Rozdział 4 - Dozór urzędowy. - Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1922 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania kwasu octowego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.3.14

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1923 r.

Rozdział  IV.

Dozór urzędowy.

§  24.
Odnośnie do dozorowania wytwórni kwasu octowego stosuje się analogiczne przepisy, obowiązujące względem innych zakładów, wyrabiających przedmioty, podlegające podatkowi spożywczemu - gorzelni, browarów, cukrowni i t. p.
§  25.
Ocet drzewny, sole kwasu octowego (occiany) i kwas octowy wolno przechowywać, obrabiać i pakować tylko w pomieszczeniach oznajmionych, stosownie do art. 30.

Poszczególne gatunki kwasu octowego i wyżej wymienionych materjałów należy przechowywać każdy osobno.

Occian wapnia należy przechowywać w tym porządku, w jakim go siej wciąga do księgi magazynowej (§ 60) i każdą partję należy w magazynie oznaczyć odpowiednio do pozycji książkowej.

Przy wyrobie kwasu octowego, odbieralniki do kwasu surowego i przyrządy do oczyszczania powinny znajdywać się w osobnych pomieszczeniach.

§  26.
Przy dozorowaniu wytwórni organa skarbowe winny baczyć, aby do wyrobu kwasu octowego używano tych tylko naczyń i przyrządów, jakie wymieniono w zatwierdzonych oznajmieniach, tudzież, aby przechowywano ocet drzewny, sole kwasu octowego i kwas octowy w pomieszczeniach oznajmianych (§§ 30 i 31). Inspektor kontroli skarbowej powinien od czasu do czasu badać kwas octowy, przeznaczony do celów technicznych, czy odpowiada ustalonym prawnie wymaganiom.

Izba Skarbowa określi bliżej czas i sposób kontroli.

W wytwórni należy prowadzić książkę do zapisywania wyników badania przez kontrolę skarbową, podług załączonego wzoru (wzór 2).

§  27.
W razie nieczynności wytwórni, należy trzymać przyrządy odpędowe pod urzędowem zamknięciem kontroli skarbowej; w razach koniecznych (naprz. przy remoncie i t. p.) inspektor kontroli może zezwolić na wyjątek.

Zabezpieczenia zdejmuje się przed rozpoczęciem oznajmionego ruchu.

§  28.
Na przychód i rozchód occianu wapnia należy prowadzić w wytwórni książkę składową, według wzoru N° 3, do której zapisywać każdą pozycję w dniu odbioru i wydania tego materjału.

Przy wyrobie innego kwasu, nie zaś octu drzewnego, należy prowadzić książkę magazynową wzoru № 4.

§  29.
Na rozchód kwasu octowego należy prowadzić w wytwórni książkę wzoru Na 5.

Poszczególne pozycje rozchodowe powinny być ściśle sprawdzane przez inspektora kontroli skarbowej.

§  30.
Najmniej raz na kwartał Urząd Skarbowy przeprowadza szczegółowe badanie zapasów wytwórni.

Przed badaniem przedsiębiorca obowiązany zło-żyć oznajmienie według wzorów №№ 6, 7 lub 8, w zależności od rodzaju wyrabianego kwasu octowego (§ 1 a i. b).

§  31.
Przy rewizji zapasów mogą być dokonane badania próbne w celu sprawdzenia wyżej przewidzianych oznajmień (§ 30).

W razie niemożności przeprowadzenia badania i ważenia occianu wapnia, zapasy mogą być sprawdzone bez tego, na podstawie dowodów pisemnych i ksiąg handlowych przedsiębiorstwa.

§  32.
Przy rewizji fabrykacji octu drzewnego należy spisać protokuł rewizji wzoru Na 9, w którym wymienić wydajność za okres ubiegły, tudzież znalezione ubytki lub nadwyżki occianu wapnia w porównaniu z zapasem książkowym.

Przy fabrykacji innego kwasu octowego należy spisać protokuł o wynikach rewizji, podług wzoru № 10.

Różnice otrzymane przy rewizji w porównaniu z oznajmieniem przedsiębiorcy odnośnie do wydajności i zapasów occianu wapnia lub też nieoczyszczonego kwasu octowego, należy uwidocznić i odpowiednio oświetlić w protokule rewizji.

Przedsiębiorca lub jego zastępca prawny powinien być przy rewizji obecny.

§  33.
Izba Skarbowa powinna protokuły rewizji ściśle zbadać i orzec czy dane w nich zawarte mogą być pozostawione bez dalszych skutków. Przeniesienia pozostałości do ksiąg na nowy okres musi być poświadczone przez inspektora kontroli skarbowej.
§  34.
W razie zniszczenia w wytwórni wskutek nieprzewidzianego wypadku bądź materjalów surowych, bądź gotowego kw art.: cerowego, należy niezwłocznie oznajmić o tem najbliższej władzy skarbowej, która obowiązana będzie przeprowadzić stosowne dochodzenie i o wyniku tegoż przedstawić władzy przełożonej dla postanowienia o dalszym biegu sprawy. Zniszczone części materjałów lub też kwasu octowego należy odpisać w księgach magazynowych na rozchód.