Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.59.425

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 czerwca 1923 r.
w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w przedmiocie podwyższenia podatku od zużycia, olejów mineralnych na obszarze Rzeczypospolitej.

Na zasadzie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w sprawie ujednostajnienia podwyższenia podatku od zużycia olejów mineralnych (Dz. U R. P. № 59 poz. 421) zarządza się co następuje:
Podatkowi od zużycia wymienionemu w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 59 poz. 421) podlegają wszelkie przetwory ropy naftowej tak krajowe jak i zagraniczne, wymienione w tymże § 2 uzyskane przez rafinowanie względnie oczyszczenie ropy naftowej, z wyjątkiem odpadków po procesie rafinacyjnym jak np. kwasy naftynowe i t. d.
Przedsiębiorstwa, przerabiające opodatkowane już półprodukty ropy naftowej jak np. ropał i t. p. na przetwory dalsze, podlegające wyższemu podatkowi od zużycia, opłacają podatek od uzyskanych przetworów końcowych w wysokości wymienionej w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów po potrąceniu jednak z niego opłaconego już podatku od półproduktów.
Warunki opustu podatku od zużycia oleju mineralnego przeznaczonego na cele, przewidziane w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. unormowane są przepisami zawartemi w osobnej instrukcji.
Oleje mineralne wymienione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. przeznaczone na wywóz za granicę Rzeczypospolitej lub na obszar w. m. Gdańska zwalnia się, aż do odwołania z wyjątkiem ropału (§ 2 lit. d rozporządzenia Rady Ministrów) od opłaty podatku od zużycia przewidzianego w powyższym § 2 przy zachowaniu dotychczas obowiązujących przepisów o wywozie przetworów ropy naftowej za granicą Rzeczypospolitej, względnie o przekazywaniu ich na obszar w. m. Gdańska.

Ropał przeznaczony na wywóz za granicę podlega podatkowi od zużycia w pełnej wysokości.

Dodatkowemu podatkowi od zużycia przewidzianemu w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów podlegają:
a)
oleje mineralne o gęstości do

750° ar. (benzyna) od 100 kg. po 55.000 mk.

b)
oleje mineralne o gęstości ponad

750° do 865° ar.(nafta) od 100 kg. po 25.000 "

Nie podlegają zgłoszeniu, a tem samem i dodatkowemu opodatkowaniu:
1)
zapasy oleju mineralnego do 100 kg. włącznie,
2)
wszelkie zapasy oleju mineralnego znajdujące się w rafinerjach nafty, jakoteż
3)
zapasy tegoż oleju zwolnione od podatku od zużycia, o ile są używane na cele przewidziane w odnośnem rozporządzeniu właściwej władzy skarbowej.

Uwaga: Zwolniona od podatku nafta do orki motorowej używana jednak obecnie na inny cel np. do oświetlenia»podlega podatkowi w całej wysokości t.j. w kwocie 40.000 mk. od 100 kg.

Kto zatem posiada w chwili ogłoszenia rozporządzenia Rady Ministrów z 7 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 59 poz. 421) zapasy oleju mineralnego, wymienione w § 4 powyższego rozporządzenia w ilości ponad 100 kg. z wyjątkiem zapasów, o których wspomniano w § 6 obowiązany jest zgłosić je w ciągu dni 5 po ogłoszeniu powołanego rozporządzenia Rady Ministrów:
a)
na obszarze b. zaboru austrjackiego w najbliższym oddzielę kontroli skarbowej,
b)
na obszarze b. zaboru rosyjskiego u inspektora kontroli skarbowej, wreszcie
c)
na obszarze b. zaboru pruskiego w kontroli skarbowej w sposób podany w § 10 niniejszego rozporządzenia.
Zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu podlega cały posiadany zapas oleju mineralnego (§ 5) a nie tylko nadwyżka ponad 100 kg.
Przesyłki oleju mineralnego (§ 5) znajdujące się w chwili ogłoszenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w transporcie z rafinerji nafty ma odbiorca w ciągu 5 dni po nadejściu do miejsca przeznaczenia zgłosić celem dodatkowego opodatkowania kontroli skarbowej wymienionej w § 7.
Zgłoszenie należy wnosić w trzech równobrzmiących egzemplarzach podając w niem:
a)
wagę (netto), oleju mineralnego podlegającego dodatkowemu podatkowi w kilogramach,
b)
stopień gęstości (na podstawie zbadania areometrem lub też wedle faktury wystawionej przez rafinerję nafty),
c)
dokładne miejsce przechowania zgłoszonego oleju mineralnego,
d)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza tegoż oleju.
Kontrola skarbowa przyjmuje wniesione zgłoszenie, wciąga je do założonego na ten cel zapisku, oblicza przypadający dodatkowy podatek od zgłoszonego zapasu, wypisuje na wszystkich trzech egzemplarzach bieżący numer zapisku, dzień i miesiąc zgłoszenia zapasu, kwotę przypadającego dodatkowego podatku od zużycia, wreszcie kasę skarbową, w której tenże podatek ma być wpłacony, poczem zwraca jeden egzemplarz zgłaszającemu zapas, drugi egzemplarz przesyła właściwej kasie skarbowej, a trzeci przedkłada do 8 dni po zamknięciu zapisku w drodze służbowej przełożonemu urzędowi akcyz i monopolów (dyrekcji okręgu skarbowego) po uwidocznieniu na nim dokładnej daty i kwoty zapłaconego podatku, celem przedłożenia go izbie skarbowej.
Kontrola skarbowa przyjmująca zgłoszenie ma prawo sprawdzić na miejscu, czy szczegóły podane w oznajmieniu zgodne są z prawdą.
Przypadający od zapasów dodatkowy por datek od zużycia ma być wpłacony bezpośrednio do właściwej kasy skarbowej w ciągu 8 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. lub też wpłacony za pośrednictwem Pocztowej Kasy Oszczędności na rachunek tejże kasy w tym samym terminie.

Niezapłacony w powyższym terminie dodatkowy podatek od zużycia oleju mineralnego należy ściągnąć w drodze przymusowej i to wraz z kosztami i odsetkami zwłoki przewidzianemi w ustawie z dnia 9 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 31 poz. 189).

Urzędy akcyz i monopolów skarbowych (dyrekcje okręgu skarbowego) uprawnione są do odroczenia na przeciąg 2 miesięcy zapłaty dodatkowego podatku od zużycia od zgłoszonych zapasów oleju mineralnego w razie okoliczności wyjątkowo na uwzględnienie zasługujących, w tym wypadku jednak zapasy oleju mineralnego muszą być wzięte pod zamknięcie urzędowe, aż do chwili zapłacenia podatku.
Kasy skarbowe obowiązane są pobrać dodatkowy podatek od zapasów oleju mineralnego i zarachować go na dobro Ministerstwa Skarbu dział VI § 10 poz. 8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.