Rozdział 2 - O wytwórniach Szśs. - Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1927 r. o sztucznych środkach słodzących.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.117.1008

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1930 r.

II.

O wytwórniach Szśs.

§  8.
1)
Podania o zezwolenie na urządzenie wytwórni czy to samoistnej, czy też przy istniejącej już fabryce chemicznej należy składać do właściwego urzędu skarbowego akcyz i monopolów.
2)
W podaniu należy wymienić następujące szczegóły:
a)
miejsce i dokładny opis wytwórni, jej urządzenia i sposób wyrabiania Szśs;
b)
nazwę wyrabiać się mających Szśs;
c)
ich skład chemiczny;
d)
przypuszczalny wyrób w ciągu doby, miesięczny i roczny;
e)
czy wyrób będzie odbywał się przez rok cały bez przerw, czy też z przerwami i jakiemi mianowicie;
f)
długość dnia roboczego i czy w ciągu dnia roboczego wyrób będzie odbywał się bez przerwy, czy też z przerwami i jakiemi mianowicie.
3)
Do podania należy dołączyć w trzech egzemplarzach dokładny plan wytwórni z uwidocznieniem w nim rozmieszczenia maszyn i przyrządów do wyrobu Szśs, pomieszczenia na przechowywanie surowców i półfabrykatów, na odważanie i przechowywanie gotowych wyrobów, na kancelarję dla kontroli skarbowej tudzież na ewentualne mieszkanie dla tejże kontroli.
§  9.
Urząd skarbowy akcyz i monopolów po zasięgnięciu niezbędnych wiadomości, dotyczących osoby petenta i przedmiotu jego prośby przedstawi sprawę przełożonej izbie skarbowej, która po zasięgnięciu opinji wojewódzkiej władzy administracji ogólnej przedstawi sprawę z zebranym materjałem Ministrowi Skarbu dla załatwienia w drodze przepisanej (art. 2).
§  10.
1)
Po otrzymaniu zezwolenia Ministra Skarbu na uruchomienie wytwórni izba skarbowa zarządzi przeprowadzenie przez urząd skarbowy akcyz i monopolów sprawdzenia (weryfikacji) wytwórni odpowiednio do szczegółów wymienionych w podaniu i planie wytwórni.
2)
Sprawdzenia dokona inspektor kontroli skarbowej z drugim organem tejże kontroli w obecności przedsiębiorcy i spisze o tem w dwóch egzemplarzach odpowiedni protokół.
3)
Niezależnie od wykonania warunków przewidzianych w pozwoleniu Ministra Skarbu, nie wolno uruchomić zakładu przed uzyskaniem od właściwej władzy przemysłowej zatwierdzenia projektu jego urządzenia według postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. № 53, poz. 468).
§  11.
Wytwórnia winna posiadać osobne pomieszczenia: a) do wyrobu Szśs i b) do ich ważenia, pakowania i przechowywania; okna w tych ostatnich pomieszczeniach mają być zaopatrzone w siatki bezpieczeństwa i ubezpieczone przez kontrolę skarbową, w pakowni powinna być dokładna i rzetelna waga legalizowana.
§  12.
Wyrób Szśs, ich odważanie, pakowanie, przechowywanie i ekspedycja ma odbywać się pod osobistym dozorem wyznaczonego do tego organu kontroli skarbowej.
§  13.
1)
Przedsiębiorca winien złożyć właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem wyrobu oznajmienie z wymienieniem:
a)
dnia i godziny rozpoczęcia wyrobu Szśs;
b)
długości trwania okresu wytwórczego;
c)
ilości i rodzaju przeznaczonych do przerobu surowców lub półfabrykatów;
d)
ilości i rodzaju uzyskać się mających gotowych wyrobów.
2)
O zmianach w przebiegu fabrykacji powodujących odstępstwo od oznajmienia (ust. 1) przedsiębiorca winien donieść urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów w ciągu 24 godzin od chwili zajścia tych zmian.
§  14.
1)
W razie wykonywania pracy w jednem tylko z pomieszczeń wytwórni (§ 11) inne pomieszczenia winny być zamknięte i zabezpieczone przez organ skarbowy dozorujący wytwórnię.
2)
W czasie przerwy w pracy wytwórni wszystkie jej pomieszczenia mają być zamknięte i zabezpieczone przez dozorujący organ kontroli, a dostęp do nich w tym czasie może nastąpić tylko w obecności tegoż organu.

Księgi wytwórni.

§  15.
1)
Przedsiębiorca wytwórni obowiązany jest do prowadzenia następujących ksiąg i zapisków według załączonych wzorów:
a)
księgi przychodu i rozchodu surowców;
b)
księgi przychodu i rozchodu gotowych Szśs;
c)
wykazu osób zatrudnionych w wytwórni.
2)
Księgi przepisanych wzorów winny być przed ich rozpoczęciem oparafowane przez właściwy urząd skarbowy akcyz i monopolów.
3)
Po upływie roku obrachunkowego księgi należy zamknąć i złożyć wraz z dotyczącemi dowodami właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów.
§  16.
1)
Celem sprowadzenia z zagranicy niezbędnych dla wytwórni związków chemicznych wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia przedsiębiorca winien otrzymać od urzędu skarbowego akcyz i monopolów odpowiednie zaświadczenie, bez którego nie może być dokonana w urzędzie celnym odprawa sprowadzonych materjałów. Urząd celny zwróci przedsiębiorcy wraz z dowodami odprawy wymienione zaświadczenie.
2)
Półfabrykaty sprowadzone do wytwórni muszą być przyjęte w obecności organu kontroli i wciągnięte do właściwej księgi, do której dołącza się też dowody należące do przesyłki.
§  17.
Na każdem opakowaniu Szśs należy uwidocznić nazwę handlową środka, wagę netto zawartości opakowania, siłę słodyczy środka w stosunku do cukru, nazwę wytwórni i miejscowość gdzie się wytwórnia znajduje.
§  18.
1)
Wydawanie Szśs z wytwórni może odbywać się tylko w obecności organu kontroli skarbowej i tylko przedsiębiorstwom posiadającym przepisane zaświadczenie do nabywania tych środków, które to uprawnienie załącza się do każdorazowego zamówienia Szśs.
2)
Powyższe zaświadczenia wydaje hurtowym składom materjałów aptecznych i aptekom wojewódzka władza administracji ogólnej. O ile takie uprawnienie opiewa na prawo nabycia Szśs w pewnej określonej ilości - organ dozorujący baczy, by z wytwórni nie wydawano więcej, niż w zaświadczeniu podano, zaznaczając na niem wydaną ilość Szśs aż do wyczerpania całej zezwolonej ilości (§ 39).
§  19.
Opakowanie Szśs wydawanych wytwórni należy zabezpieczyć pieczęcią lub plombą organu kontroli skarbowej. Gdy środki te wydaje się w skrzynkach, należy zabezpieczyć je w ten sposób, by nie można było ich otworzyć bez uszkodzenia zabezpieczenia.
§  20.
1)
Przy odprawia przesyłki Szśs z wytwórni organ kontroli skarbowej wydaje świadectwo przewozowe, jego duplikat, wymieniając w odpowiednich rubrykach numer zaświadczenia na pobór środka. Unikat świadectwa otrzymuje odbiorca Szśs, duplikat przesyła się urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów stosownie do miejsca zamieszkania odbiorcy, a odcinek pozostaje w wytwórni. Gdy Szśs są przeznaczone na wywóz zagranicę, duplikat przesyła się do wyjściowego urzędu celnego.
2)
Organ kontroli wpisuje szczegóły podane w świadectwie przewozowem na stronie rozchodu księgi przychodu i rozchodu (§ 15) i równocześnie z wydaniem świadectwa przewozowego zwraca zaświadczenie na prawo nabycia Szśs.
§  21.
Uprawniony nabywca Szśs po przybyciu przesyłki na miejsce przeznaczenia winien niezwłocznie zgłosić ją ustnie lub pisemnie najbliższemu organowi kontroli, który porówna świadectwo towarzyszące przesyłce z otrzymanym duplikatem świadectwa przewozowego, a następnie po stwierdzeniu zgodności przesyłki ze szczegółami podanemi w świadectwie i duplikacie odeszle duplikat organowi kontroli wytwórni celem usprawiedliwienia odnośnej pozycji rozchodu.
§  22.
W razie nieotrzymania duplikatu świadectwa przewozowego do trzech tygodni od wydania przesyłki organ kontroli wytwórni zwróci się do urzędu skarbowego akcyz i monopolów właściwego dla miejsca przeznaczenia przesyłki celem wyjaśnienia powodów zwłoki.
§  23.
Naczelnik urzędu akcyz i monopolów obowiązany jest rewidować wytwórnie Szśs co najmniej raz na rok, a inspektor kontroli skarbowej raz na miesiąc.
§  24.
Przy rewizjach sprawdza się, czy rzeczywisty zapas surowców i półfabrykatów oraz gotowych wyrobów znajdujących się w magazynach wytwórni zgadza się ilościowo i jakościowo z danemi ksiąg, czy księgi są należycie prowadzone i zamykane, czy wszystkie załączniki i dowody są na miejscu i w należytym porządku, czy zabezpieczenia kontroli skarbowej są nienaruszone, wreszcie czy nie zachodzą podejrzenia potajemnego wynoszenia gotowych wyrobów. Dzień i miesiąc oraz wyniki dokonanej rewizji wpisuje się do ksiąg wytwórni przez całą ich szerokość. W razie stwierdzenia braków lub nadużyć spisuje się protokół.