Rozdział 4 - O sprzedaży Szśs w hurtowych składach materjałów aptecznych i w aptekach. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.117.1008

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1930 r.

IV.

O sprzedaży Szśs w hurtowych składach materjałów aptecznych i w aptekach.

§  33.
Przedsiębiorcy hurtowych składów materjałów aptecznych zamierzający zająć się sprzedażą Szśs mają złożyć w tym celu podanie do wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, która po zasięgnięciu opinji izby skarbowej przedstawi akta Ministerstwu Spraw Wewnętrznych do rozstrzygnięcia w sposób przepisany w art. 3.
§  34.
1) 4
 Na skutek zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych wojewódzka władza administracji ogólnej wydaje proszącemu zezwolenie na sprzedaż Szśs tudzież zaświadczenie na prawo nabywania tychże.
2)
 Zezwolenie wydaje się bezterminowo lecz do odwołania.
§  35.
Każda apteka korzysta z prawa nabywania i sprzedaży Szśs bez osobnego na to zezwolenia, winna jednak otrzymać od właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej zaświadczenie na prawo nabywania tych środków celem udowodnienia, że zamówienie przeznacza się istotnie dla apteki. Zaświadczenia takie są ważne w ciągu tego roku kalendarzowego, w którym zostały wydane.
§  36.
Gdy przy rewizji apteki okaże się brak Szśs nieusprawiedliwiony dowodami pisemnemi, to niezależnie od pociągnięcia winnego do odpowiedzialności apteka może być ograniczona w prawie nabywania Szśs do 100 gr., jednorazowo. Natenczas urzędnik kontroli skarbowej odbiera wydane aptece zaświadczenie i odsyła je właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, a potem w razie potrzeby nabycia Szśs apteka winna za każdym razem prosić tę władzę o zaświadczenie na prawo nabycia tych środków w ilości nie przenoszącej 100 gr., załączając do podania dowody na wyjście poprzednio nabytej ilości. Wraz z odnośnym zaświadczeniem zwraca się aptece załączone do podania dowody.
§  37.
Przedsiębiorcy hurtowych składów materjałów aptecznych i aptekarze winni prowadzić książkę przychodu i rozchodu Szśs według załączonego wzoru poświadczoną i oparafowaną przez urząd skarbowy akcyz i monopolów.
§  38.
1)
Zezwolenie na prawo sprzedaży Szśs w hurtowym składzie materjałów aptecznych przechowuje się stale w tym składzie (§ 34).
2)
Zaświadczenia na prawo nabywania Szśs (§§ 34, 33, 35) przesyła się przy zamówieniu do uprawnionego miejsca sprzedaży tych środków lub do urzędu celnego. Po załatwieniu zamówienia lub po dokonaniu odprawy celnej zwraca się zaświadczenie nabywcy (§§ 20, 25).
§  39.
Urzędnik kontroli skarbowej sprawdzający w hurtowym składzie materjałów aptecznych nadeszłą przesyłkę Szśs (§§ 21, 29) wpisuje takową na przychód do książki (§ 37) i dołącza do niej świadectwo przewozowe lub dowód odprawy celnej wraz z zaświadczeniem na prawo nabycia.
§  40.
Przesyłka Szśs z hurtowych składów materjałów aptecznych do aptek lub pracowni chemicznych dla celów naukowych odbywa się-w obecności urzędnika kontroli skarbowej, który w tym celu ma być zawczasu zawiadomiony przez przedsiębiorcą o zamierzonej przesyłce.
2).
Organ kontroli skarbowej dokonywujący odprawy kieruje się przytem przepisem § 20.
§  41.
Odbiór przesyłki Szśs w aptece odbywa się w obecności organu kontroli skarbowej z zachowaniem analogicznych postanowień § 21.
§  42.
Wydawanie Szśs w aptekach odbywa się wyłącznie za przepisem (receptą) lekarskim, rozchód tych środków wpisuje się do książki (§ 37) z dołączeniem do niej odnośnej recepty.
§  43.
1)
Urzędnicy kontroli skarbowej dokonywują rewizji i sprawdzenia zapasów Szśs w hurtowych składach materjałów aptecznych raz na miesiąc, a w aptekach przynajmniej raz na rok, wpisując wyniki rewizji do książki przedsiębiorstwa przez całą jej szerokość.
2)
W razie zajścia różnicy zdań między kontrolującym urzędnikiem kontroli skarbowej, a kierownikiem apteki odnośnie do treści recept rozstrzyga właściwa powiatowa władza administracji ogólnej na wniosek urzędu skarbowego akcyz i monopolów.
§  44.
1)
Apteki prywatne tudzież zakładowe (szpitalne, kasy chorych i t. p.) odnośnie do obrotu Szśs podlegają wszystkim przepisom dotyczącym aptek publicznych.
2)
Każda apteka zwolniona jest od obowiązku prowadzenia kontroli zużycia Szśs, jeżeli zużycie nie przekracza 20 gr. rocznie.
4 § 34 ust. 1 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 17 stycznia 1928 r. o sprostowaniu błędów w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 7 grudnia 1927 r. w celu wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących. (Dz.U.28.30.289) z dniem 15 marca 1928 r.