§ 19. - Wykonanie ustawy o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.17.79

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.
§  19.
1.
Biuro gromadzkiej rady narodowej w oparciu o wniosek określony w § 18 wzywa spółkę wodną oraz zainteresowanych właścicieli gruntów do wykonania określonych świadczeń; wezwanie powinno być doręczone przynajmniej na 14 dni przed terminem, w którym zobowiązany ma zgłosić się do wykonania świadczenia. Odpis wykazu osób wezwanych do wykonania świadczeń doręcza się wykonawcy robót.
2.
Wezwanie stanowi decyzję w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, która w szczególności powinna zawierać:
1)
wysokość obowiązkowych świadczeń wyrażoną w złotych i czas trwania tych świadczeń,
2)
adres i nazwę kierownictwa budowy,
3)
termin, w jakim zobowiązany powinien się zgłosić do kierownictwa budowy w celu otrzymania przydziału roboty lub stosownie do potrzeb w celu dostarczenia materiału albo świadczenia usługi transportowej,
4)
pouczenie o skutkach niedopełnienia obowiązku świadczeń (§ 21 ust. 2).
3.
Wysokość obowiązkowych świadczeń nie może przekraczać:
1)
przy drenowaniu - 250 zł,
2)
w pozostałych wypadkach - 120 zł

- licząc na 1 ha meliorowanych gruntów według cen i taryf określonych w § 6 ust. 1.

4.
Biuro gromadzkiej rady narodowej, ustalając wysokość obowiązkowych świadczeń, powinno wziąć pod uwagę stan gospodarstwa rolnego zainteresowanego właściciela gruntu, liczbę osób zdolnych do pracy w tym gospodarstwie, a w razie świadczenia usług transportowych - liczbę i rodzaj pojazdów, jakimi zainteresowani dysponują.
5.
Termin wykonania świadczeń należy określić w porozumieniu z kierownictwem budowy, przy czym termin ten nie może przypadać w okresie szczególnego nasilenia prac polowych, jak siewy, żniwa i wykopki.
6.
W wezwaniu do świadczeń skierowanym do spółki wodnej biuro gromadzkiej rady narodowej określa rodzaj świadczeń, ogólną ich wartość oraz termin wykonania z pouczeniem, że zarząd spółki we własnym zakresie powinien wyznaczyć zobowiązanych do świadczenia robocizny, materiałów lub usług transportowych.
7.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku wykonania świadczeń.