Rozdział 6 - Przepisy końcowe i przejściowe. do art. 41 - 50 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 roku o związkach międzykomunalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.60.469

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1929 r.

VI.

Przepisy końcowe i przejściowe.

do art. 41 - 50 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  49.
Postanowienie art. 41 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych ma zastosowanie tylko do tych gmin wiejskich, które na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 roku o organizacji i ustaleniu statutów gminnych kas wiejskich pożyczkowo - oszczędnościowych (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 1069) mogą zakładać gminne kasy pożyczkowo - oszczędnościowe, a więc jedynie gmin wiejskich na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego i wileńskiego.
§  50.
Związki, utworzone na zasadzie przepisów, przytoczonych w art. 44 ust. 1 p. a) - e) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych, powinny były - o ile nadal utrzymane być mają - powziąć w przeciągu sześciu miesięcy, od wejścia w życie tegoż rozporządzenia, odpowiednią uchwałę o utrzymaniu związków. Związki te następnie przed upływem trzech lat od wejścia w życie wspomnianego ostatnio rozporządzenia, - o ile ten okres przejściowy nie zostanie im przez Ministra Spraw Wewnętrznych przedłużony, - powinny władzom nadzorczym, właściwym dla nich w myśl wspomnianego ostatnio rozporządzenia, przedłożyć do zatwierdzenia uchwały dotychczasowych swych członków o zorganizowaniu związku międzykomunalnego na zasadach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o takich związkach i rozporządzenia niniejszego oraz projekty statutów, przystosowanych do zasad ustalonych temiż rozporządzeniami.

Przedłożenie wspomnianych uchwał i statutów powinno nastąpić tak wcześnie, aby zarządzenia właściwej władzy nadzorczej, zatwierdzające statuty odnośnych związków międzykomunalnych, ogłoszone być mogły w sposób przepisany najpóźniej z dniem upływu wyznaczonego okresu przejściowego.

§  51.
Na warunkach, określonych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych, a w szczególności art. 46 tegoż rozporządzenia, mogą do związków międzykomunalnych, tworzonych na podstawie tegoż rozporządzenia, należeć poza związkami komunalnemi w szczególności także izby rolnicze, przemysłowo - handlowe, rzemieślnicze, instytucje ubezpieczeń społecznych, inne związki międzykomunalne o charakterze korporacyj prawa publicznego oraz inne korporacje prawa publicznego.
§  52.
Przez przepisy, na które powołuje się art. 48 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych, jako przepisy niewymienione w art. 41 pkt. a) - e) tegoż rozporządzenia, rozumieć należy w szczególności przepisy powszechnych ustaw cywilnych, ustaw handlowych i ustaw o stowarzyszeniach oraz ustaw o spółdzielniach.

Jeżeli na podstawie takich przepisów związki komunalne są uprawnione do uczestnictwa w stowarzyszeniach lub związkach o charakterze prywatno - prawnym, wówczas uchwały związków komunalnych o utworzeniu podobnych stowarzyszeń względnie związków lub o przystąpieniu do podobnych stowarzyszeń względnie związków - podlegają zatwierdzeniu władzy nadzorczej związku komunalnego - i to nawet w tych wypadkach, gdy dotychczasowe przepisy takiego zatwierdzenia nie wymagały.

Jeżeli poszczególne związki komunalne lub też ich związki chcą uczestniczyć w nowozorganizowanych lub już zorganizowanych związkach dla zadań komunalnych poza wspomnianemi w ustępach poprzednich paragrafu niniejszego stowarzyszeniami i związkami, to mogą to uczynić tylko na zasadach ustalonych przepisami rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 386).