Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 września 1927 r. o uposażeniu szeregowych nadterminowych w marynarce wojennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.49.473

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 24 marca 1928 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 września 1927 r. o uposażeniu szeregowych nadterminowych w marynarce wojennej.

Na zasadzie art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 września 1927 r. w sprawie uposażenia szeregowych nadterminowych w marynarce wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 751) zarządzam co następuje;
Za szeregowych nadterminowych marynarki wojennej uważa się szeregowych niezawodowych:
a)
ochotników, poczynając od trzeciego roku ich służby wojskowej ochotniczej, którzy zgóry przy wcieleniu do marynarki wojennej złożyli zobowiązanie, że po odbyciu normalnego dwuletniego okresu służby w marynarce wojennej nadal pozostaną w tej służbie na przeciąg jednego roku w charakterze szeregowych nadterminowych marynarki wojennej;
b)
poborowych, którzy po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej z poboru pozostają nadal w tej służbie co najmniej na przeciąg jednego roku na podstawie zobowiązania, złożonego w końcowym okresie obowiązkowej służby wojskowej.
Szeregowi, którzy pozostają w marynarce wojennej, jako nadterminowi otrzymują w czasie służby nadterminowej uposażenie składające się. z żołdu, wyżywienia, wyekwipowania i kwatery według norm i na zasadach ustalonych w ustawie z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924) przyczem szeregowi marynarki wojennej otrzymują żołd:
a)
ci, którzy przeszli do służby nadterminowej po odbyciu służby ochotniczej, według posiadanego stopnia szeregowego ochotnika,
b)
ci, którzy przeszli do służby nadterminowej po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej z poboru - według posiadanego stopnia szeregowego z poboru.
Obok uposażenia, przewidzianego w § 2 niniejszego rozporządzenia, przysługuje szeregowym nadterminowym marynarki wojennej osobny miesięczny dodatek w wysokości 50% miesięcznego uposażenia samotnego kaprala zawodowego. Dodatek ten zwiększa się co trzy lata służby nadterminowej w tym stosunku, w jakim wzrasta uposażenie samotnego kaprala zawodowego w myśl zasad ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924).

Dla określenia terminu powstania i ustania prawa do tego dodatku mają odpowiednie zastosowanie postanowienia art. 11 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924).

Pod względem dodatków, wypłacanych na zasadzie art. 10 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924) szeregowi nadterminowi marynarki wojennej są postawieni na-równi z szeregowymi, pełniącymi służbę wojskową w marynarce wojennej ochotniczo lub z poboru, a to w zależności od tego, czy do służby nadterminowej w marynarce wojennej przeszli z pośród szeregowych ochotników, czy też szeregowych z poboru.
Uprawnienia do pomocy lekarskiej, urlopowe i do ulg przy przejazdach państwowemi środkami komunikacyjnemi, przysługują szeregowym nadterminowym marynarki wojennej w granicach i na zawadach jakie przysługują szeregowym nadterminowym wojska.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.