przystąpić do ponownej inwentaryzacji.
3.
Na pisemne żądanie pracownika, który innemu pracownikowi, ponoszącemu razem z nim odpowiedzialność wspólną, stawia zarzuty, wskazujące na nieprawidłowe wykonywanie obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem, do przeprowadzenia inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie.
Odstępując od umowy o odpowiedzialności wspólnej (art. 7 § 3 ustawy), przedsiębiorstwo przystąpi niezwłocznie do przeprowadzenia inwentaryzacji, chyba że odstąpienie od umowy następuje bezpośrednio po przeprowadzeniu inwentaryzacji zarządzonej z innej przyczyny.
1.
W razie wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym odpowiedzialność wspólną zakończenie inwentaryzacji powinno nastąpić najpóźniej w dniu wygaśnięcia umowy o pracę.
2.
W razie rozwiązania stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym lub ustania tego stosunku z innych przyczyn do przeprowadzenia inwentaryzacji należy przystąpić najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od dnia ustania stosunku pracy.
1.
Pracownikowi, z którym stosunek pracy został rozwiązany, należy umożliwić udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji. W takim wypadku, jak również w razie niemożności wykonywania pracy, pracownik może wskazać inną osobę, która zamiast niego weźmie udział za zgodą przedsiębiorstwa w przeprowadzeniu inwentaryzacji. Jeśli pracownik nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji ani też nie skieruje innej osoby, która by go w tym zastąpiła, przedsiębiorstwo przeprowadza inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób.
2.
Pracownikowi, który po ustaniu stosunku pracy bierze udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji, przysługuje wynagrodzenie obliczone według przeciętnej stawki dziennej z ostatniego miesiąca jego pracy. Takie samo wynagrodzenie przysługuje osobie, która na skutek wskazania pracownika zastępuje go w tym czasie.
W razie nieprzystąpienia do inwentaryzacji w przypadkach i terminach określonych w art. 6 ustawy oraz w § 5 ust. 1 i w § 7 ust. 2 rozporządzenia, pracownik, którego nieobecność w pracy wywołała konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji, jak również ten, z którym umowa o pracę lub umowa o odpowiedzialności wspólnej wygasła, staje się wolny od odpowiedzialności wspólnej. Pozostali pracownicy są zwolnieni od takiej odpowiedzialności, jeśli pomimo pisemnego żądania przynajmniej jednego z nich, zgłoszonego w ciągu siedmiu dni, licząc od upływu wymienionych terminów, nie przystąpiono niezwłocznie do inwentaryzacji. W braku takiego żądania pracownicy ci nie odpowiadają jednak za część szkody, przypadającą na pracownika, który stał się wolny od odpowiedzialności wspólnej.
1.
Kierownik sklepu oraz jego zastępca (zastępcy), któremu łącznie z kierownikiem powierzono mienie sklepu (art. 9 ustawy), odpowiadają w częściach określonych w umowie, a w braku takiego określenia - w częściach równych.
2.
Łączne powierzenie mienia sklepu kierownikowi i jego zastępcy (art. 9 ustawy) jest obowiązkowe, jeśli sklep czynny jest w ciągu dnia więcej niż 8 godzin albo jeśli z innych przyczyn, a w szczególności z powodu większej liczby pracowników, kierownik nie jest w możności jednoosobowo wykonywać prawidłowej kontroli nad całością sklepu. Jeśli sklep jest czynny całą dobę, mienie sklepu powinno być powierzone łącznie kierownikowi i dwu jego zastępcom.
Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę na podstawie art. 12 ustawy, zachowuje ciągłość pracy, przewidzianą w przepisach art. 16 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11 i Nr 41, poz. 187 oraz z 1959 r. Nr 27, poz. 170), jeżeli przejdzie do innego zakładu pracy w terminie określonym w tych przepisach.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

UMOWA O ODPOWIEDZIALNOŚCI WSPÓLNEJ

zawarta w dniu ..................... między przedsiębiorstwem1)

...................................... a pracownikami sklepu2)

..............................................................

1. W imieniu przedsiębiorstwa umowę podpisują3) ..............

.................jako ...................................4)

................ jako .....................................

2. Jako pracownicy umowę zawierają:

1) ................... zam. w ...........................5)

2) ................... zam. w .............................

3) ................... zam. w .............................

4) ................... zam. w .............................

5) ................... zam. w .............................

6) ................... zam. w .............................

3. Pracownicy ci zajmują w sklepie2) następujące stanowiska:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

4. Przedsiębiorstwo powierza łącznie wymienionym pracownikom mienie sklepu 2), jakie zostało - zostanie 6) ujęte w odbiorczym spisie z natury. Pracownicy podejmują się pieczy nad tym mieniem, jak również nad towarami i innymi składnikami majątkowymi, które zostaną w czasie obowiązywania niniejszej umowy dostarczone do sklepu 2).

5. Wszyscy pracownicy przyjmują na siebie odpowiedzialność majątkową za ewentualne niedobory w towarach, w opakowaniach, w urządzeniu sklepu 2) oraz w innych składnikach majątkowych, jakie zostały oraz zostaną im powierzone.

6. Za ewentualne niedobory pracownicy ponoszą odpowiedzialność w częściach równych; nie dotyczy to jednak kierownika sklepu 2), którego udział w odpowiedzialności jest dwukrotnie większy od udziału każdego z pozostałych pracowników 7).

7. Poza tym do praw i obowiązków stron w zakresie odpowiedzialności wspólnej stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego (Dz. U. Nr 36, poz. 223) oraz rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 8 grudnia 1959 r. w sprawie wykonania tej ustawy (Dz. U. Nr 70, poz. 446), których tekst załącza się do niniejszej umowy.

Podpisy przedstawicieli Podpisy pracowników

przedsiębiorstwa

Wyjaśnienia:

1) Jeśli pracodawcą jest inna jednostka organizacyjna, wyraz "przedsiębiorstwo" należy zastąpić wyrazem określającym tę jednostkę, np. "spółdzielnia".

2) Jeśli umowa dotyczy innej jednostki, wyraz "sklep" należy zastąpić wyrazem określającym tę jednostkę, jak np. magazyn, apteka, punkt skupu, dział, stoisko, bufet itp.

3) Umowę podpisują dwie osoby spośród osób uprawnionych do składania oświadczeń woli w imieniu przedsiębiorstwa (art. 15 dekretu z dnia 23 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych - Dz. U. Nr 49, poz. 439); umowa w imieniu spółdzielni powinna być podpisana przez co najmniej dwóch członków zarządu, o ile statut nie stanowi inaczej (art. 36 ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach - Dz. U. z 1950 r. Nr 25, poz. 232).

4) W tym miejscu podać stanowisko służbowe osoby podpisującej umowę w imieniu przedsiębiorstwa lub innej jednostki organizacyjnej.

5) W tym miejscu podać dokładny adres pracownika.

6) Niepotrzebne skreślić, zależnie od tego, czy odbiorczy spis z natury został sporządzony przed podpisaniem, czy też nastąpi to dopiero później.

7) Strony mogą określić w umowie udział pracowników w odpowiedzialności według innego stosunku.