Rozdział 6 - O nabywaniu Szśs do celów przemysłowych. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.117.1008

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1930 r.

VI.

O nabywaniu Szśs do celów przemysłowych.

§  47.
Szśs wolno używać w zakładach przemysłowych tylko do wyrobu przedmiotów służących da celów leczniczych i higjenicznych.
§  48.
1)
Przedsiębiorca zakładu przemysłowego zamierzający stosować Szśs do wyrobu przedmiotów przeznaczonych do celów leczniczych i higjenicznych winien uzyskać zezwolenie na to od Ministerstwa Skarbu. W tym celu ma złożyć podanie do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, tudzież do izby skarbowej z wymienieniem przedsiębiorstwa, rodzaju wyrobów do jakich mają być Szśs używane, składu chemicznego tych środków, technicznego postępowania i przeznaczenia wyrobów. Wojewódzka władza administracji ogólnej oraz izba skarbowa po zebraniu danych potwierdzających szczegóły zawarte w podaniu przedstawi je ze swoim wnioskiem Ministerstwu Spraw Wewnętrznych względnie Ministerstwu Skarbu.
2)
Minister Skarbu decyduje te sprawy w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz Przemysłu i Handlu a w razie przychylnego załatwienia wydaje proszącemu odpowiednie zezwolenie.
§  49.
Na podstawie otrzymanego zezwolenia przedsiębiorca wnosi do właściwej izby skarbowej (wydz. IV) podanie w celu otrzymania zaświadczenia na prawo nabywania Szśs.
§  50.
Zakłady przemysłowe korzystające z prawa przerobu Szśs podlegają dozorowi kontroli skarbowej, a wyrób przedmiotów z domieszką tych środków odbywa się w obecności dozorującego urzędnika.
§  51.
Nabywanie, odbiór, przechowywanie, księgowanie i przerób Szśs odbywa się z zachowaniem przepisów §§ 21 do 27, 37-39, 43.
§  52.
1) 5
 Wyroby zawierające Szśs a przeznaczone do wewnętrznego użytku mają być zaopatrzone w opakowanie z oznaczeniem firmy wytwórczej, nazwy wyrobu uzupełnionej wzmianką, że zamiast cukru zawiera sacharynę, przeznaczenia do celów leczniczych, oraz z wymienieniem daty i liczby zezwolenia Ministra Skarbu (§ 48).
 Sprzedaż tych wyrobów może odbywać się tylko z zakładów, które uzyskają zezwolenie urzędu skarbowego akcyz i monopolów i tylko osobom, które złożą zaświadczenie lekarza urzędowego stwierdzające konieczność nabywania tych wyrobów.

W zaświadczeniu powinna być wymieniona nazwa wyrobu i miesięczne zapotrzebowanie. Te zaświadczenia są ważne tylko w ciągu roku kalendarzowego, w którym je wydano.

§  53.
Wyroby zawierające Szśs a przeznaczone do pielęgnowania jamy ustnej przepisom § 52 nie podlegają i mogą być sprzedawane bez żadnych ograniczeń.
5 § 52 ust. 1 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 17 stycznia 1928 r. o sprostowaniu błędów w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 7 grudnia 1927 r. w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących. (Dz.U.28.30.289) z dniem 15 marca 1928 r.