Rozdział 7 - Służba nadterminowych. Do art. 77 . - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.20.132

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1933 r.

Rozdział  VII.

Służba nadterminowych.

Do art. 77.
§  134.
Do służby nadterminowej mogą być przyjęci:
a)
podoficerowie i starsi szeregowcy pełniący obowiązkową służbę czynną i pozostający w szeregach;
b)
podoficerowie i starsi szeregowcy stale urlopowani;
c)
podoficerowie i starsi szeregowcy rezerwy.
§  135.
Podoficerowie i starsi szeregowcy, którzy ukończyli z wynikiem pomyślnym szkołę podoficerską ogólna lub danego rodzaju wojska, mogą być przyjęci do służby nadterminowej:
a)
którzy w szkole odbywali w ostatnim roku obowiązkową służbę czynną - nie wcześniej jak po upływie 3 miesięcy odbywania obowiązkowej służby czynnej w formacjach wojska;
b)
którzy w szkole nie odbywali obowiązkowej służby czynnej - nie wcześniej jak po upływie 1 roku obowiązkowej służby czynnej w formacjach wojska,

oraz jeżeli odpowiadają ponadto następującym warunkom:

1)
w czasie służby w formacjach wojska nie byli karani sądownie karą pozbawienia wolności, albo też dyscyplinarnie karą aresztu;
2)
jeżeli jako instruktorzy lub fachowcy posiadają co najmniej dobrą opinję.

Podoficerowie i starsi szeregowcy, którzy nie odpowiadają warunkom ust. 1, mogą być przyjęci do służby nadterminowej po odbyciu obowiązkowej służby czynnej, na ogólnych zasadach.

Do art. 78.

§  136.
Zdolność fizyczną kandydata na nadterminowego, pozostającego w szeregach (art. 78 lit. a) ustala lekarz formacji w myśl obowiązujących przepisów oceny zdolności fizycznej do służby wojskowej. Jeżeli zachodzą wątpliwości co do fizycznej zdolności kandydata do służby nadterminowej, powinno nastąpić badanie wtórne przez wojskowy zakład leczniczy (garnizonową izbę chorych, szpital garnizonowy, okręgowy lub szkolny). W tych przypadkach zdolność fizyczna do służby powinna być stwierdzona świadectwem wojskowo - lekarskiem.

Zdolność fizyczną kandydata na nadterminowego niepozostającego w szeregach, ustala lekarz wojskowego zakładu leczniczego, położonego najbliżej miejsca pobytu kandydata, na podstawie skierowania tam kandydata przez powiatowego komendanta uzupełnień. Koszta przejazdu do wojskowego zakładu leczniczego i zpowrotem, oraz koszta pobytu w zakładzie leczniczym, obciążają ubiegającego się o przyjęcie do służby nadterminowej.

§  137.
W zakresie wyszkolenia fachowego (art. 78 lit. cl) jest wymagane ukończenie przez kandydata z wynikiem pomyślnym podoficerskiej szkoły (kursu) pułkowej, lub szkoły równorzędnej.
§  138.
O braku kwalifikacyj moralnych kandydata na nadterminowego z powodu ukarań za przestępstwa lub przewinienia dyscyplinarne, decyduje dowódca uprawniony do mianowania nadterminowych według swobodnego uznania.

Nie mogą być mianowani nadterminowymi ci podoficerowie i starsi szeregowcy, którzy byli karani za zbrodnie stanu, szpiegostwo, przestępstwa przeciw interesom zewnętrznym Państwa i stosunkom międzynarodowym, za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub niskich pobudek, oraz za opilstwo.

Do art. 79.

§  139.
Ogólny okres czasu, przez który podoficer lub starszy szeregowiec może pełnić służbę nadterminową, wynosi w zasadzie tylko 3 lata.

Na przedłużenie tego okresu służby nadterminowej może w wyjątkowych przypadkach zezwolić Minister Spraw Wojskowych.

§  140.
Mianowanie nadterminowym i przedłużenie służby nadterminowej ogłasza się w rozkazie dziennym, w którym należy przytoczyć datę mianowania nadterminowym, lub przedłużenia, służby nadterminowej.

Do art. 80.

§  141.
Kandydaci na nadterminowych składają pisemne prośby o przyjęcie ich do służby nadterminowej, a to:
a)
pełniący obowiązkową służbę czynną i pozostający w szeregach na 4 miesiące przed ukończeniem tej służby, lub przed terminem stałego ich urlopowania.

Postanowienie to nie odnosi się do absolwentów szkół podoficerskich ogólnych lub danego rodzaju wojska, którzy prośby o przyjęcie ich do służby nadterminowej, składają równocześnie z prośbą o przyjęcie ich do tych szkół;

b)
stale urlopowani w czasie pozostawania na stałym urlopie;
c)
podoficerowie i starsi szeregowcy rezerwy najpóźniej na 4 miesiące przed upływem 3 lat pozostawania w rezerwie.

Spóźnione prośby o przyjęcie do służby nadterminowej powinni kandydaci do tej służby usprawiedliwić, przyczem dowódca uprawniony do mianowania, rozstrzyga ostatecznie o nadaniu dalszego biegu spóźnionej prośbie.

§  142.
Kandydaci do służby nadterminowej powinni się zasadniczo ubiegać o przyjęcie do służby nadterminowej w tej formacji wojska, w której pełnia obowiązkową służbę czynną, lub w której ostatnio odbywali ćwiczenia.

Wyjątkowo mogą ubiegać się o przyjęcie do służby nadterminowej:

a)
w innej formacji tego samego rodzaju wojska, jeżeli na nominację w tej formacji wyrazi zgodę przełożony, wymieniony w ust. 2 § 85;
b)
w formacji innego rodzaju wojska, jeżeli odpowiadają lub odpowiedzą warunkom określonym w ust. 1 § 84 i jeżeli na nominację w formacji innego rodzaju wojska wyrazi zgodę Minister Spraw Wojskowych.
§  143.
Prośby o przyjęcie do służby nadterminowej powinny być własnoręcznie napisane i podpisane przez kandydatów na nadterminowych.

Do prośby należy dołączyć:

a)
własnoręcznie napisany i podpisany życiorys, ze szczególnem uwzględnieniem przebiegu służby wojskowej;
b)
uwierzytelniony sądownie lub notarialnie dokument, zawierający zezwolenie ojca, lub. prawnego zastępcy na wstąpienie kandydata do służby nadterminowej, w przypadku, gdy kandydat nie ukończył 21 lat życia (wzór Nr. 4);
c)
poświadczenie nienagannego prowadzenia się, które powinni dołączyć podoficerowie i starsi szeregowcy stale urlopowani lub rezerwy, jeżeli przebywanie na stałym urlopie, lub w rezerwie trwało dłużej niż 4 tygodnie;
d)
deklarację zawierającą zobowiązanie się do służby nadterminowej (wzór Nr. 5), napisaną własnoręcznie przez kandydata i podpisaną przez niego w obecności dowódcy pododdziału lub powiatowego komendanta uzupełnień (jeżeli kandydat nie pełni czynnej służby wojskowej), który na zobowiązaniu stwierdza swym podpisem, iż kandydat w jego obecności podpisał powyższe zobowiązanie.
§  144.
Prośby kandydatów na nadterminowych pozostających w szeregach, powinny być wnoszone do przełożonego o uprawnieniach dowódcy pododdziału, który zarządza zbadanie stanu zdrowia kandydata, oraz który podanie to uzupełnia wyciągiem z księgi kar, wyciągiem ewidencyjnym, oraz opinją o jego kwalifikacjach służbowych (zdolność instruowania, zdolności fachowe).

Podoficerowie i starsi szeregowcy stale urlopowani, oraz podoficerowie i starsi szeregowcy rezerwy, wnoszą podania do właściwego powiatowego komendanta uzupełnień, który po podpisaniu w jego obecności zobowiązania do służby nadterminowej, zarządza skierowanie kandydata do najbliższego jego miejsca pobytu wojskowego zakładu leczniczego, celem wydania świadectwa wojskowo - lekarskiego o fizycznej zdolności kandydata do służby nadterminowej. Pozatem powiatowy komendant uzupełnień dołącza do prośby kandydata wyciąg ewidencyjny, wyciąg z księgi kar, oraz opinje ostatnich jego przełożonych, których zażąda z formacyj, w których kandydat pełnił czynną służbę wojskową.

Tak uzupełnione podania kandydatów do służby nadterminowej przesyła przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału w drodze służbowej, lub powiatowy komendant uzupełnień, do dowódcy wskazanego w art. 81, celem wydania decyzji.

§  145.
W analogiczny sposób, jak wskazany w §§ 143 i 144 mają być składane prośby o przedłużenie służby nadterminowej.

Do próśb tych nie dołącza się jednak życiorysu (§ 143 lit. a).

Do art. 81.

§  146.
Dowódca uprawniony do mianowania nadterminowych, rozstrzyga prośby o przyjęcie do służby nadterminowej samodzielnie w ramach wolnego etatu.

Jeżeli dowódca uprawniony do mianowania nadterminowym nie uwzględnia prośby kandydata dla braku warunków, przewidzianych w art. 77 lub 78, zawiadamia o tem pisemnie kandydata. Jeżeli jednak mianowanie nadterminowym nie może nastąpić z powodu braku wolnego etatu, dowódca pułku (równorzędny) przesyła prośbę kandydata do dowódcy okręgu korpusu, który w sprawie mianowania kandydata nadterminowym decyduje ostatecznie, bądź to nie uwzględniając jego prośby o mianowanie nadterminowym, bądź też kierując ją do dowódcy innej formacji tego samego rodzaju wojska. O decyzji zostają powiadomieni dowódcy formacyj, oraz kandydat na nadterminowego.

§  147.
W razie uwzględnienia prośby o przyjęcie do służby nadterminowej, dowódca formacji zawiadamia o tem kandydata pełniącego czynną służbę wojskową i ogłasza mianowanie w rozkazie dziennym, oraz stwierdza na deklaracji zawierającej zobowiązanie, fakt przyjęcia kandydata do służby nadterminowej i ogłoszenia nominacji w rozkazie.

O uwzględnieniu prośby kandydata nie pełniącego czynnej służby wojskowej, dowódca formacji zawiadamia powiatowego komendanta uzupełnień, oznaczając zarazem termin, w którym kandydat ma się zgłosić do służby nadterminowej. Na tej podstawie powiatowy komendant uzupełnień powołuje kandydata zapomocą karty powołania do służby czynnej, unieważniając równocześnie jego przydział, mobilizacyjny. W razie niezgłoszenia się kandydata z własnej winy do służby nadterminowej w terminie wyznaczonym - należy uważać, iż prośba o przyjęcie na nadterminowego została przez kandydata cofniętą. W razie zgłoszenia się kandydata do służby w terminie wyznaczonym, ogłasza dowódca formacji mianowanie w rozkazie dziennym oraz stwierdza na zobowiązaniu fakt przyjęcia kandydata do służby nadterminowej i ogłoszenia mianowania w rozkazie.

§  148.
Prośby o przyjęcie do służby nadterminowej powinny być ostatecznie załatwione w ciągu 3 miesięcy od daty ich wniesienia.
§  149.
Mianowanie nadterminowych w formacjach niemacierzystych mogą uskuteczniać dowódcy (komendanci, kierownicy) tych formacyj w ramach określonych szczególnemi zarządzeniami Ministra Spraw Wojskowych.

O mianowaniu zawiadamiają w celach ewidencyjnych dowódcy (komendanci, kierownicy) formacyj niemacierzystych, dowódców (komendantów, kierowników) formacyj macierzystych.

Do art. 82.

§  150.
Dowódca formacji, ogłaszając w rozkazie dziennym mianowanie kandydata nadterminowym, ogłasza równocześnie, iż posiadany przez niego stopień tytularny, z dniem mianowania staje się stopniem rzeczywistym.

Do art. 83.

§  151.
Nadterminowi pełnią służbę we wszystkich rodzajach wojska (§ 10).

Do art. 86.

§  152.
Przeniesienie nadterminowego do rezerwy lub pospolitego ruszenia zarządza dowódca formacji macierzystej w sposób określony szczególnemi rozkazami Ministra Spraw Wojskowych.

Nadterminowi, przeniesieni do rezerwy lub pospolitego ruszenia, podlegają wszystkim obowiązkom i korzystają ze wszystkich praw podoficerów i szeregowców rezerwy lub pospolitego ruszenia, ustalonych w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym, oraz w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 747), tudzież w przepisach na ich podstawie wydanych.

Do art. 89.

§  153.
Postanowienia §§ 104 - 108 w sprawie postępowania rehabilitacyjnego, mają odpowiednie zastosowanie również do nadterminowych.
§  154.
W czasie służby nadterminowej, nadterminowi nie mogą być przyjmowani do szkół (kursów), kształcących na oficerów rezerwy, lub oficerów zawodowych.
§  155.
Nadterminowy nie może zasadniczo uzyskać zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego.

W przypadkach wyjątkowych i zasługujących na szczególne uwzględnienie, udziela zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego dowódca okręgu korpusu.

Postanowienia §§ 92 - 95 mają odpowiednie zastosowanie w sprawie zawierania małżeństw przez nadterminowych.