Rozdział 2 - Majątek i gospodarka związków międzykomunalnych. do art. 14 - 20 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 roku o związkach międzykomunalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.60.469

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1929 r.

II.

Majątek i gospodarka związków międzykomunalnych.

do art. 14 - 20 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  21.
Wartość udziału każdego członka związku międzykomunalnego - bez względu na to, z jakich przedmiotów udział ten się składa i czy został całkowicie wniesiony lub nie - powinna być w statucie związku określoną w gotówce.

Określenie wysokości udziału członków w związku międzykomunalnym, jako też określenie rozmiaru świadczeń członków na rzecz tego związku, nastąpić może w statucie, bądź to podług obszaru lub liczby ludności uczestniczących związków, bądź podług stopnia ich zainteresowania w zadaniach związku lub podług przypisu podatków, bądź wreszcie podług tych wszystkich lub niektórych z tych okoliczności, albo też podług innych zasad, na które uczestniczący się zgodzą.

Na udział członka w związku międzykomunalnym może być policzona wartość urządzeń członka, przejętych przez związek. Podobnież poniesione przez członka koszta sprawowanej przezeń administracji związku międzykomunalnego mogą być policzone na poczet wartości świadczeń tego członka na rzecz związku.

Przypadający nań udział powinien członek wnieść do związku międzykomunalnego w sposób określony statutem. Wniesiony udział wchodzi w skład majątku związku międzykomunalnego i przechodzi do rozporządzenia tegoż związku.

Statut związku międzykomunalnego zawierać powinien postanowienia o tem, w których wypadkach, na podstawie czyjego zarządzenia i pod jakiemi warunkami wpłacone sumy udziałów mogą być zwrócone członkom lub przez nich wycofane.

§  22.
Z wyjątkiem wypadków w statucie przewidzianych lub na podstawie upoważnienia statutowego dopuszczalnych, związek międzykomunalny ma obowiązek przez cały czas swego istnienia zachować swój majątek, mający służyć trwale celom związku, w stanie wedle możności nieuszczuplonym.
§  23.
Rozdzielenie nadwyżki dochodów nad wydatkami związku międzykomunalnego tudzież rozkład niedoboru w wypadku, jeżeli własne dochody związku międzykomunalnego oraz świadczenia, członków na pokrycie wydatków nie wystarczają, określone być może w statucie bądź według okoliczności, przyjętych za podstawę określenia udziałów lub świadczeń, bądź też podług stosunku kwoty poszczególnych udziałów lub świadczeń do ogólnej sumy wszystkich udziałów lub świadczeń, bądź wreszcie podług innych zasad, na które uczestniczący się godzą.
§  24.
Warunki korzystania z urządzeń i zakładów dobra publicznego tudzież z przedsiębiorstw związku międzykomunalnego ustalają przedewszystkiem regulaminy (statuty) odnośnych urządzeń, zakładów lub przedsiębiorstw, uchwalone przez powołane do tego w statucie związku organa ustrojowe związku międzykomunalnego.

Uchwały związku międzykomunalnego o charakterze korporacji prawa publicznego, dotyczące takich regulaminów, wymagają zatwierdzenia władzy nadzorczej (art. 36 ust. 1 rozp. Prez. Rzplitej).

Postanowienia powyższe w niczem nie naruszają przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 roku o nadzorze i kontroli instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. Nr. 40, poz. 354) - w sprawach regulaminów zakładów o celach opieki społecznej.

Przepisy art. 31 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych mają zastosowanie także do rozstrzygnięć zarządu związku międzykomunalnego co do zażaleń i sprzeciwów w sprawach, dotyczących korzystania z urządzeń i zakładów dobra publicznego tudzież z przedsiębiorstw związku międzykomunalnego, oraz w sprawach opłat i dopłat na te cele.

§  25.
Wyższa ponad udział odpowiedzialność członków związku międzykomunalnego za zobowiązania tegoż związku dosięgać może także całej sumy zobowiązań związku międzykomunalnego (odpowiedzialność solidarna). W statucie związku międzykomunalnego należy określić stosunek, w jakim poszczególni członkowie mają uczestniczyć w ewentualnych stratach z tytułu poniesionej odpowiedzialności wyższej.

W przedmiocie odpowiedzialności miejskich, powiatowych i wojewódzkich związków komunalnych, organizujących wspólnie, jako związek międzykomunalny, komunalną kasę oszczędności, miarodajne są przepisy art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 kwietnia 1927 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 339) oraz §§ 5, 6 i 58 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Skarbu z dnia 26 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 424).

§  26.
W sprawach administracji majątku przedsiębiorstw zakładów i urządzeń oraz gospodarki finansowej związków międzykomunalnych, jako też w sprawach zbywania i nabywania nieruchomości oraz zaciągania pożyczek i lokowania kapitałów, jak również w sprawach wymiaru i poboru świadczeń, przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych i w rozporządzeniu niniejszem, obowiązują przedewszystkiem przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 522) wraz z § 2 rozporządzenia I Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Skarbu z dnia 22 stycznia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 99) tudzież z rozporządzeniem wykonawczem Ministra Spraw Wewnętrznych, wydanem w porozumieniu z Ministrem Skarbu z dnia 28 czerwca 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 75, poz. 433), rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 września 1926 r., wydanem w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie zmiany tego ostatniego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 101, poz. 587), oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Skarbu z dnia 28 marca 1927 roku o kasowości i rachunkowości związków komunalnych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 345) jako też przepisy ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 747) wraz z późniejszemi zmianami.

W odniesieniu do związków międzykomunalnych o charakterze korporacyj prawa publicznego ma nadto zastosowanie rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 grudnia 1924 roku o ustanawianiu delegatów rządowych przy poszczególnych samorządach lub innych związkach prawnopublicznych (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 1002) tudzież rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 lutego 1928 r. o sposobie lokowania funduszów przez osoby prawa publicznego, fundacje i osoby niewłasnowolne oraz o sposobie lokowania kaucyj, składanych z tytułu obowiązku publicznego (Dz. U. R. P. Nr. 17, poz. 141).

O tem, które postanowienia z powyższych przepisów mają być miarodajne w stosunku do poszczególnych związków komunalnych ze względu na konkretny skład ich członków, decydują zasady ustalone w art. 20 ust. 1 w zdaniu pierwszem pod a) - e) i w zdaniu drugiem tegoż ustępu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o związkach międzykomunalnych, przyczem postanowienia § 20 ust. 1 p. 1 i 2 rozporządzenia niniejszego mają tutaj posiłkowe zastosowanie.