Rozdział 7 - O wykonywaniu kontroli wyrobu artykułów żywności i napojów co do zawartości w nich Szśs. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.117.1008

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1930 r.

VII.

O wykonywaniu kontroli wyrobu artykułów żywności i napojów co do zawartości w nich Szśs.

§  54.
We wszelkich zakładach przemysłowych, w których odbywa się bądź wyrób, bądź też sprzedaż artykułów żywności i napojów, które przypuszczalnie mogłyby zawierać Szśs, urzędnicy kontroli skarbowej, funkcjonarjusze dozoru sanitarnego lub policji państwowej mają prawo nabywać próbki takich towarów po cenie sprzedażnej w celu poddania ich odpowiedniemu zbadaniu.
§  55.
Próbki wymienione w § 54 należy umieścić w dwóch osobnych opakowaniach i zabezpieczyć pieczęcią urzędową tudzież na żądanie przedsiębiorcy jego pieczątką własną. Na opakowaniu uwidocznia się rodzaj zawartej w niem próbki towaru za podpisem przedsiębiorcy na dowód pochodzenia próbki. O nabyciu próbki spisuje się szczegółowy protokół z wymienieniem rodzaju towaru z którego próbki pochodzą.
§  56. 6
1)
 Urzędnicy kontroli skarbowej, odbierający próbki, oddają je wraz z protokółem, względnie doniesieniem karnem, właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów, który prześle jedną próbkę do właściwej pracowni chemicznej w celu zbadania stosownie do załącznika do § 32, drugą zaś próbkę zachowuje u siebie do czasu otrzymania wyniku zbadania pierwszej. Po załatwieniu sprawy druga próbka ulega zniszczeniu.
2)
Funkcjonariusze dozoru sanitarnego lub policji państwowej przesyłają próbki wraz z protokółem poboru do właściwego państwowego zakładu badania żywności i przedmiotów użytku, który w razie stwierdzenia obecności Szśs w artykule żywności lub napoju obowiązany jest zawiadomić o tem odnośny urząd skarbowy akcyz i monopolów.
§  57.
1)
Do badania prób na zawartość Szśs uprawnione są pracownie chemiczne wyższych zakładów naukowych, centralne laboratorjum dyrekcji państwowego monopolu spirytusowego, okręgowe laboratorja tej dyrekcji w Krakowie, Lublinie, Lwowie, Poznaniu, Warszawie i Wilnie, tudzież państwowe zakłady badania żywności i przedmiotów użytku.
2)
Pracownia chemiczna spisuje o zbadaniu otrzymanej próbki szczegółowy protokół, w którym należy ściśle wymienić sposób i wynik dokonanego badania. Do protokółu dołącza się opakowanie, z którego wyjęto otrzymaną w celu zbadania próbkę.
§  58. 7
 Przedsiębiorcy u których nabyto próbki (§ 55) mogą przesłać na swój koszt takież próbki do pracowni chemicznych wyższych zakładów naukowych w celu zbadania. W takich wypadkach przedsiębiorca pobiera niezależnie od dwóch próbek nabytych przez organ urzędowy, jeszcze dwie takież próbki, przyczem postępuje się według przepisu § 56. Jedną próbkę dołącza się do protokółu i odsyła się wraz z próbkami urzędowemi do urzędu skarbowego akcyz i monopolów Po załatwieniu sprawy przedsiębiorca może próbkę odebrać. W razie otrzymania w urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów dwóch wyników badania niezgodnych między sobą urząd skarbowy akcyz i monopolów prześle obie posiadane próbki wraz z orzeczeniami pracowni do centralnego laboratorjum dyrekcji państwowego monopolu spirytusowego lub do państwowego zakładu badania żywności i przedmiotów użytku dla ponownego zbadania. Orzeczenie tego laboratorjum lub państwowego zakładu badania środków żywności i przedmiotów użytku będzie miarodajne i ostateczne.
§  59.
 Koszta nabycia próbek zwróci izba skarbowa urzędnikom kontrolującym (§ 55) z funduszów wyznaczonych jej w tym celu przez Ministerstwo Skarbu.
§  60.
Przy wykonywaniu wyroku właściwego sądu orzekającego o konfiskacie artykułów żywności i napojów zawierających Szśs podlegają konfiskacie tylko te towary, w których stosownie do pobranych próbek zawartość Szśs niewątpliwie stwierdzono i co do których konfiskatę wyrok sądu orzekł. O stwierdzeniu tożsamości towaru w stosunku do pobranych próbek i o wykonaniu konfiskaty spisuje się szczegółowy protokół, a skonfiskowany towar ulega zniszczeniu w obecności organu kontroli skarbowej.
§  61.
1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie od 1 stycznia 1928 r. i równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 30 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. z r. 1925 № 9, poz. 64).
2)
Z dniem 1 stycznia 1928 r. trącą wartość dotychczasowe uprawnienia na sprzedaż sacharyny.
3).
Przepis ustępu drugiego nie dotyczy aptek.
6 § 56 zmieniony przez § 5 rozporządzenia z dnia 12 marca 1930 r. (Dz.U.30.36.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1930 r.
7 § 58 zmieniony przez § 6 rozporządzenia z dnia 12 marca 1930 r. (Dz.U.30.36.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1930 r.