§ 12. - Wykonanie ustawy o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.17.79

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.
§  12.
1.
Wysokość opłat melioracyjnych z tytułu odkrzaczania i adaptacji terenu do zagospodarowania łąk, urządzenia pastwisk oraz zagospodarowania łąk, przypadających do zapłaty przez każdego z zainteresowanych właścicieli gruntów (§ 3 ust. 1), ustala biuro gromadzkiej rady narodowej na podstawie wykazu sporządzonego przez powiatowy inspektorat wodnych melioracji w terminie do 6 tygodni od otrzymania tego wykazu. Powiatowy inspektorat wodnych melioracji sporządza wykaz nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia ukończenia robót.
2.
W wykazie należy podać:
1)
nazwę gromady (miasta, osiedla) i wsi,
2)
imiona i nazwiska właścicieli tych gruntów, które objęto zagospodarowaniem (odkrzaczaniem, adaptacją terenu, urządzeniem pastwiska),
3)
wyrażony oddzielnie w hektarach obszar gruntu zagospodarowanego (odkrzaczonego, adaptowanego lub objętego urządzeniem pastwiska), należącego do każdego z zainteresowanych właścicieli,
4)
zastosowaną na obszarze wskazanym w pkt 3 metodę zagospodarowania (pełna uprawa, podsiew, nawożenie),
5)
wysokość stawki opłat za poszczególne roboty (odkrzaczanie, adaptacja terenu, urządzenie pastwiska), a gdy chodzi o zagospodarowanie łąk - oddzielnie według każdej z metod zagospodarowania (pełna uprawa, podsiew, nawożenie),
6)
wartość nawozów, robocizny i usług transportowych, świadczonych przez zainteresowanych właścicieli w związku z zagospodarowaniem łąk.
3.
Za dzień ukończenia odkrzaczania i adaptacji terenu, jak również zagospodarowania łąk, uważa się datę protokołu końcowego odbioru i przekazania do eksploatacji tego terenu po jego zagospodarowaniu, a w stosunku do urządzenia pastwisk - datę protokołu końcowego i przekazania do eksploatacji tych pastwisk.
4.
Opłaty z tytułu odkrzaczania i adaptacji terenu oblicza się oddzielnie dla każdego zainteresowanego, stosownie do wysokości kosztów tych robót wykonanych na jego gruncie. Jeżeli koszt tych robót na 1 ha gruntów poszczególnych zainteresowanych nie różni się więcej niż o 10%, wówczas można obliczyć ogólną kwotę opłaty dla tej grupy zainteresowanych, rozdzielając ją między poszczególnych zainteresowanych proporcjonalnie do ilości posiadanych przez nich hektarów łąk odkrzaczonych lub poddanych zabiegom adaptacji.
5.
Stawkę za urządzenie 1 ha pastwiska oblicza się przez podzielenie ogólnej kwoty podlegających zwrotowi kosztów przez ilość hektarów urządzonego pastwiska.
6.
Wysokość stawki z tytułu zagospodarowania 1 ha łąk uzyskuje się przez podzielenie ogólnej kwoty podlegających zwrotowi kosztów z tytułu zagospodarowania odpowiednią metodą łąk w danej gromadzie (mieście, osiedlu) lub wsi przez ilość hektarów łąk objętych takim zagospodarowaniem.
7.
Wartość dostarczonych nawozów oraz wartość robocizny i usług transportowych ustala się według obowiązujących cenników kosztorysowych w wysokości normatywnych kosztów bezpośrednich w rozumieniu przepisów o kosztorysowaniu robót.
8.
Jeżeli odkrzaczanie i adaptacja terenu do zagospodarowania łąk, urządzenie pastwisk lub zagospodarowanie łąk wykonane było na obszarze objętym działalnością spółki wodnej, powiatowy inspektorat wodnych melioracji sporządza również wykaz, o którym mowa w ust. 1 i 2, po zasięgnięciu opinii zarządu tej spółki.