§ 1. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1926 r. w sprawie zmian niektórych postanowień ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.9.72

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 1929 r.
§  1.
Zaopatrzenie emerytalne emerytowanego zawodowego wojskowego, oraz wdów i sierot po zawodowych wojskowych, tudzież odprawa, mogą ulec potrąceniu tylko celem zabezpieczenia lub zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych, tudzież wierzytelności (należności i danin) Skarbu Państwa.

Potrącenie to nie może przekraczać:

a)
na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego - 10%, a jeżeli orzeczenie sądowe ma za podstawę wypływający z ustawy obowiązek alimentacji - 30% zaopatrzenia lub odprawy,
b)
na podstawie zarządzenia właściwej administracyjnej władzy wojskowej lub cywilnej - 10% zaopatrzenia lub odprawy,
c)
w przypadku zbiegu potrąceń na podstawie orzeczeń sądowych oraz zarządzeń administracyjnych z tytułu należności Skarbu Państwa - 10% zaopatrzenia lub odprawy,
d)
w przypadku zbiegu potrąceń na podstawie orzeczeń sądowych lub zarządzeń administracyjnych z tytułu należności Skarbu Państwa z potrąceniem na zasadzie orzeczenia sądowego, mającego za podstawę obowiązek alimentacji - 30% zaopatrzenia lub odprawy

Jeżeli roszczenie alimentacyjne przysługuje osobie, na którą emeryt pobiera dodatek ekonomiczny, wówczas dodatek ten ma być wypłacany odnośnej osobie, niezależnie od potrąceń z zaopatrzenia.

O porządku zaspokojenia wierzytelności, przewidzianych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R P. z r. 1924 № 6, poz. 46) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 13 lutego 1924 r. (Dz. U. R. P № 18 poz. 178) i z dnia 13 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 122, poz. 705), rozstrzyga dzień doręczenia władzom wypłacającym uposażenie orzeczenia sądowego, względnie zarządzenia właściwej władzy administracyjnej. Roszczenia o alimenta winny być traktowane narówni z roszczeniami Skarbu Państwa i na zaspokojenie ich, jeżeli zbiegają się. z roszczeniami Skarbu Państwa, ma przypaść co najmniej 20% uposażenia.

Potrąceń dokonywa się z wypłacanego uposażenia emerytalnego po odliczeniu kwoty potrąconej tytułem opłaty emerytalnej i podatków.