Rozdział 3 - O przywozie Szśs z zagranicy. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.117.1008

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1930 r.

III.

O przywozie Szśs z zagranicy.

§  25.
Urząd celny dokonywa odprawy celnej Szśs przeznaczonych dla hurtowych składów materjałów aptecznych, dopiero po nadejściu zaświadczenia nabywcy na prawo otrzymania środków. Wojewódzka władza administracji ogólnej wydaje zaświadczenia na nabycie tych środków na każdą przesyłkę osobno, kierując je do właściwego urzędu celnego. W tych wypadkach, gdy zaświadczenie opiewa na ilość Szśs mniejszą, niż zawiera nadeszła do urzędu celnego przesyłka, to urząd postępuje w sposób następujący: jeśli przesyłka nadeszła w jednem tylko opakowaniu, to odprawy nie dokonywa wcale, jeśli zaś przesyłka nadeszła w kilku opakowaniach, to odprawa może dotyczyć tylko tej ilości, jaka odpowiada zaświadczeniu nabywcy.
§  26. 2
 Odprawa celna Szśs i związków chemicznych, wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, odbywa się w urzędach celnych na podstawie zezwolenia Ministra Skarbu na przywóz sztucznych środków słodzących z poza terytorjum Rzeczypospolitej. Przedsiębiorca winien dostarczyć urzędowi celnemu wymienione wyżej zezwolenie na przywóz przed odprawą celną.
§  27.
 Urząd celny wydaje Szśs w stanie oplombowanym. Gdy te środki znajdują się w skrzynkach, to należy obwiązać je sznurkiem, który przeciąga się przez wszystkie boki skrzynki, a końce zabezpiecza się plombą urzędu.
§  28.
Urząd celny wydaje jednocześnie z przesyłką Szśs dowód odprawy stosownie do przepisów celnych z zaznaczeniem w nim numeru i daty zaświadczenia nabywcy na prawo sprowadzenia środków. Duplikat dowodu odprawy przesyła się do urzędu skarbowego akcyz i monopolów właściwego dla składu, apteki lub wytwórni. Urząd celny zaznacza na powołanem wyżej zaświadczeniu ilość wydanych Szśs, poczerń zwraca je nabywcy Szśs lub jego zastępcy.
§  29.
Po nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia i przyjęciu jej przez właściwy urząd kontroli skarbowej i po zaznaczeniu zgodności jej ze szczegółami zawartemi w dowodach odprawy zwraca się duplikat urzędowi celnemu na dowód odbioru przesyłki w należytym stanie.
§  30.
W razie nieotrzymania w urzędzie celnym zpowrotem duplikatu dowodu odprawy do sześciu tygodni urząd ten zwraca się do właściwego urzędu skarbowego akcyz i monopolów o wyjaśnienie powodów zwłoki.
§  31. 3
1)
 Zajęte sztuczne środki słodzące mają być przesłane do najbliższego urzędu skarbowego akcyz i monopolów względnie urzędu celnego, gdzie pozostają na przechowaniu aż do uprawomocnienia orzeczenia konfiskaty.
2)
O zajęciu sztucznych środków słodzących w ilości ponad 1000 g winien urząd skarbowy (celny) zawiadomić Ministerstwo Skarbu (Dep. Akcyz i Mon.) z podaniem ilości i rodzaju zajętych sztucznych środków słodzących.
3)
Po prawomocnem orzeczeniu konfiskaty sztuczne środki słodzące do 1000 g podlegają zniszczeniu.
4)
Przy konfiskatach ilości ponad 1000 g urząd skarbowy (celny) postąpi wedle zarządzeń Ministra Skarbu.
5)
Zniszczenie skonfiskowanych sztucznych środków słodzących, tudzież produktów i napojów z domieszką tych środków odbywa się w obecności kierownika urzędu względnie jego zastępcy i jednego z funkcjonarjuszów urzędu. O dokonanem zniszczeniu sporządza się protokół za podpisem obecnych.
§  32.
Celem zbadania artykułów żywności i napojów na zawartość w nich Szśs urzędy celne kierują się przepisami zawartemi w załączniku do § niniejszego.
2 § 26 zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 12 marca 1930 r. (Dz.U.30.36.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1930 r.
3 § 31 zmieniony przez § 4 rozporządzenia z dnia 12 marca 1930 r. (Dz.U.30.36.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 maja 1930 r.