Rozdział 3 - Zaszeregowanie emerytów, funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych państw zaborczych. - Wykonanie ustawy dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.60.513

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1948 r.

Rozdział  III.

Zaszeregowanie emerytów, funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych państw zaborczych.

§  130.
Emerytów (art. 82), byłych funkcjonarjuszów państwowych (art. 95) oraz byłych zawodowych wojskowych (art. 108) państw zaborczych, którzy nabyli prawo do emerytury ze Skarbu Państwa po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, zaszeregowuje się do poszczególnych grup uposażenia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924) z późniejszemi zmianami według zasad § 131 i 132.
§  131.
(1)
Emerytowanych oraz byłych funkcjonarjuszów państw (zaborczych, wyjąwszy wymienionych w ust. (2), zaszeregowuje się w sposób następujący:
a)
wszystkich urzędników, nauczycieli wszystkich szkół państwowych i publicznych, pozostających na etacie państwa, sędziów i prokuratorów, pracowników poczt, telegrafów i telefonów, którzy na mocy ustawy z dnia 28 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 466) mieliby otrzymywać uposażenie emerytalne według stopni służbowych, określonych w ustawie z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 429), do tej grupy uposażenia, która cyfrowo odpowiada danemu stopniowi służbowemu;
b)
niższych fumkcjonarjuszów, którzy na mocy ustawy z dnia 28 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 466) mieliby otrzymywać uposażenie emerytalne według jednego z przewidzianych dla niższych funkcjonarjuszów państwowych stopni płac, określonych w ustawie z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 429), - do następujących grup uposażenia:
stopień płacydo grupy uposażenia
1 - 2 XVI
3 - 4 XV
5 XIV
6XIII
7 XII
8 XI
9 X
c)
oficjantów kancelaryjnych (oficjantki kancelaryjne) b. zaboru austrjackiego - do XII grupy uposażenia.
(2)
Emerytowanych i byłych funkcjonarjuszów państwowych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego i W. M. Gdańska zaszeregowuje się w sposób następujący:
grupa niemieckado grupy uposażenia
XIII. B. 1 i wyższeVIadlaposiadającychstudjawyższeV
XIIVII"""""VI
XIVIII"""""VII
XIX"""""VIII
IXX"""""IX
VIIIX
VII i VIXI
grupa niemieckado grupy uposażenia
VXII
IVXIII
IIIXIV
IIXV
IXVI
(3)
O ile według ustaw niemieckich lub pruskich dane stanowisko było zaliczone do dwóch bezpośrednio po sobie następujących grup, należy uwzględnić grupę niższą (z niższem uposażeniem), chyba że zainteresowany udowodni, że na zasadzie wskazanych wyżej ustaw posiadał warunki do zaliczenia go do grupy o wyższem uposażeniu.
§  132.
(1)
Emerytowanych i byłych zawodowych wojskowych państw zaborczych zaszeregowuje się do następujących grup uposażenia:
stopień wojskowydo grupy uposażenia
generała-majora, równorzędnych i wyższychV
pułkownika i równorzędnychVI
podpułkownika i równorzędnychVII
majora i równorzędnych oraz kapitana wojska rosyjskiegoVIII
kapitana i równorzędnych oraz sztabs-kapitana wojska rosyjskiegoIX
porucznika i równorzędnychX
podporucznika i równorzędnychXI
chorążych i równorzędnych oraz gażystów bez rangi wojska austrjacko-węgierskiegoXII
zawodowych podoficerów od sierżanta wzwyżXIV
pozostałych podoficerów zawodowych do plutonowego włącznieXVI
(2)
Oficerów rezerwy, którzy mieli już przyznane uposażenie emerytalne, zalicza się o dwie grupy niżej od grupy, odpowiadającej równorzędnemu stopniowi oficera zawodowego.