Rozdział 5 - Służba czynna podoficerów i szeregowców rezerwy. Do art. 62 . - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.20.132

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1933 r.

Rozdział  V.

Służba czynna podoficerów i szeregowców rezerwy.

Do art. 62.
§  118.
Dniem powołania do czynnej służby wojskowej podoficerów i szeregowców rezerwy jest dzień, na który podoficer lub szeregowiec został powołany, doręczoną mu w sposób przepisany kartą powołania, wydaną przez właściwego powiatowego komendanta uzupełnień, lub też dzień podany w obwieszczeniach.
§  119.
Czas służby czynnej podoficerów i szeregowców rezerwy liczy się od chwili zaliczenia podoficera lub szeregowca rezerwy do stanu faktycznego formacji na podstawie osobistego zgłoszenia się do czynnej służby wojskowej.

Zaliczenie uskutecznia dowódca (komendant, kierownik) formacji przez ogłoszenie w rozkazie dziennym z równoczesnem przydzieleniem podoficera lub szeregowca rezerwy do pododdziału.

Do art. 65.

§  120.
Podoficerowie i szeregowcy rezerwy mogą być awansowani na wyższe stopnie wojskowe, przy zachowaniu ogólnych postanowień o awansach podoficerów i szeregowców, na następujących zasadach:
a)
na stopień starszego szeregowca rezerwy mogą być awansowani ci szeregowcy rezerwy, którzy w czasie ćwiczeń wykażą dostateczną znajomość służby wojskowej i wzorową karność;
b)
na stopień kaprala rezerwy mogą być awansowani ci starsi szeregowcy rezerwy, którzy ukończyli w czasie pełnienia obowiązkowej służby czynnej podoficerską szkołę (kurs) pułkową lub szkołę równorzędną, albo też złożyli egzamin fachowy i którzy w czasie ćwiczeń wykażą się wzorową karnością i opanowaniem istoty wyszkolenia w danym rodzaju wojska w zakresie wymaganym od podoficera w stopniu kaprala;
c)
na stopień plutonowego rezerwy mogą być awansowani ci kaprale rezerwy, którzy w czasie ćwiczeń wykażą się wzorową karnością i bardzo dobrem opanowaniem istoty wyszkolenia w danym rodzaju wojska, w zakresie wymaganym od podoficera w stopniu plutonowego.
§  121.
Podchorążowie rezerwy w czasie służby w rezerwie mogą być awansowani przy zachowaniu ogólnych warunków awansowych, do stopnia starszego sierżanta po ukończeniu co najmniej jednego ćwiczenia w rezerwie i służby pełnionej w czasie ćwiczeń na stanowiskach oficerskich.

Do art. 68.

§  122.
Podoficer lub szeregowiec rezerwy, wybrany na posła lub senatora przed powołaniem go do czynnej służby, zostaje w razie przyjęcia mandatu zwolniony przez właściwego powiatowego komendanta uzupełnień od powołania na podstawie listu wierzytelnego, wydanego przez komisję wyborczą lub na podstawie legitymacji wydanej przez biuro sejmu lub senatu. Na tej podstawie powiatowy komendant uzupełnień unieważnia również przydział mobilizacyjny podoficera lub szeregowca rezerwy w myśl obowiązujących przepisów.

W razie wybrania podoficera lub szeregowca rezerwy w czasie pełnienia czynnej służby na posła lub senatora i przyjęcia przez niego mandatu, stosuje się odpowiednio postanowienia § 103.

Do art. 70.

§  123.
Podoficer i starszy szeregowiec rezerwy może być mianowany nadterminowym w zależności od potrzeb wojska, oraz jeżeli odpowiada całkowicie warunkom art. 78 ust. 1 i jeżeli czas pozostawania jego w rezerwie nie przekracza 3 lat.

Do art. 71.

§  124.
Zwolnienie podoficera lub szeregowca rezerwy ze służby czynnej i przeniesienie zpowrotem do rezerwy, zarządza dowódca formacji macierzystej, zawiadamiając o zwolnieniu powiatowego komendanta uzupełnień w sposób nakazany szczególnnemi rozkazami Ministra Spraw Wojskowych.

Do art. 72.

§  125.
Podoficerowie i szeregowcy rezerwy, którzy w czasie czynnej służby dostali się do niewoli (zaginęli na terenie działań wojennych), podlegają postępowaniu rehabilitacyjnemu narówni z podoficerami i szeregowcami, odbywającymi obowiązkową służbę czynną i w tym względzie mają do nich odpowiednie zastosowanie postanowienia §§ 104 - 108.
§  126.
Podoficer lub szeregowiec rezerwy zostaje przeniesiony do pospolitego ruszenia również z powodu przekroczenia granicy wieku, przewidzianej w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym.

Przeniesienie do pospolitego ruszenia zarządza powiatowy komendant uzupełnień w trybie i na zasadach określonych szczególnemi przepisami Ministra Spraw Wojskowych.

Postanowienie § 114 ma do takich podoficerów i szeregowców odpowiednie zastosowanie.