Rozdział 5 - O biurze i pieczęci mierniczego przysięgłego. - Wykonanie ustawy o mierniczych przysięgłych z dnia 15 lipca 1925 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.71.412

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1946 r.

V.

O biurze i pieczęci mierniczego przysięgłego.

§  14.
Pragnący przystąpić do wykonywania praktyki musi obrać siedzibę biura i zgłosić ją we właściwym urzędzie wojewódzkim. Mierniczy przysięgły przyjmuje w biurze zlecenia stron interesowanych, przeprowadza pertraktacje, sporządza plany, odpisy, kopje, obliczenia; przechowuje wszelkie dokumenty i materjały z wykonanych przez siebie prac polowych; prowadzi dziennik zamówień i wydanych dokumentów, dziennik pism zwyczajnych, korespondencję wynikającą z wykonywania zawodu oraz archiwum dokumentów.
§  15.
Mierniczemu przysięgłemu nie wolno otwierać biur filjalnych w jego siedzibie ani poza nią. Nie uważa się za biuro filjalne czasowego pomieszczenia mierniczego przysięgłego i jego personelu do wykonania określonego zlecenia, jak np. przeprowadzenia parcelacji, komasacji, pomiaru miasta i t. p.
§  16.
W części Państwa, w której obowiązują przepisy ustawy o izbach inżynierskich (austr. Dz. U. P. z dn. 2. stycznia 1913 r. cz. II. Nr. 3) winien urząd wojewódzki zawiadomić izbę inżynierską we Lwowie o miejscu stałej siedziby i każdorazowej zmianie tej siedziby, zgłoszonej przez mierniczego przysięgłego, a również podać datę wydania dekretu i odebrania przysięgi.
§  17.
Mierniczy przysięgły może umieścić na posesji, w której mieści się jego siedziba, tabliczkę z napisem: "Mierniczy przysięgły" imię i nazwisko, ewentualnie tytuł naukowy. Na tabliczce nie wolno umieszczać żadnych innych napisów, prócz bliższego określenia mieszkania i godziny przyjęć w biurze.
§  18.
Mierniczy przysięgły obowiązany jest do stałego prowadzenia "dziennika zamówień i wydanych dokumentów" (załącznik 4).

Dziennik winien być oprawiony w książkę, a stronice ponumerowane. Do dziennika winny być wpisywane pod liczbami porządkowemi wszystkie przyjęte zamówienia oraz wydane dokumenty miernicze, podpisane przez mierniczego przysięgłego.

§  19.
Wszelkie wpisy do "dziennika zamówień i wydanych dokumentów" winny być uskuteczniane atramentem we właściwym czasie. Nie wolno usuwać kartek z dziennika, nie wolno wycierać lub zamazywać wpisów, a omyłki muszą być poprawione w ten sposób, aby pierwotny tekst pozostał czytelny. Dziennik winien znajdować się zawsze w biurze mierniczego przysięgłego i winien być przedstawiony do wglądu osobom powołanym w myśl art. 14 ustawy o mierniczych przysięgłych do nadzoru nad wykonywaniem zawodu mierniczego przysięgłego.
§  20.
Mierniczy przysięgły obowiązany jest do utrzymywania w należytym porządku wszystkich aktów, map, planów, odpisów, szkiców, obliczeń i t. p. materiałów, uzyskanych z prac, wykonywanych przez siebie.

Te materjały winny znajdować się w teczkach lub rulonach i winny być zaopatrzone w numery dziennika zamówień. Mierniczy przysięgły obowiązany jest przechowywać te materjały przez cały czas wykonywania zawodu i istnienia jego biura. Wyłączone są te dokumenty, które zgodnie z obowiązującemi przepisami winny być składane we właściwych urzędach.

§  21.
Mierniczy przysięgły może posiadać tylko jeden egzemplarz pieczęci z godłem Państwa.

Zezwolenia na sporządzenie lub przerobienie pieczęci z godłem Państwa wydawać będą mierniczym przysięgłym urzędy wojewódzkie na podstawie pisemnego zgłoszenia.

§  22.
Urzędy wojewódzkie przestrzegać będą, aby używane przez mierniczych przysięgłych pieczęcie z godłem Państwa odpowiadały następującym wymogom: pieczęć ma być okrągłą o średnicy 5 cm., treść napisu przy krawędzi pieczęci ma mieć litery wielkości 3 mm., godło państwowe kształtu wskazanego ustawą z dn. 1. sierpnia 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr. 69 poz. 416), nad godłem w półkolu napis: "Mierniczy przysięgły", pod godłem w dwu rzędach półkolem "imię i nazwisko" ewentualnie tytuł naukowy, pod tem w drugim półkolu miejscowość stałej siedziby, jednak bez bliższego adresu.
§  23.
Mierniczemu przysięgłemu przysługuje prawo umieszczania na wszystkich dokumentach, wydawanych przez siebie, oraz na zaświadczeniach praktykantów o odbytej praktyce, pieczęci z godłem Państwa. Na operatach pomocniczych, wchodzących w skład elaboratu pomiarowego, ma być umieszczony tylko podpis mierniczego przysięgłego bez pieczęci.
§  24.
Na dokumentach, wydanych przez mierniczego przysięgłego, nie wolno umieszczać napisów innej treści, aniżeli opiewa pieczęć z godłem Państwa, używana przez mierniczego przysięgłego.
§  25.
W razie śmierci mierniczego przysięgłego, zrzeczenia się tytułu i prawa lub w razie odebrania tytułu i prawa, winna być pieczęć z godłem Państwa oddana urzędowi wojewódzkiemu, w którego obrębie mierniczy przysięgły miał swoją stałą siedzibę, w celu jej zniszczenia.