§ 1. - Wykonanie rozporządzenia z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.98.711

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1922 r.
§  1.
1.
Za wina musujące, które podlegają podatkowi od win musujących, uważa się wina gronowe, wina owocowe (wina z owoców i jagód), napoje zawierające wino gronowe lub owocowe o zawartości alkoholu ponad jeden (1 %) procent objętości, z których przy otwarciu flaszki uchodzi burząc się kwas węglowy.
2.
Podatek od win musujących wynosi:

od flaszki, o pojemności ponad 425 do 850 centymetrów kubicznych (cała flaszka), ustaloną w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów kwotę 800 mk., jeśli wino musujące sporządzono z wina gronowego, a kwotę 400 mk., jeśli wino musujące sporządzono z win~ owocowego bez dodania wina gronowego,

od flaszki o pojemności ponad 230 do 425 cmt. kubicznych (pół flaszki) połowę, od mniejszych flaszek jedną czwartą stopy podatkowej wyznaczonej za całą flaszkę.

3.
Przy flaszkach, których pojemność jest większa, jak 850 centymetrów kubicznych, liczy się za każde dalsze, chociażby tylko zacięte 230 centymetrów kubicznych pojemności, po jednej czwartej stopy podatkowej wyznaczonej za całą flaszkę.
4.
Wszystkie naczynia, zawierające wino musujące, uważa się za flaszki, w myśl ustawy o opodatkowaniu win musujących.
5.
Jeżeli wielkość flaszek nie może być ściśle oznaczoną na podstawie samych oględzin, należy sprawdzić pojemność ich w ten sposób, iż takie same próżne flaszki napełnia się wodą aż do przelania, a nalaną wodę mierzy się; pojemność można także obliczyć na podstawie różnicy pomiędzy ciężarem próżnych, a ciężarem na pełnionych wodą aż do przelania flaszek, przyczem na każdy gram różnicy należy przyjąć jeden centymetr kubiczny.