Rozdział 6 - Służba czynna podoficerów i szeregowców pospolitego ruszenia. Do art. 73 . - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.20.132

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1933 r.

Rozdział  VI.

Służba czynna podoficerów i szeregowców pospolitego ruszenia.

Do art. 73.
§  127.
Dniem powołania podoficera lub szeregowca pospolitego ruszenia do czynnej służby wojskowej jest dzień, na który został powołany doręczoną mu w sposób przepisany kartą powołania, wydaną przez powiatowego komendanta uzupełnień, lub też dzień podany w obwieszczeniach.
§  128.
Czas służby czynnej podoficerów i szeregowców pospolitego ruszenia liczy się od chwili zaliczenia podoficera lub szeregowca pospolitego ruszenia do stanu faktycznego formacji, na podstawie osobistego zgłoszenia się powołanego do czynnej służby wojskowej.

Zaliczenie uskutecznia dowódca (komendant, kierownik) formacji, przez ogłoszenie w rozkazie dziennym, z równoczesnem przydzieleniem podoficera lub szeregowca pospolitego ruszenia do pododdziału.

§  129.
Podoficer lub szeregowiec pospolitego ruszenia pełni służbę czynną w ostatnio posiadanym stopniu wojskowym.

W sprawie awansowania podoficerów i szeregowców pospolitego ruszenia w czasie pełnienia służby czynnej, stosują się do nich ogólne przepisy o awansowaniu podoficerów i szeregowców, pełniących służbę czynną w czasie mobilizacji lub uzupełnienia wojska gdy bezpieczeństwo Państwa tego wymaga.

Do art. 74.

§  130.
Dniem zwolnienia podoficera lub szeregowca pospolitego ruszenia z czynnej służby wojskowej jest dzień, w którym został skreślony ze stanu faktycznego wojska, lub też dzień wydania zarządzenia właściwej władzy, w którym został zwolniony od stawiennictwa nakazanego mu kartą powołania lub obwieszczeniem.

Zwolnienie podoficera lub szeregowca pospolitego ruszenia ze służby czynnej i przeniesienie go zpowrotem do pospolitego ruszenia, zarządza dowódca formacji macierzystej, zawiadamiając o zwolnieniu powiatowego komendanta uzupełnień w sposób nakazany szczególnemi rozkazami Ministra Spraw Wojskowych.

Do art. 75.

§  131.
Zwolnienie podoficera lub szeregowca pospolitego ruszenia ze służby, czynnej bez przeniesienia do pospolitego ruszenia z powodu wykluczenia z wojska, następuje w trybie i na zasadach określonych w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym.

Postanowienie ust. 2 § 112 ma odpowiednie zastosowanie.

Do art. 76.

§  132.
Podoficerowie i szeregowcy pospolitego ruszenia, którzy w czasie czynnej służby dostali się do niewoli (zaginęli na terenie działań wojennych), podlegają postępowaniu rehabilitacyjnemu narówni z podoficerami i szeregowcami, odbywającymi obowiązkową służbę czynną i w tym względzie maja do nich odpowiednie zastosowanie postanowienia §§ 104 - 108.
§  133.
Podoficerowie lub szeregowcy pospolitego ruszenia, na których nie ciąży już powszechny obowiązek wojskowy z powodu przekroczenia granicy wieku, określonego w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym, zatrzymują posiadane stopnie wojskowe, a celem określenia ich stosunku do służby wojskowej dodaje się do nazwy posiadanych przez nich stopni wojskowych wyrazy: "poza służbą".