Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1922 roku w przedmiocie obrotu sztucznemi substancjami słodkiemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.9.64

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1925 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Sztucznemi substancjami słodkiemi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 116, poz. 1056) są wszelkie związki chemiczne mogące służyć do słodzenia pokarmów lub napoi, lecz nie posiadające własności odżywczych cukru. Do związków takich posiadających zwykle znacznie wyższą słodycz, niż cukier trzcinowy lub buraczany, należy:
1)
sacharyna bez wzglądu na nadawaną jej nazwę (jak np. sacharoi, sacharynol, cukerina, kristaloza i t. p.), dalej
2)
dulcyna, glucyna i inne.

Przepisy wydane o sztucznych substancjach słodkich dotyczą również i tych związków chemicznych, które jak np. kwas oriosulfobenzoesowy mogą być za pomocą łatwych działań przetworzone na sacharynę lub zbliżone do niej sztuczne substancje słodkie.

§  2.
Przedmiotem handlu i wogóle obrotu na obszarze Rzeczypospolitej mogą być tylko te sztuczne substancje słodkie, które zostaną przez Ministerstwo Skarbu wyraźnie dopuszczone do obrotu na całym obszarze Rzeczypospolitej lub na części tegoż.
§  3.
Stuczne substancje słodkie mogą być zasadniczo używane tylko do celów leczniczych i do badań naukowych.
§  4.
Na czas przejściowy jednak dozwala się aż do odwołania używania sztucznych substancyj słodkich do słodzenia napojów i pokarmów wyłącznie na użytek własny (domowy). Używanie ich do słodzenia produktów spożywczych lub napojów sprzedawanych względnie przeznaczonych na handel jest bezwarunkowo wzbronione.

Uwaga: Wszelkie produkty spożywcze lub napoje znajdujące się w lokalu handlowym należy uważać za przeznaczone na handel.

§  5.
Na prowadzenie handlu takiemi artykułami czy to wyprodukowanemi na obszarze Rzeczypospolitej, czy też sprowadzonemi z zagranicy potrzebne jest pozwolenie władz skarbowych, a mianowicie:
1)
na hurtowy handel sztucznemi substancjami słodkiemi, jako też na sprowadzenie ich z zagranicy, względnie z obszaru w. m. Gdańska, potrzebne jest pozwolenie Ministerstwa Skarbu,
2)
na drobną sprzedaż udzielają pozwolenia właściwe izby skarbowe.
§  6.
Pozwolenie na prowadzenie fabryki względnie na sprzedaż sztucznych substancyj słodkich gaśnie:
1)
wskutek upływu czasu, na który opiewało,
2)
wskutek zrzeczenia się go przez uprawnionego,
3)
wskutek śmierci uprawnionego,
4)
wskutek odebrania go przez właściwe władze skarbowe.
§  7.
Pozwolenie należy odebrać:
1)
jeżeli uprawniony do wyrobu względnie handlu sztucznemi substancjami słodkiemi nie spełnia obowiązków nałożonych nań przez niniejsze przepisy lub rozporządzenia władz skarbowych, a zwłaszcza jeżeli uprawnienie do handlu odstąpi! drugiej osobie,
2)
jeżeli zajdą okoliczności przewidziane w § 43 niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Wyrób sztucznych substancyj słodkich, jako też handel i wogóle wszelki obrót temi artykułami podlega przedewszystkiem nadzorowi władz i organów skarbowych.
§  9.
Przestrzeganie zakazu używania sztucznych substancyj słodkich do wyrobów produktów spożywczych i napojów, jako też zakazu nielegalnego handlu należy zarówno do władz skarbowych, jak i władz bezpieczeństwa publicznego.
§  10.
Kontrola skarbowa ma prawo, wstępu o każdej porze w czasie trwania fabrykacji względnie w czasie wykonywania sprzedaży sztucznych substancyj słodkich do wszelkich lokali, w których się wyrabia, przechowuje względnie sprzedaje powyższe artykuły.
§  11.
Za miejsce wyrobu należy uważać nie tylko te lokale, w których się faktycznie wyrabia sztucznie substancje słodkie, ale również wszelkie lokale, połączone z powyższemi ubikacjami.
§  12.
Każdy transport sztucznych substancyj słodkich na obszarze Rzeczypospolitej musi być pokryty przepisanemi dokumentami t. j. o ile pochodzi z krajowej fabryki sztucznych substancyj słodkich lub składów skarbowych - świadectwem przewozowem wydanem przez właściwą kontrolę skarbową; o ile zaś pochodzi z koncesjonowanych hurtowni sacharyny-duplikatem zamówienia, potwierdzonym przez hurtownie. Transporty sztucznych substancyj słodkich przewożone z obszaru w. m. Gdańska muszą być pokryte pozwoleniem Ministerstwa Skarbu.
§  13.
Wszelkie protokóły sporządzone z powodu naruszenia przepisów o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, transporcie i wogóle o obrocie sztucznemi substancjami słodkiemi mają być kierowane do właściwego urzędu akcyz i monopolów państwowych (D. O. S.), który je rozpatruje i w miarę uznania albo uzupełnia dochodzenia i sam je rozstrzyga lub też, o ile rozstrzygnięcie sprawy nie leży w jego kompetencji, odstępuje sprawę właściwej władzy skarbowej lub właściwemu sądowi.
§  14.
Rok sprawozdawczy dla fabryk wyrabiających sztuczne substancje słodkie, tudzież dla przedsiębiorstw sprzedających takowe liczy się od 1 stycznia do 31 grudnia włącznie.
§  15.
Z końcem każdego roku sprawozdawczego obowiązana jest każda fabryka, jako też każdy posiadający uprawnienie na prowadzenie handlu sztucznemi substancjami słodkiemi na obszarze Rzeczypospolitej przedkładać przełożonemu urzędowi akcyz i monopolów (D. O. S.) treściwe i wyczerpujące sprawozdanie o wyrobie i obrocie względnie tylko o obrocie sztucznych substancyj słodkich.