Rozdział 10 - Przepisy przejściowe. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.20.132

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1933 r.

Rozdział  X.

Przepisy przejściowe.

§  270.
Do czasu zorganizowania w myśl ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 389):
a)
szkół średnich - jest wymagane w miejsce cenzusu wykształcenia, jakie daje ukończenie gimnazjum państwowego lub szkoły równorzędnej, ukończenie 6 klas szkoły średniej ogólnokształcącej, albo 3 kursów seminarjum nauczycielskiego - albo też szkół z powyższemi równorzędnych;
b)
szkół powszechnych stopnia I lub III, albo szkół równorzędnych - jest wymagane w miejsce cenzusu wykształcenia, jakie daje ukończenie szkoły powszechnej stopnia III, ukończenie 7-klasowej szkoły powszechnej lub szkoły równorzędnej, - zaś w miejsce cenzusu wykształcenia, jakie daje ukończenie szkoły powszechnej stopnia I, lub szkoły równorzędnej, ukończenie czterech oddziałów 7-klasowej szkoły powszechnej lub równorzędnej.
§  271.
Podoficerowie zawodowi, nie posiadający cenzusu wykształcenia w zakresie co najmniej szkoły powszechnej stopnia III lub równorzędna;, wymaganego jako warunek awansu na wyższy stopień, mogą być awansowani na wyższy stopień dopiero po uzupełnieniu wykształcenia do tego zakresu.

Zwolnień od tego warunku może udzielać przełożony o uprawnieniach co najmniej dowódcy okręgu korpusu, a przy awansach na chorążego - Minister Spraw Wojskowych tym podoficerom zawodowym, którzy posiadają opinję co najmniej bardzo dobrą za ostatnie 4 półrocza.

§  272.
Dotychczasowa kategorja 1) podoficerów zawodowych broni i służb, zostaje podzieloną zgodnie z art. 90, na dwie obecnie obowiązujące grupy podoficerów zawodowych, a to grupę I podoficerów zawodowych linjowych i grupę III podoficerów zawodowych administracyjnych.

Do grupy II (podoficerów zawodowych specjalistów) zostają zaliczeni wszyscy podoficerowie zawodowi dotychczasowej kategorji 2) obejmującej majstrów wojskowych, oraz podoficerowie zawodowi sanitarni i weterynaryjni.

Do grupy IV (podoficerów zawodowych orkiestrantów) zostają zaliczeni wszyscy podoficerowie zawodowi dotychczasowej kategorji 3), obejmującej podoficerów zawodowych orkiestrantów.

§  273.
Przewidziane w art. 15 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr. 68, poz. 603), stopnie wojskowe żandarma i starszego żandarma, odpowiadają obecnie stopniom kaprala i plutonowego.
§  274.
Do podoficerów zawodowych, którzy przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o zmianach i uzupełnieniach niektórych postanowień ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 213) posiadali stopień chorążego, stosują się wszystkie przepisy, odnoszące się do podoficerów zawodowych z tą zmianą, iż chorążowie ci nie składają próśb o przedłużenie służby zawodowej, ani też w myśl art. 93 lub 94 zobowiązań do służby zawodowej.
§  275.
Warunki ubiegania się o przyjęcie do szkoły podchorążych dla podoficerów obowiązują od roku szkolnego 1934/1935.

Przewidziana w § 230 lit. c) granica wieku, może być przejściowo przedłużoną przez Ministra Spraw Wojskowych do 30 roku życia.

§  276.
Kompetencje komendantów szkół, kształcących na oficerów zawodowych, ustalone w niniejszem rozporządzeniu, przysługują komendantom centrów wyszkolenia poszczególnych rodzajów wojska, jeżeli odnośne szkoły wchodzą w skład takiego centrum. O sprawach, związanych ze służbą podchorążych, decydują w tych przypadkach komendanci centrów wyszkolenia na wniosek kamendantów szkół, kształcących na oficerów zawodowych.