Rozdział 3 - Upoważnienie niektórych organów administracji rządowej i niektórych wierzycieli do prowadzenia, w określonym zakresie, egzekucji administracyjnej i postępowania zabezpieczającego - Wykonanie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 2001 r.

Rozdział  3

Upoważnienie niektórych organów administracji rządowej i niektórych wierzycieli do prowadzenia, w określonym zakresie, egzekucji administracyjnej i postępowania zabezpieczającego

§  4. 7
Upoważnia się do prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę:
1)
organy sprawujące obsługę komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej - w zakresie kar pieniężnych i kosztów postępowania, orzeczonych przez te komisje,
2)
jednostki świadczące usługi wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1 - w zakresie należności za wykonane usługi i świadczenia objęte ich działalnością.
3)
(skreślony),
4)
(skreślony),
5)
(skreślony).
§  5.
1.
Upoważnia się oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do egzekwowania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i należności pochodnych od składek oraz nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń wypłacanych przez oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które nie mogą być potrącane z bieżących świadczeń.
2.
Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą egzekwować należności, o których mowa w ust. 1:
1)
z wynagrodzenia za pracę,
2)
ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
3)
z wierzytelności pieniężnych,
4)
z rachunków bankowych.
§  6. 8
(skreślony).
§  7.
1.
Upoważnia się dyrektorów urzędów celnych do egzekwowania należności celnych, wraz z odsetkami, oraz należności z tytułu grzywien, kar pieniężnych, kosztów postępowania i innych należności pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym skarbowym w zakresie spraw należących do właściwości organów administracji celnej.
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, mogą być egzekwowane:
1)
z wynagrodzenia za pracę,
2)
z rachunków bankowych i wkładów oszczędnościowych,
3)
z zajętych w celu zabezpieczenia: pieniędzy, ruchomości i wierzytelności pieniężnych oraz innych praw majątkowych.
§  8.
1.
Upoważnia się terenowe oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej do egzekwowania należności z tytułu czynszów, opłat i innych świadczeń, związanych z zajmowaniem kwater i lokali mieszkalnych, stanowiących zasób mieszkaniowy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, mogą być egzekwowane:
1)
z wynagrodzenia za pracę lub uposażenia,
2)
ze świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego albo z ubezpieczenia społecznego zobowiązanego.
§  9.
1.
Upoważnia się organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji do zabezpieczenia, w trybie i na zasadach określonych w dziale IV ustawy, należności celnych przypadających od środków przewozowych przywiezionych z zagranicy i dopuszczonych na polski obszar celny z zastrzeżeniem albo w trybie odprawy celnej czasowej. Podstawą do zajęcia tych środków w celu zabezpieczenia należności celnych jest stwierdzenie niezastosowania się do zastrzeżenia lub niezachowania warunków zezwolenia na odprawę celną czasową.
2.
Upoważnia się organy administracji celnej do zabezpieczenia, w trybie i na zasadach określonych w dziale IV ustawy, należności celnych przypadających od towarów przywiezionych z zagranicy na polski obszar celny i dopuszczonych na polski obszar celny z zastrzeżeniem powrotnego ich wywozu lub z innym zastrzeżeniem. Podstawą do zajęcia tych towarów w celu zabezpieczenia należności celnych jest stwierdzenie niezastosowania się do dokonanego zastrzeżenia.
3.
Organy celne mogą również zwracać się do urzędów skarbowych o dokonanie zabezpieczenia, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2.
7 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 września 1997 r. (Dz.U.97.107.693) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1997 r.
8 § 6 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 września 1997 r. (Dz.U.97.107.693) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1997 r.