§ 4. - Wykonanie ustawy o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.17.79

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.
§  4.
1.
Wysokość opłat melioracyjnych przypadających do zapłaty przez każdego z zainteresowanych właścicieli (§ 3 ust. 1), z wyjątkiem opłat z tytułu zagospodarowania łąk oraz odkrzaczania i adaptacji terenu w celu zagospodarowania łąk, ustala biuro gromadzkiej rady narodowej na podstawie wykazu sporządzonego przez powiatowy inspektorat wodnych melioracji oddzielnie dla każdej gromady (miasta, osiedla) lub wsi, w których ukończono roboty i przekazano urządzenia do eksploatacji. Wykaz należy sporządzić i przesłać do biura gromadzkiej rady narodowej w terminie do 12 miesięcy od dnia ukończenia robót, a opłatę należy wymierzyć w terminie do 6 tygodni od otrzymania wykazu.
2.
W wykazie należy podać:
1)
nazwę gromady (miasta, osiedla) i wsi,
2)
imiona i nazwiska zainteresowanych właścicieli gruntów,
3)
wyrażony w hektarach obszar tych gruntów, należących do każdego właściciela, na które urządzenia melioracyjne wywierają dodatni wpływ,
4)
rodzaj przeprowadzanych melioracji,
5)
wartość materiałów i robocizny oraz usług transportowych, świadczonych w czasie wykonywania robót przez każdego z zainteresowanych właścicieli gruntów,
6)
wartość ewentualnie wyrządzonych szkód oraz imię i nazwisko poszkodowanego,
7)
wysokość stawki opłat melioracyjnych z 1 ha tych gruntów, na które dodatni wpływ wywierają melioracje półpodstawowe i szczegółowe, wchodzące w skład danego systemu melioracyjnego.
3.
W razie odbudowy drenowań, w wykazie określonym w ust. 1 i 2 należy podać dane wymienione w ust. 2 pkt 1, 2, 5 i 6, a nadto wyrażony w hektarach obszar tych gruntów, należących do poszczególnych właścicieli, które objęte zostały danym systemem drenarskim, oraz wysokość stawki opłat melioracyjnych z 1 ha gruntów objętych tym systemem.
4.
Wysokość stawki opłat z 1 ha gruntów określonych w ust. 2 pkt 7 uzyskuje się z podzielenia części kosztów podlegających zwrotowi przez ilość hektarów tych gruntów.
5.
Jeżeli urządzenia melioracji półpodstawowych lub szczegółowych są przeznaczone do obsługiwania również innych obszarów poza obszarem rozliczanym (np. odpływy, doprowadzalniki), wówczas do stawki opłat rozliczanego obszaru gruntów (ust. 4) wlicza się podlegającą zwrotowi część kosztu budowy tych urządzeń, przypadającą średnio na każdy hektar obsługiwanych przez nie gruntów.
6.
Jeżeli roboty melioracyjne, z wyjątkiem odbudowy drenowań, wykonane zostały na obszarze objętym działalnością spółki wodnej, powiatowy inspektorat wodnych melioracji sporządza również wykaz, o którym mowa w ust. 1 i 2, po zasięgnięciu opinii zarządu tej spółki.
7.
Jeżeli na obszarze objętym działalnością spółki wodnej wykonana była odbudowa drenowań, powiatowy inspektorat wodnych melioracji, w terminie wskazanym w ust. 1, sporządza zestawienie, w którym należy podać:
1)
nazwę spółki i jej siedzibę,
2)
rozmiar wykonanych robót,
3)
wartość materiałów i robocizny oraz usług transportowych, świadczonych przez spółkę wodną,
4)
wartość ewentualnych szkód wyrządzonych na gruntach objętych działalnością spółki,
5)
koszt wykonanej odbudowy drenowań obliczony zgodnie z § 3.