§ 3. - Wykonanie ustawy o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.17.79

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.
§  3.
1.
Nie zorganizowani w spółkę wodną zainteresowani właściciele gruntów, na których Państwo stosownie do przepisów art. 4 i 5 ustawy wykonało melioracje półpodstawowe i szczegółowe, zwracają część poniesionych przez Państwo kosztów - w wysokości określonej w załączniku do rozporządzenia.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy właścicieli gruntów, którzy zaniedbują prowadzenie prawidłowej gospodarki na zmeliorowanych i zagospodarowanych łąkach i pastwiskach (§ 2 ust. 2). Obowiązani są oni do zwrotu całości poniesionych przez Państwo kosztów bezpośrednich wykonania melioracji półpodstawowych i szczegółowych. Decyzje w sprawie zwrotu całości kosztów podejmuje organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej.
3.
Jeżeli Państwo na wniosek spółki wodnej lub rolniczej spółdzielni produkcyjnej wykonało melioracje półpodstawowe i szczegółowe, spółka ta lub spółdzielnia zwraca część poniesionych przez Państwo kosztów w wysokości określonej w załączniku do rozporządzenia, zmniejszonej o 10%. Ulga ta przysługuje również w tym wypadku, gdy przed przekazaniem urządzeń melioracyjnych do eksploatacji meliorowane grunty objęte zostały działalnością spółki wodnej lub rolniczej spółdzielni produkcyjnej.
4.
Opłat za wykonanie przez Państwo melioracji na gruntach, stanowiących własność Państwa lub pozostających w zarządzie jednostek państwowych, nie pobiera się.
5.
Wysokość poniesionych przez Państwo kosztów, które przyjmuje się za podstawę obliczenia kwoty przypadającej do zwrotu, odpowiadać powinna normatywnym kosztom bezpośrednim w rozumieniu przepisów o kosztorysowaniu robót. Do kosztów tych dolicza się wartość odszkodowań ustalonych zgodnie z art. 8 ust. 1-4 i 6 ustawy.
6.
Państwo ponosi koszty:
1)
opracowania dokumentacji technicznej oraz inne koszty związane z wykonywaniem robót, nie wchodzące w skład normatywnych kosztów bezpośrednich, a przy budowie urządzeń do rolniczego wykorzystania ścieków - również koszty wykonania oczyszczalni ścieków, urządzeń do doprowadzania ścieków do terenów ich rolniczego wykorzystania oraz pól awaryjnych i filtracyjnych,
2)
usuwania szkód w melioracjach półpodstawowych i szczegółowych, wyrządzonych w toku budowy tych urządzeń przez powódź lub suszę.