Rozdział 11 - O różnych kategorjach kandydatów na mierniczych przysięgłych, - Wykonanie ustawy o mierniczych przysięgłych z dnia 15 lipca 1925 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.71.412

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1946 r.

XI.

O różnych kategorjach kandydatów na mierniczych przysięgłych,

§  51.
Emerytowani geometrzy ewidencyjni ze służby w ewidencji katastru podatku gruntowego w województwach: krakowskiem, lwowskiem, stanisławowskiem i tarnopolskiem, o ile posiadają warunki, wymagane w art. 23, ustawy o mierniczych przysięgłych, winni wnosić podania do Ministra Robót Publicznych przez urząd wojewódzki, w którego obrębie zamieszkują.

Do podania należy dołączyć dekret spensjonowania i deklarację o wyborze stałej siedziby i życiorys.

Podanie wraz z rezolucją będzie następnie zwrócone wskazanemu w podaniu urzędowi wojewódzkiemu, który wyda dalsze zarządzenia w myśl ustawy i niniejszego rozporządzenia.

§  52.
Osoby, wymienione w art. 24, ustęp 1. ustawy o mierniczych przysięgłych, wnoszą podanie o nadanie tytułu i praw mierniczego przysięgłego przez urząd wojewódzki, w którego obrębie zamieszkują, do Ministerstwa Robót Publicznych.

Do podania należy dołączyć:

1)
dowód obywatelstwa polskiego,
2)
świadectwo ukończenia szkoły mierniczej rosyjskiej wraz z dyplomem na geometrę prywatnego lub geometrę taksatora,
3)
wiarogodne zaświadczenia odbytej 10-letniej praktyki mierniczej, z czego co najmniej 5 lat w kraju,
4)
życiorys (według załącznika 1).

Minister Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Wyznań Rel. i Ośw. Publ. decyduje o dopuszczeniu do egzaminu w zakresie art. 4-b) ustawy o mierniczych przysięgłych lub też odmawia.

W razie dopuszczenia do egzaminu przesyła Ministerstwo Robót Publicznych podanie wraz z decyzją odnośnej komisji egzaminacyjnej i zawiadamia o tem interesowanego.

Po skończonym egzaminie komisja zwraca akta wraz z dołączeniem wyniku egzaminu do Ministerstwa, które postąpi w zależności od wyniku egzaminu.

§  53.
Mierniczowie I. klasy, wymienieni w art. 23, ustęp 2 ustawy o mierniczych przysięgłych, wnoszą podania wraz z dokumentami w myśl art. 1, p. 1, 3 i 4 ustawy o mierniczych przysięgłych do odnośnego urzędu wojewódzkiego.
§  54.
Osoby, wymienione w art. 25 ustawy o mierniczych przysięgłych, wnoszą podania przez urząd wojewódzki swego miejsca zamieszkania do Ministra Robót Publicznych, dołączając do podania upoważnienie, uzyskane w myśl art. 25, ustęp 1 ustawy o mierniczych przysięgłych, zaświadczenie wykazujące 15 lat praktyki zawodowej w pracach, określonych w art. 9, p. c) ustawy o mierniczych przysięgłych, wreszcie dokumenty, określone art. 1, p. 1 ustawy o mierniczych przysięgłych, i życiorys (załącznik 1).

Ministerstwo Robót Publicznych postanawia o dopuszczeniu do złożenia egzaminu w zakresie art. 4, p. b) i zawiadamia odnośną komisję egzaminacyjną, przesyłając jej akta przedmiotowe. Po egzaminie komisja zwraca akta wraz z podaniem wyniku egzaminu. Stosownie do wyników egzaminu Ministerstwo wydaje polecenie odnośnemu wojewodzie wydania dekretu w myśl niniejszego rozporządzenia, względnie zawiadamia interesowanego o odmownem załatwieniu jego prośby, zwracając wszystkie załączniki podania.