§ 20. - Wykonanie ustawy o nadzorze nad hodowlą koni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.52.339

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1935 r.
§  20.
(1)
Od opłat wolne są ogiery nieuznane, które:
a)
nic ukończyły czterech lat,
b)
mają miejsce stałego postoju w Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Warszawie i Wilnie,
c)
są przygotowywane w bieżącym roku kalendarzowym do prób dzielności lub biorą udział w próbach dzielności, odbywających się zgodnie z przepisami o wyścigach konnych,
d)
pracują stale w kopalniach pod ziemią,
e)
są używane do badań naukowych lub celów leczniczych w zakładach naukowych lub leczniczych,
f)
znajdują się w zwierzyńcach jako okazy,
g)
biorą udział w popisach na arenach cyrkowych,
h)
z powodu podeszłego wieku lub wady organicznej nie mogą być trzebione bez narażenia w dużym stopniu na śmierć lub nieuleczalne kalectwo.
(2)
Okoliczności uzasadniające zwolnienie od opłat od ogierów nieuznanych powinny być stwierdzone zaświadczeniami, a mianowicie: okoliczności, określone w ust. (1) pkt. c) - przez instytucję, urządzającą próby dzielności, w pkt. d) - przez właściwy okręgowy urząd górniczy, w pkt. e) - przez kierownika zakładu naukowego lub leczniczego, w pkt. f) i g) - przez starostę, w pkt. h) - przez powiatowego lekarza weterynaryjnego.
(3)
Izba rolnicza może zwolnić od opłat od ogierów nieuznanych ogiery, używane w stadninach do próbowania klaczy.
(4)
Do czasu przeprowadzenia w poszczególnych miejscowościach przeglądu ogierów w 1935 r. wolne są od opłat ogiery, nieposiadające świadectw uznania, które w 1934 r. po raz pierwszy podlegały doprowadzeniu przed komisje kwalifikacyjne oraz ogiery, które były uznane na podstawie dotychczasowych przepisów.